За свръхпопулация на чакали в региона алармират от Ловно-рибарското дружество във Варна. Проблемът става все по-сериозен през годините от момента, в който държавата е спряла плащанията за отстрелян чакал, обясни председателят на дружеството Колю Панайотов.Той посочи, че допреди пет години за всеки унищожен чакал ловците са получавали по 25 лева. Така и в активния, и в неактивния ловен сезон хората са можели да си докарат по някой лев допълнително. Сега обаче ситуацията е по-различна, тъй като липсва стимул, обясняват от дружеството, съобщава petel.bg . Не са малко ловците, които от любов към природата, а и от разбирането, че са пазители на дивеча, все пак отстрелват не само годните за прехрана горски животни, но и хищниците.
Малко по-различен е проблемът с бракониерите, които във време на недоимък доста ожесточено и интензивно посягат на дивеча, коментира Панайотов. Той посочи, че за съжаление борбата с тях е обречена, тъй като единственото, което може да се направи, когато се засече бракониерска акция, е да се сигнализира в полицията, като се предаде регистрационният номер на колата, с която се движат въоръжените бандити. Истината е, че за сигурността на целия регион се грижи един-единствен ловен надзирател, който нито има силите, нито пък правомощията да се изправи срещу бракониерите. За сметка на това, ако бъдат заловени, ги чакат сериозни санкции – от 5000 до 15 000 лева глоба.
Добрата новина през изминалата година е, че за разлика от други региони във Варненско няма нито един инцидент с пострадал ловец от пушката на другаря си. За добрия резултат заслуга има ръководството на дружеството, което провежда обучения на дружинките с акцент върху добрия психоклимат в групите.