Времето

giweather wordpress widget

Валути

Фиксинг за 24.11.2024
ВалутаЕд.Лева
EUREUR11.9558

В категория Анализи

Иван Костов забрави как разнасяше папката „Орион“

Днес лидерът на ДСБ Иван Костов се прави на света вода ненапита, обикаля телевизионни студия и громи „подслушвачите“.  Но забрави как през 1996 г. размахваше в парламента папката “Орион”, която освен ненавистните му ченгета няма кой друг да му е дал. Тогава, през 1996 г., нелегално се разпространяваше касета с твърденията на дилъра Павел Тренев, за това какво е направил с получените от Централната кооперативна банка 6 млн. долара. Които пък бяха на руския бизнесмен Майкъл Чорни. В “Орион” бяха забъркани имена от най-близкия кръг на тогавашния премиер социалист Жан Виденов. Има хора, които твърдят, че без скандала “Орион” нямаше да има предсрочни избори през 1997 г. и Костов нямаше да е премиер.

Един от компроматите, ударили по най-много политици, е известен с кодовото име „Доклад 226“, разработка на контраразузнаването от 1999 г., заради която тогавашният премиер Иван Костов уволни 10 от общо 13 министри и ги заклейми като корумпирани и преяли с власт. Години по-късно анонимен служител на ДАНС, цитиран и от „24 часа“, разкри, че неговото звено е получило задача да събира информация за хора от висшата държавна администрация с благословията на самия премиер.

През 2000 г. гръмна още един Бръмбаргейт. В дома на главния прокурор Никола Филчев бяха намерени подслушвателни устройства. Бившият главен прокурор и до днес е сигурен, че е подслушван, защото при проверката станало ясно, че батериите на техниката за подслушване и на намиращата се в съседния апартамент станция били сменени само два месеца преди скандала.

Бившият шеф на контраразузнаването ген. Атанас Атанасов беше в центъра на друг скандал с подслушване през 2002 г. В рамките на операция „Гном“ освен ген. Атанасов са били подслушвани политици и журналисти. Твърди се, че сред тях са били Петър Стоянов, Надежда Михайлова, Лили Маринкова, и други.

През 2008 г. избухна скандалът с разработката на ДАНС „Галерия“, при която са били подслушвани журналисти и депутати. Разработката излезе на бял свят след побоя над журналиста от сайта „Опасните“ Огнян Стефанов, чийто извършител и досега остава неразкрит. Според ДАНС целта на „Галерия“ била да се установи изтичането на класифицирана информация от агенцията.

През 2008 г. се разбра, че МВР при Румен Петков е подслушвало зам.- шефа на ГДБОП Иван Иванов, да не говорим, че самият вътрешен министър от тройната коалиция беше записан в разработка.

През лятото на 2012 г. Антон Кутев в отговор на Корнелия Нинова, която му иска оставката заради „Спин скандала“ в БСП през медиите й казва: „И не приемам именно Корнелия Нинова да бъде моралният съдник, защото бих могъл да й напомня реплики, които не мога да произнеса. Които тя е произнасяла и много добре знае, че ги има записани със СРС-та, че са говорени в съдилища и т.н. изобщо…“

През 2007 г., по-малко от месец преди вота за евродепутати на 20 май, избухна скандалът между Ангел Александров, тогава шеф на следствието, и Румен Овчаров, икономически министър в кабинета “Станишев”. Александров се оплака, че Овчаров го заплашвал чрез посредници, за да не стигне разследването на злоупотребите в “Топлофикация”  до изпълнителния директор на “Булгартабак” Христо Лачев. А делото за “Топлофикация” е друг скандал, който през 2007 г. продължи цяла година. От своя страна Овчаров обвини Александров, че има користни цели и иска да спечели от приватизацията на “Булгартабак”.

Президентските избори през 2001 г. ще се запомнят с папката, която размаха действащият тогава президент Петър Стоянов по време на телевизионен дебат с конкурента си Богомил Бонев. Казват, че в нея бил докладът на контраразузнаването, пълен с данни срещу сини министри – онези, които Костов отстрани от кабинета в края на 1999 г. Един от тях бе Богомил Бонев. В резултат спечели  Първанов и “папката на Бонев „изяде“ главата на Стоянов“.

През 2000 г., започна подготовката за скандал, който избухна в навечерието на местните избори през 2003 г. Бизнесменът Майкъл Чорни  е изгонен от страната с обвинението, че заплашва националната сигурност. През 2003 г. той си “върна” на Костов, като каза, че непосредствено преди парламентарните избори през 2001 г. е дал близо 200 000 долара на синята фондация “Демокрация”. Скандалът бе огромен и опозицията на Командира в СДС години наред не спря да го обвинява, че е загубил изборите заради него.

“Нахранете журналистите” -инструктажът, който Надежда даде на своите в Ловеч, е записан и по-късно изтече в медиите, но първо в червеният вестник “Дума”. Прокуратурата дълго разследва как, защо и по каква причина е станало това и през 2008 г. нареди петте касети със записа да бъдат унищожени.

Есента на 1999 г. е , предстоят местни избори. Сините държат изпълнителната и президентската власт, гръмва още един скандал. Вицепремиерът Евгений Бакърджиев инструктира активистите, като им казва, че в Лом и в целия регион „избори се печелят с бой”

И така до днес. Когато едни са възмутени, а други казват – нищо ново под слънцето. Да си спомним видеото от 1989 г. с репликата на Петър Младенов „Най-добре танковете да дойдат“. Тогава целта на СДС беше постигната, ударната вълна запали антикомунистическите настроения, а президентът от БКП стана по-скоро необходимата жертва, защото неговото оттегляне бе предизвестено. Драмата още е вълнуваща и заради това, че до смъртта си Младенов твърдеше, че всъщност е казал „По-добре Станко да дойде“. Затова го наричат световна класика! На същото ниво е и  репортажът на Севда Шишманова, която наживо залови пияния вътрешен министър от кабинета „Виденов“ да пирува с манекенки в деня, когато 14 войници изгоряха живи край София.

Компроматът в политиката се ползва не само у нас, а и по света. С него понякога се взима власт, но с него може да си отидеш от властта! Такива бяха „Уотъргейт“ и аферата „Люински“ – след тях двама американски президенти бяха подложени на импийчмънт и тежко дискредитирани.

briz15.com