Основните теми на западния печат във връзка със ситуацията в Украйна днес са вчерашната пресконференция на руския президент Владимир Путин и възможностите за санкции срещу Русия, пише БТА. „Путин: умен, суров и дълбоко циничен“, коментарът в заглавие на „Файненшъл таймс“ за вчерашната изява на руския президент. Основните западни издания са единодушни, че руският президент живее в собствен свят. Интересен щрих в тази посока предлага германският вестник „Велт“: „Положителното, което може да се каже за изявата на Путин, е, че международният натиск и критиката, които той вече дни наред би трябвало да получава по телефона, не са му се разминали, без да оставят следи. Това не беше хлъзгавият, хладен и контролиран Путин, който доминира събеседниците си с цинична усмивка. Той изглеждаше от една страна ядосан, а от друга – нервен и объркан“, смята „Велт“.
„Зюддойче цайтунг“ предупреждава, че макар да изглежда, че руският президент е възприел умерен тон, Западът не бива да си отдъхва. „Руският президент и занапред ще има думата за съдбата на т. нар. „малоруснаци“, смята германското издание. „Зюддойче цайтунг“ обръща внимание на сигнала, че Москва може да не признае легитимността на насрочените за пролетта избори в Украйна и отбелязва, че всеки опит на новата власт в Киев да свали напрежението и да допринесе за политическо решение на кризата ще бъде обречен, ако резултатът не е удовлетворителен за Кремъл.
Американският „Вашингтон пост“ посочва, че вчерашната пресконференция на Путин е разкрила обезпокоителния факт, че изказванията на руския лидер са станали неразличими от пропагандата на държавната телевизия на неговата страна. „Смущаващата изява на Путин по нагледен начин демонстрира как политическата система, която той създаде, го изолира от истината за събитията както в чужбина, така и у дома“, коментира „Вашингтон пост“.
По въпроса за възможните санкции срещу Русия и тяхното въздействие западният печат демонстрира далеч по-малко единомислие. „Файненшъл таймс“ информира, че САЩ обмислят санкции за руските банки, и допълва, че има признаци на противоречия между Америка и Европа за това колко сурово и колко скоро Русия би трябвало да бъде наказана за действията си в Украйна.
Британският „Гардиън“ настоява Западът да не се бави с налагането на санкции и посочва, че единственият начин Владимир Путин да бъде закаран до масата на преговорите за Крим е да бъде засегната руската икономика. Според левоцентристкото издание финансовите и търговските санкции са истинското наказание, което Западът може да наложи на Русия, така както успешно го наложи на Иран.
Либералният „Индипендънт“ е на точно обратното мнение. „Русия се нуждае от опита на Запада толкова, колкото ние се нуждаем от нейния петрол“, припомня в заглавие вестникът. „Идеята ЕС да наложи икономически санкции срещу Русия е абсурдна. Тя ще ни навреди толкова, колкото и на тях. В дългосрочен план обаче охлаждането на отношенията между Изтока и Запада ще навреди много повече на Русия, отколкото на ЕС“, смята „Индипендънт“.
„Дейли телеграф“ иска премиерът Дейвид Камерън да обясни защо смята, че Великобритания трябва да прави сделки с Русия. „Предизвикателството към него е да преодолее подозрението, че правителството се стреми да избегне всяка заплаха за руските инвестиции в правещата бюджетни икономии Великобритания“, настоява консервативното издание.
В онлайн изданието си германското списание „Цайт“ също се застъпва за налагане на икономически санкции срещу Русия, твърдейки, че както за Германия, така и за Великобритания, които са най-важните руски партньори в ЕС, евентуалните загуби от тях биха били много малки. Във втори материал по темата изданието коментира, че Европа трябва да усвои политиката на силата. „В Европа си мислим, че светът функционира въз основа на разума, загрижеността и компромисите. Руският президент Путин ни показва, че това не е така“, пише „Цайт“.
dnes.bg