Времето

giweather wordpress widget

Валути

Фиксинг за 24.11.2024
ВалутаЕд.Лева
EUREUR11.9558

В категория Анализи

КАТ-Варна: От началото на 2013 г. на пътя има 38 загинали и 737 ранени

В анализ на КАТ-Варна изпратен до редакцията се акцентира: „Есенно-зимният период се характеризира с бързи промени в метеорологичната обстановка. От своя страна те оказват отрицателно влияние върху пътно-транспортната обстановка и безопасността на движението. Намаляването на продължителността на деня, както и смяната на часовото време създават допълнителни предпоставки за възникването на ПТП, тъй като вечерният “ПИК” на движението се измества в тъмната част от денонощието. Рязко се увеличават и предпоставките за тежки пътно-транспортни произшествия с участието на пешеходци. В национален мащаб, относителният дял на загиналите пешеходци нараства  до 35 % от общия брой на загиналите при ПТП.
Увеличават се и злополуките, поради неизправни и нерегулирани фарове. Често тази причина се съчетава с липсващо или недостатъчно улично осветление в населените места, включително и на най-уязвимите участъци, пешеходни преходи и  кръстовища. Значителна част от МПС са с нерегулирани и неизправни светлини, с липсваща или неефективна светлоотразителна сигнализация. В не редки случаи превишената и несъобразена с пътните условия скорост в съчетание с посочените неизправности не позволява на водача да спре в рамките на осветената от автомобила зона, което е реална предпоставка за възникване на ПТП.
Значителна част от участниците в движението не познават достатъчно и подценяват  рисковите фактори  от намалената видимост. Интензивността на движението извън населените места през есенно-зимния период е чувствително по-ниска от тази през летния. Това от своя страна предразполага водачите на МПС да управляват със скорост, по-висока от разрешената за съответния пътен участък. Често пъти водача остава “изненадан” попадайки на заледен или заснежен участък от пътя и неадекватната реакция от негова страна излага на опасност както самия него, така и останалите участници в движението.
От началото на 2013 год. до момента /30.10.2013 год./ на територията на град Варна и областта бяха регистрирани общо 573 тежки ПТП с 38 загинали и 737 ранени. За същия период на 2012 год., броят на тежките ПТП е 572,  на загиналите 29, а на ранените 702, т.е. през настоящата година броят на тежките ПТП е с 1 по-голям, броят на убитите с 9 по-голям, а броят на ранените с 35 по-голям.
През есенно-зимния период 2012/2013 г., считано от 01.10.2012 год. до 31.03.2013 год.,  на територията на Варненски регион бяха регистрирани
общо 277 тежки ПТП, при които загинаха 17 души и бяха ранени 345. В сравнение със същия период 2011/2012 год., броят на тежките ПТП е с 14 по-малък, броят на загиналите с 5 по-голям, а броят на ранените с 10 по-малък. В тежките ПТП, регистрирани през есенно-зимния период 2012/2013 год.  отчитаме участието на 120 пешеходци, от които 4 загинали и 116 ранени. В сравнение с есенно-зимния период 2011/2012 год., броят на убитите пешеходци е с 1 по-малък, а броят на ранените с 3  по-малък.
От посочените данни е видно, че през есенно-зимния сезон пешеходците могат да бъдат характеризирани, като една от най-застрашените групи участници в движението. Като основна причина за възникването на този род ПТП е отнемане “предимство на пешеходец”.
Запазва се и тенденцията, голяма част от тежките ПТП, да възникват през тъмната част от денонощието, по визираните по-горе причини. В потвърждение на това, можем да посочим, че през периода от 01.10.2012 год. до 31.03.2013 год., 42 % от тежките ПТП, 59 % от загиналите и 39 % от ранените са възникнали през тъмната част от денонощието.
Анализирайки гореизложеното виждаме, че участниците в движението трудно се адаптират към промените в метеорологичната и пътната обстановка и неадекватното им поведение често пъти води до възникване на ПТП, някои от които с фатален край.
С цел ограничаване предпоставките за възникване на ПТП и за подобряване условията за безопасност на движението е планиран комплекс от организационни, превантивни и контролни мерки.
Основните насоки в дейността по линия на безопасността на движението ще бъдат следните:
•    Упражняване на засилен контрол по изправността на осветителните системи и сигнализацията на пътните превозни средства, включително и на велосипеди и  ПС с животинска тяга.
•    Извършване на огледи на уличното осветление в населените места на Варненски регион и изготвяне на конкретни предложения към съответните органи на местното управление  за осветяване на
най-невралгичните места от уличната мрежа, характеризиращи се с повишена опасност за ПТП с пешеходци – улични отсечки, райони на спирки на обществения транспорт, пешеходни пътеки, кръстовища, подлези.
•    Съвместно с представителите на пътната администрация извършване на огледи на липсващата вертикална сигнализация и хоризонтална маркировка в рискови за ПТП участъци и кръстовища по пътната мрежа и  изготвяне на  предписания за  възстановяването  на сигнализацията на местата с най-голяма опасност за ПТП.
•    Изготвяне на предложение до общините за съвместно извършване  на прегледи на светлинната и светлоотразителната сигнализация на превозните средства с животинска тяга и малогабаритната селскостопанска техника .
•    Засилен контрол по спазване на новите изисквания на ЗДв.П, регламентиращи движението на МПС с включени къси или дневни светлини и през светлата част от денонощието през цялата година. “