Времето

giweather wordpress widget

Валути

Фиксинг за 23.11.2024
ВалутаЕд.Лева
EUREUR11.9558

В категория Любопитно

Оперните спектакли в Летен театър-Варна започват с „Летящият холандец“

Опера в Летния театър – Варна 2013 се открива на 21 юни от 20.00 ч. с премиерното концертно изпълнение на операта «Летящият холандец», посветено на 200-годишнината от рождението на Рихард Вагнер. Със своите музикални драми и дръзки търсения Рихард Вагнер остава в музикалната история като един от най-големите реформатори на оперното изкуство. Целият живот на гениалния композитор, също поет и писател, преминава в отстояване на идеите за едно по-различно изкуство. Вагнер сам пише текстовете на всички свои произведения, а книгите му в областта на история на изкуството и до днес предизвикват интерес.

ИСТОРИЯ НА ТВОРБАТА

Младият Вагнер се увлича по широко разпространените в крайморските страни митове за кораба-призрак и моряка-скитник. Особено го впечатлява легендата за Летящия холандец, която разказва за кораб, осъден да плава до деня на Страшния съд. Вдъхновен от сюжета, Вагнер създава своята опера за кратко време и сам дирижира премиерата в Дрезден през 1834 г. „Започнах с хора на моряците и песента на предачките; всичко ми се отдаваше веднага… След седем седмици цялата опера беше готова. Накрая обаче отново ми се струпаха грижи и минаха цели два месеца, преди да мога да напиша увертюрата към завършената опера, въпреки че бе готова в главата ми”, отбелязва години по-късно в автобиографичните си записки композиторът.

ВЪРХОВО ПОСТИЖЕНИЕ НА НЕМСКАТА РОМАНТИЧНА ОПЕРА

Операта „Летящият холандец” е едно от върховите постижения на немската романтична опера след Карл Мария фон Вебер. В това произведение са съчетани битово-реалистични и фантастични сцени и в тяхното редуване се разкрива драмата на главните герои Холандеца и Сента. Музикалният образ на Холандеца с неговите душевни терзания представлява истинско художествено достижение в оперното творчество. Романтична, мечтателна и възвишена, Сента е олицетворение на идеала на Вагнер за любящата и вярна жена. Оттук-нататък композиторът ще обогатява този образ в следващите си опери – Елизабет в „Танхойзер”, Елза в „Лоенгрин” и др.

Най-важната роля в „Летящият холандец” е поверена на оркестъра, който трябва да пренесе цялото психологическо въздействие, заложено в оркестровата партитура. Увертюрата на „Летящият холандец”, както и увертюрите на почти всички Вагнерови опери, е изключително симфонично произведение, в което конспективно е пресъздадена цялата драма. Изведени са главните теми от операта, обрисувани са картините на бурното море и на веселия празник. Релефно са пресъздадени и чувствата на двамата главни герои – вечното неспокойствие на Холандеца и силната любов на Сента. Музиката на „Летящият холандец” интригува със своя баладичен характер, с драматизма и в същото време с народностния си облик. Наред с младежките пориви, тя отразява оригиналното мислене на автора и съдържа онази специфична сила на внушението, която ще стане типична за цялото творчество на Вагнер.

ДИРИГЕНТЪТ

Диригентската концепция на творбата е дело на младия диригент на Варненската опера СВЕТОСЛАВ БОРИСОВ. Завършил с отличие НУИ „Добри Христов” със специалност тромпет и Университета за музика и театрално изкуство в Грац със същата специалност (2003), той следва паралелно в същия университет и оркестрово дирижиране, изучава също хорово и оперно дирижиране. Придобива бакалавърската степен по изкуствата (2008), защитава с отличие и магистърска степен по оркестрово дирижиране (2010). Веднага забелязан в европейските музикални среди, Светослав Борисов изгражда възходяща творческа кариера. Основател и главен художествен ръководител на Камерен оркестър „Con fuoco” в Грац и постоянен диригент на Камерен оркестър Шьонбрун – Виена, той е диригент и на Държавна опера Варна от 2012 г.

СОЛИСТИТЕ

Специално за ролята на Холандеца от Виена пристига българският оперен певец Апостол Миленков, на който ще партнира водещото сопрано на Варненската опера Линка Стоянова като Сента. Останалите персонажи ще защитят Ангел Христов от Софийска опера и балет (Даланд) и солистите на Държавна опера Валерий Георгиев (Ерик), Арсений Арсов (Кормчия) и Силвия Ангелова (Мари).

Апостол Миленков завършва НМА „Панчо Владигеров” в класа по оперно пеене на проф. Реса Колева през 2000 г. и става лауреат на конкурса за камерна музика „Л. Пипков” през май същата година. От 2003 г. живее във Виена, където работи на свободна практика. Апостол Миленков е постоянен участник в продукциите на „Л.Е.О. Театър” Виена и основен гост-солист в концертите на Симфоничен оркестър Мьодлинг, редовно гостува на Моцартовия фестивал в Залцкамергут, Опернверкщат Виена, Детската опера във Виенската опера, постоянен солист е в „Моцарт Реквием” (Карлскирхе, Виена) и също така е много ангажиран в областта на камерната и кантатно-ораториалната музика. От лятото на 2010 г. Апостол Миленков гостува редовно в България – на ММФ „Варненско лято”, Опера в Летния театър, както и в Софийската опера и балет, където го аплодират като Атила в едноименната опера, Закария в „Набуко”, Рамфис в „Аида”, Ескамилио в „Кармен” и Вотан във „Валкюра”.

Освен ролята на Холандеца, Апостол Миленков ще изпълни в Опера в Летния театър – Варна 2013 и басовата партия във Вердиевия „Реквием” на 30 юли. Това ще бъде втората му изява в „Реквием” след успешния дебют на прочутата сцена на Музикферайн във Виена през януари т. г.

В премиерното концертно изпълнение на „Летящият холандец“ на 21 юни солистката на Държавна опера Варна Линка Стоянова ще пресъздаде образа на Сента. Утвърденото сопрано има в репертоара си роли като Тоска, Мими (“Бохеми”), Чо-Чо Сан (“Мадам Бътерфлай”) на Пучини; Елизабет (“Дон Карлос”), Аида, Леонора (“Трубадур”), Амалия (“Бал с маски”), Дездемона (”Отело”), Одабела (“Атила”) на Верди, Неда от “Палячо” (Леонкавало), Микаела от “Кармен” (Бизе), Реквием – Моцарт, Реквием – Верди, Донна Ана от “Дон Жуан” и Графинята от “Сватбата на Фигаро” на Моцарт и др.

barometar.net