Времето

giweather wordpress widget

Валути

Фиксинг за 23.11.2024
ВалутаЕд.Лева
EUREUR11.9558

В категория Любопитно

Как да манипулирате трудните хора

Повечето от нас срещат неразумни и трудни хора в живота си, с които ни е трудно да се справим. Общуването с подобен човек може да съсипе деня ни и да влоши настроението ни за дълго време напред. Предлагаме ви няколко стратегии затова как да се справите ефективно в такива ситуации. Имайте предвид, че това са общи правила и не всички може да стават за вашия конкретен случай.

1. Запазете самообладание

Ако успеете да поддържате самоконтрол, вие ще избегнете ескалацията на проблема. Затова е важно да запазите спокойствие и в никакъв случай да не избухвате, дори да се чувствате бесни на човека отсреща. Ако реагирате бурно, можете да кажете нещо, за което да съжалявате по-късно. Поемете дъх и пребройте бавно до десет и едва след това подновете комуникацията си с дразнителя. Ако все още сте разстроени след преброяването, то излезте на чист въздух, ако е възможно и преразгледайте въпроса след като се успокоите.

2. Опитайте се да погледнете отвисоко на проблема

За някои хора просто не си струва да си тровите нервите. Вашето време е прекалено ценно, за да го губите с човек, който се опитва да ви промени или да ви убеди, че черното е бяло. Образно казано – опитайте се да се държите като лебед дори да излизате с пуяк. Ако трудният човек е ваш неприятен колега или досаден роднина, бъдете дипломатични и си взаимодействайте с него/нея възможно най-рядко.

3. Опитайте се да възприемате нещата по-обективно

Когато се чувствате обиден от думите или делата на някого, вие започвате да тълкувате събитията по най-негативния възможен начин, което е грешка. Например, ако ваш колега игнорира съобщенията ви, не решавайте веднага, че го прави нарочно, ами се замислете за възможността да е бил много зает. Когато избягваме да персонализираме поведението на другите хора, можем да възприемем нещата по-обективно. Хората правят това, което правят, като често нямат скрити помисли и не искат да ни дразнят умишлено, а просто са си такива. Затова трябва да се опитате да „разширите“ гледната си точка спрямо ситуацията и можете да избегнете доста недоразумения.

4. Избягвайте ненужните проблеми и усложнения

Не всички трудни индивиди, пред които сме изправени, изискват директна конфронтация. Има два варианта, в които трябва да бъдете пас в такава ситуация. Първият е, когато човекът с когото спорите има власт над вас (например е ваш шеф или важен клиент). Друга ситуация, в която трябва да се замислите преди да се конфронтирате е, когато можете да извлечете известна полза от това да не го правите и знаете, че търпението ви ще си струва.

5. Разделяйте човека от проблема

Във всяка трудна комуникация има два елемента – връзката ви с човека и въпросът, който обсъждате и по който не сте на едно мнение. Добрият комуникатор знае, че трябва да отдели личността от проблема. Например: „Аз искам да говоря за това, което мислиш, но не мога да го направя, когато крещиш. Да седнем и да поговорим по-тихо.“ Когато човек реагира по-меко, неговият събеседник също няма друг избор, освен да смекчи поведението си.

6. Не заставайте в отбранителна позиция

Общият модел с трудните хора (особено с агресивните) е, че те искат да ви накарат да се почувствате зле или неудобно. Обикновено те бързат да отбележат, че нещо с вас не е наред, или пък че начинът, по който правите нещата е грешен. Този тип комуникация често цели да бъде постигнат контрол над ситуацията като в нея няма загриженост към самия проблем. Ако реагирате в отбранителна позиция, можете просто да попаднете в капана на агресора, който показва по-голяма мощ.

Прост и ефективен начин да промените този подход е да поставите фокуса отново върху проблема. Например: агресорът: „Предложението ти не е дори близо до това, което исках от теб.“ Отговор: „Ти не ми даде ясна формулировка за това, което искаш от мен.“ Агресорът: „Ти си толкова глупав!“ Отговор: „Ако се отнасяш с мен с неуважение, няма да говоря с теб.“

7. Използвайте подходящ хумор

Хуморът е мощен инструмент за комуникация, който може да разчупи леда и в най-трудната ситуация. Важно е да го използвате по подходящ начин и с него да обезоръжите своя опонент и да му покажете, че имате добро самообладание и сте устойчиви психически.

8. Не се оставяйте да бъдете пасивният събеседник в разговора

Като цяло, когато двама души общуват, единият обикновено е по-водеща фигура известно време, а след това „предава щафетата“. При здравата комуникация събеседниците се редуват в това да бъдат водещи фигури в своя разговор. Въпреки това, някои трудни хора обичат винаги да държат контрола в разговора. Можете да прекъснете това поведение просто като смените темата или я пренасочите.

9. Изправете се смело срещу грубиянина

Имайте предвид, че агресорите (и физическите, и емоционалните, и словесните) обичат да се заяждат с тези, които възприемат за по-слаби от себе си. Понякога е по-разумно да не отговаряте на провокацията, но в някои случаи трябва да покажете ноктите си и да отстоявате своите права и позиция.
tialoto.bg