Времето

giweather wordpress widget

Валути

Фиксинг за 22.11.2024
ВалутаЕд.Лева
EUREUR11.9558

В категория Интервю

Д-р Тонка Върлева: Годишно лечението на един пациент с ХИВ струва между 10 000 и 15 000 лева

Д-р Тонка Върлева, директор на Програми, финансирани от Глобалния фонд за борба срещу СПИН, туберкулоза и малария, в интервю за Агенция „Фокус”.

Фокус: Какви дейности предстоят по компонент 4 на Програма „Превенция и контрол на ХИВ/СПИН” – „Намаляване на уязвимостта към ХИВ на инжекционно употребяващите наркотици (ИУН) чрез увеличаване на обхвата на групата с пълен пакет превантивни интервенции”?
Тонка Върлева: Дейностите по Компонент 4 се осъществяват от мрежа от 10 неправителствени организации, получаващи средства от Глобалния фонд за борба срещу СПИН, туберкулоза и малария. Те работят в градовете Благоевград, Бургас, Варна, Кюстендил, Пазарджик, Плевен, Перник, Пловдив, Русе и София. Екипите от медицински консултанти и социални работници от неправителствените организации, работещи в областта на превенция на ХИВ/СПИН сред ИУН в десетте общини, изпълняват рутинни задачи на местата, където се срещат представители на рисковата група – обмен и раздаване на игли и спринцовки, презервативи, информационни и превантивни материали, тестуване за ХИВ, хепатит В и С, сифилис, както и насочване за други изследвания и лечение. Членовете на екипите са изградили трайни взаимоотношения със значителна част от целевата група на ИУН. Осъществяват се и контакти с представители на целевата група в четири места за лишаване от свобода в градовете София, Бургас, Пазарджик и Кюстендил.
В допълнение към това, на четири от организациите, които работят по превенция на ХИВ сред ИУН, са предоставени мобилни медицински кабинети. Това са фондациите „Инициатива за здраве”- София, „За по- добро психично здраве”- Варна, „Панацея 97” – Пловдив и „Доза обич”- Бургас. Мобилните кабинети се ползват и от други организации от същата или съседни области, които са изпълнители по Програма „Превенция и контрол на ХИВ/СПИН”. Чрез мобилните медицински кабинети се предлагат здравно-социални услуги сред уязвимата група като пред- и след-тестово консултиране, раздаване на образователни материали за безопасни инжекционни и сексуални практики, насочване към други служби, като се осигурява пълна конфиденциалност и достъпност. Медицинските консултанти в мобилните кабинети взимат кръвни проби за изследване на ХИВ, хепатит В и С и сифилис, като пробите се носят за изследване в съответните медицински заведения. По Програмата функционират и 9 дневни центъра за инжекционно употребяващи наркотици в градовете Благоевград, Бургас, Варна, Пловдив, София, Перник, Плевен, Кюстендил и Русе. В центровете също се предоставят услуги по обмен и раздаване на игли и спринцовки, презервативи, информационни и превантивни материали, изследване за ХИВ, хепатит В и С, сифилис, насочване за други изследвания и лечение, както и индивидуални и групови консултации. Важен елемент от работата по намаляване на вредите сред инжекционно употребяващите наркотици е въвеждането на програми за субституиращо лечение с метадон. От 2010 г. за работа по Програма „Превенция и контрол на ХИВ/СПИН” бе сключен договор с ЦПЗ – гр. Пловдив за разкриване и функциониране на Програма за субституиращо и поддържащо лечение с метадон алкалоид с общ капацитет 200 места. През 2011 г. бяха разкрити още две програми – в Държавна психиатрична болница за лечение на наркомании и алкохолизъм – София и в Държавна психиатрична болница – Пазарджик с общ капацитет 200 места. Програмите за субституиращо и поддържащо лечение с метадон сред инжекционно употребяващи наркотици, макар и да са лечебни по своя характер, са с доказана ефективност по отношение на превенцията на разпространението на ХИВ сред ИУН. Не на последно място бих искала да спомена и ролята на общините. Капацитетът на 9 български общини бе надграден чрез създаване на Местни обществени комитети по превенция на ХИВ, туберкулоза и сексуално преносими инфекции. Това са общините Благоевград, Бургас, Варна, Видин, Пазарджик, Плевен, Пловдив, София и Стара Загора. Бяха разработени и приети 9 общински стратегии, чрез които се осигурява общинско ко-финансиране на дейностите на местно ниво за превенция на ХИВ с оглед създаване на устойчивост и утвърждаване на ролята на местните власти.

Фокус: Каква е политиката на Министерството на здравеопазването спрямо ХИВ позитивните?
Тонка Върлева: Спрямо ХИВ-позитивните лица Министерството на здравеопазването следва политиката за осигуряване на универсален достъп до грижи и съвременно лечение, независимо от здравноосигурителния статус на пациента. На всички ХИВ-позитивни лица се предлага регистрация по техен избор в едно от специализираните лечебни заведения за ХИВ в София, Пловдив, Варна, Стара Загора и Плевен. Към края на май 2013 г. в тези специализирани отделения са регистрирани общо 801 пациенти, от които 566 получават антиретровирусно лечение. Успоредно с медицинското наблюдение и лечението ХИВ-позитивните лица и техните близки могат да получат психосоциална подкрепа от четири неправителствени организации в София, Пловдив и Варна, чиято дейност се финансира от Програма „Превенция и контрол на ХИВ/СПИН”. За лечението и неговия мониторинг се прилагат указанията на Европейското клинично дружество по СПИН. Министерството на здравеопазването осигурява безплатно лечение по Наредба №34 за скъпо струващите лекарствени продукти. През 2013 г. са осигурени 23 съвременни лекарствени продукта. Те включват 5 класа лекарства с различен механизъм на действие. Това позволява за всеки пациент да се подбере оптималната комбинация от медикаменти. Мониторингът на лечението включва проследяване на имунния статус, вирусния товар и възникването на резистентност. Тестовете за мониторинг се осигуряват от Министерството на здравеопазването и са безплатни за всички пациенти. Годишно лечението на един пациент, живеещ с ХИВ, струва между 10 000 и 15 000 лева.