Времето

giweather wordpress widget

Валути

Фиксинг за 22.11.2024
ВалутаЕд.Лева
EUREUR11.9558

В категория Европа

Ивайло Калфин: България трябва да поднови въпроса за имотите на тракийци пред ЕС

България трябва като европейски член да поднови усилията си да включи решаването на въпроса за компенсациите на тракийските бежанци в преговорите на Турция за членство в ЕС.  Това каза евродепутат Ивайло Калфин на конференция „Помним миналото, създаваме бъдеще с еврорегион „Тракия”, проведена снощи в Европейския парламент в Брюксел. Според него моментът сега е подходящ, тъй като след тригодишно замразяване, тази седмица ЕС поднови преговорите за членството на Турция в ЕС.  Калфин напомни, че през 2008 г. като външен министър е запознал Европейската комисия и страните членки с нерешения проблем за компенсациите на тракийските бежанци и техните наследници и е поискал този въпрос да се включи в преговорите за членство на Турция в ЕС. По същото време по договореност между президентите на България и Турция е създадена работна група на равнище зам.-министри на външните работи, в която да се разгледат „трудните“ двустранни въпроси, включително проблема с компенсациите на тракийци. Тази работна група е имала мандат от правителството и е провела първото си заседание в началото на 2009 г. През 2008 г. в резолюция на Европейския парламент проблемът също е отразен. „За съжаление след този период България намали усилията си за постигане на решение по този въпрос“, отбеляза Калфин.

Според него е „важно да поставяме нашия въпрос системно, постоянно, така че да е ясно, че това не е проблем само български, а и европейски”, заяви Калфин пред участниците, сред които десетки представители на Съюза на тракийските дружества. Председателят на Съюза на тракийските дружества Красимир Премянов представи идеята за премахване на границите в географската област Тракия чрез създаване на административен регион  в ЕС, който да обхваща географски областта Тракия, която сега е в три държави: България, Гърция и Турция. Това може да стане формално след влизането на Турция в ЕС, но за интеграцията може да се работи и чрез предприсъединителните фондове, които ЕС отпуска на Турция, като трите държави използват европейските средства за осъществяването на различни проекти  от общ интерес в региона. „Ние избираме не омразата и конфронтацията, а решаване на общите ни проблеми чрез интеграция”, добави Премянов.

Академик Георги Марков представи книгата си „България в Балканския съюз срещу Османската империя 1911-1913 г.”. „В навечерието на 10 ноември, когато ще се навършат 24 години от началото на прехода, искам да припомня, че след Освобождението само за 34 г. България се превръща от дунавски вилает в съвременна европейска държава. Ние сме победили в тази война, защото сме повярвали в себе си. След нея се превърнахме от освободен народ в свободни човеци”, каза акад. Марков. В конференцията участваха и евродепутатите Маруся Любчева, Евгени Кирилов, Антония Първанова и Илиана Йотова. Присъстваха посланиците на България в ЕС Димитър Цанчев, в НАТО Иван Найденов и в Кралство Белгия Веселин Вълканов. В края на срещата се включи и външният министър Кристиан Вигенин.

barometar.net