– Г-жо Бориславова, след евроизборите България изпадна в политическа криза, има ли опасност тя да се отрази върху стабилността на банковата система и бизнеса?
– Ситуацията е много тревожна. Има сериозна опасност тази политическа криза да се отрази върху стабилността на държавата. Вижда се, че няма ясни политики, няма устойчивост. Проблемите стават все повече, важни неща не се решават. Но никой от политиците не се фокусира върху тях, а се работи в посоки, които съвсем не са приоритетни за страната. Някои от ходовете на сегашното правителство съвсем не са в интерес на стабилността на страната. Това е притеснително, но тази ситуация е още преди евроизборите. Сега положението се изостри много повече, защото по-ясни станаха и знаците, които дават някои партии. Най-ясните знаци за ситуацията обаче ги дава народът, но просто няма кой да го чуе, а това е много опасна и вредна тенденция.
От друга страна, ясно се вижда, че бизнесът навлиза в много тежка ситуация. Тази негативна тенденция е характерна не само за дребния и средния, но и за едрия бизнес. Всички работодатели изпадат в тежка ситуация, а тази несигурност в България е вече от една година. Притеснителна е и политиката, която се води в областта на енергетиката, а тя е в основата на всяка икономика. Безотговорно е поведението на регулатора да държи тока на една цена, а себестойността му да е друга. Това е популистка тактика, която не води до никакво решение за хората и бизнеса. При такова поведение на управляващите, разбира се, че е притеснителна ситуацията в държавата.
– Орешарски се готви да вземе нов заем от 1,4 млрд. евро , какви рискове крие трупането на неясни кредити?
– Тази информация е още по-притеснителна. Категорично не одобрявам тази дългова политика. Бих подкрепила подобно искане, ако взетите кредите, които до сега вече надхвърлят 5 млрд. лв., за една година бяха прозрачно разпределяни и с ясни приоритети за инвестиране в икономиката. Преди се водеше една твърде рестриктивна политика да не се взимат заеми, което също не беше правилно, но сега да се трупат дългове, без да има яснота къде отиват тези пари – е опасно. Ясно е за обществото, че не отиват в правилната посока, защото се вижда, че няма никакво развитие в икономиката и прозрачност за харченето им. Тази политика дори не е популизъм, а едно опасно поведение – рисково взимане на кредити, с ясното съзнание, че се товари само народът, а на бизнеса не се дава шанс за развитие. В същото време бизнесът е този, който би могъл да добави стойност в държавата. Той внася данъци, той създава работни места. А тези кредите не отиват в правилната посока. Категорично съм против тегленето на подобни държавни заеми, за които не се знае къде ще бъдат харчени.
– Парламентарното мнозинство демонстрира власт на инат, съзирате ли задкулисни интереси?
– Вече става ясно, че самите партии разбират, че тази политика на инат не е правилна и не води до нищо полезно. Но явно съществуват някакви други вътрешни интереси, които не са известни на обществото. Явно има нещо задкулисно, заради което това правителство се налага още да стои на власт, но всичко много скоро ще се разбере.
– Кой според вас е големият победител на евроизборите?
– Като всеки гражданин в България виждам истината и не разбирам защо политиците си затварят очите за нея – ГЕРБ е големият победител на тези избори. Миналата година бяха свалени от власт по един манипулативен начин, но сега вотът показа, че хората са наясно какво се е случило. Няма защо политиците да си затварят очите. Това не помага на никого, още по-малко на народа, който им е дал доверие, а те продължават да го мамят и предават.
faktor.bg