Времето

giweather wordpress widget

Валути

Фиксинг за 22.11.2024
ВалутаЕд.Лева
EUREUR11.9558

В категория Интервю

Христо Мутафчиев: Театърът в метростанция е моя дългогодишна мечта, заимствана от московските колеги

Христо Мутафчиев, театрален актьор и председател на Съюза на артистите в България, в интервю за Агенция „Фокус”

Фокус: Г-н Мутафчиев, столичният кмет Йорданка Фандъкова каза, че сте обсъждали проекта за театър в метрото на метростанция „Джеймс Баучер”. На какъв етап е реализацията на проекта?
Христо Мутафчиев: Главният архитект на София Петър Диков се е ангажирал с това да направи конкурс за проект за изграждане на театралното пространство. След като се направи този конкурс и се остойности проектът, Столична община най-вероятно ще поеме своята част като ангажимент да създаде този театър, т.е. да го направи. След това най-вероятно ще се гласува от Столичен общински съвет, Столична община да го предаде на Съюза на артистите в България (САБ), за да го менажират. Но това са решения на общинския съвет, на общината, на кмета. Така че не мога да кажа какво ще произтече. Те имат най-доброто намерение и желание това да стане проект, който ще се менажира и разработи от САБ и администрира от него, като разбира се това си е собственост на Столична община.
Фокус: Чия беше идеята?
Христо Мутафчиев: Идеята за театъра беше моя, като беше прегърната от столичния кмет Йорданка Фандъкова и от главния архитект Петър Диков.
Фокус: Филиал на друг театър ли ще бъде или ще бъде автономен?
Христо Мутафчиев: Няма да е филиал. Това е театър, който ще работи именно от името на САБ. Ние нямаме конкретен театър, с който работим, за да бъде негов филиал. Това е една моя дългогодишна мечта. Заимствана е от театъра на Съюза на театралните деятели, на московските колеги актьори. Те имат своя собствена сграда с цял театрален институт, театрално пространство, театрален ресторант, клуб за срещи и т.н.
Фокус: Освен в Русия, знаете ли в кои други държави има такива театри?
Христо Мутафчиев: Лично аз знам за Москва. Знам, че в Румъния имаше такъв проект. В Чехия има такъв театър. Но не съм запознат подробно, не съм ходил да ги видя. Виждал съм единствено този в Москва на Александър Калягин, който е на Съюза на театралните деятели.
Фокус: Определено ли е вече колко места ще има театърът на „Джеймс Баучер”?
Христо Мутафчиев: Всички зависи от проекта, който ще бъде изготвен, след конкурса. Но си представяме, че ще има между 300 и 500 места.
Фокус: Какви постановки ще се представят в него?
Христо Мутафчиев: Мисля че сме на много ранен етап да говорим за това, но ще бъдат представени постановки, които са съобразени и с вкуса на публиката и най-вече с виждането на творците, които имат желание и ще имат желание да работят в този театър. От доста време имаме идея Съюзът на артистите да стане, смея да твърдя, да се занимава с продуциране на театрални спектакли. И ако, разбира се, ние имаме възможността да менажираме едно театрално пространство, какво по-хубаво от това да продуцираме театрални спектакли на Съюза на артистите.
Фокус: Кога ще бъде определен директорът на театъра и има ли идея кой ще бъде?
Христо Мутафчиев: Имаме идеи, но не ги споделяме и няма да ги споделяме на този етап, докато не видим в крайна сметка за какво става въпрос като театрално пространство и каква ще бъде функцията на това театрално пространство. Тогава вече ще се спрем на конкретен човек, защото всичко зависи от това какви функции ще изпълнява това театрално пространство. Дали ще бъде само театър за възрастни, дали ще бъде театър с други функции. Защото идеята ни е там да има театрални събития от сутрин до късно вечер, да има културни събития, не само театрални. Това означава: сутрин да има представление за деца, следобед – репетиции, вечер – спектакли, след спектаклите да има музикални вечери. Също така да речем unplugged концерти, може да гостуват рок групи, може и симфонични оркестри, да се организират джаз вечери и т.н. Затова казвам, че в момента това не е на преден план. Да видим първо какво ще бъде мястото и тогава ще определяме събитието. Когато определим събитията, които ще се случват там, тогава ще се спрем и на конкретен човек, който ще го разработи, и екипа му.
Фокус: Има ли идеи за театри и в други метростанции или първо ще прецените този как върви?
Христо Мутафчиев: Първо ще тръгнем от нещо конкретно и тогава вече ще преценим. Защото не е ясно дали в крайна сметка има други подобни подходящи пространства. Все пак много зависи от спецификата на метростанциите.
Фокус: На днешната среща с кмета обсъждате ли някакви други съвместни проекти и инициативи?
Христо Мутафчиев: Обсъждахме и други събития, разбира се. Обсъждахме една обща инициатива, която Съюзът на артистите подкрепя и ще подкрепя – за това Общината да пледира пред държавата да промени статута на собственост на стадион „Юнак”, да го превърне в общинска собственост и там да бъде изграден един Амфитеатър на открито. Той да представлява голямо външно театрално пространство, където да се случват много театрални постановки, музикални спектакли и събития, където могат да имат място и операта, и филхармонията, да се представят симфонични оркестри, и рок групи, и балетни спектакли, и всичко, което е свързано с пърформанси на открито. Това е също една съвместна инициатива, която тепърва предстои. Има и други неща, които предстоят, но не съм упълномощен да говоря за тях. Работим много сериозно с Столична община по програма „Култура”. Програмата остава единствената в цяла България, която финансира културни събития, случващи се на територията на Общината. Столична община отделя всяка година 1 млн. лв. от бюджета си за създаване на културни събития на територията на Общината. И това е единствената по рода си в цяла България, смея да твърдя, толкова мощна и мащабна програма, която обхваща много събития. Обсъждахме и други неща, но Съюзът на артистите сме само партньори в тези събития все пак.
Фокус: Можете ли да ми кажете поне един проект, в който сте партньори на общината?
Христо Мутафчиев: В момента също нещо важно, което се случва, е разработването на Арт булевард „Витоша” като едно пространство, средище на млади хора и не само на млади хора, въобще на хора, които се занимават с култура и които искат да представят своите проекти, виждания, своите спектакли, събития на открито, които могат да направят едно културно дефиле на този Арт булевард. В най-скоро време започва и се очакват различни интересни събития, които ще зарадват наистина живеещите и гостите на столицата. Като всичко това, което изброявам в момента, Съюзът на артистите най-вече прави като подкрепа на Столична община за кандидатурата на София за „Европейска столица на културата” през 2019 година.