Времето

giweather wordpress widget

Валути

Фиксинг за 25.11.2024
ВалутаЕд.Лева
EUREUR11.9558

В категория Интервю

Марк Зукърбърг: Благосъстояние чрез интернет

Свързването на целия свят е едно от основните предизвикателства на сегашното поколение, а една от най-големите технологични революции човечеството ще изживее през следващите десетилетия, когато милиарди хора за първи път се свържат с интернет. Това е основната теза в авторския материал на основателя на Facebook Марк Зукърбърг за Wall Street Journal. „Има моменти в човешката история, в които изобретяването на нови технологии свързва по напълно нов начин нашия социален живот и нашата работа. Печатната преса, радиото, телевизията, мобилните телефони и интернет са сред тях. Най-голямата революция обаче ще видим през следващите десетилетия, когато милиарди хора за първи път се свържат с интернет. Днес малко повече от една трета от света е свързан в мрежата – около 2,7 милиарда души. Лесно е да гледаме на интернет като на даденост и да предположим, че повечето хора скоро ще имат достъп до мрежата, а с това и възможностите, които ние вече имаме. Но това не е така. Свързването на целия свят е едно от основните предизвикателства на нашето поколение”, пише Зукърбърг.

Ако хората имат достъп до интернет, те ще се свързват не само със своите приятели, семейства и общности. Могат също така да получат възможност да участват в глобалната икономика, пише още Зукърбърг. И цитира изследване на McKinsey от 2011 г., което показва, че в много от развитите страни интернет вече допринася много по-силно за икономическата активност, отколкото например селското стопанство и енергийният сектор. През последните пет години свързани с мрежата дейности са генерирали 21% от растежа на БВП. Достъпът до интернет инструменти позволява на хората да споделят информация с цел да си вършат по-добре работата, което от своя страна води до създаването на нови работни места, предприятия и възможности. „Интернетът вече е в основата на нашата икономика“, убеден е главният изпълнителен директор на Facebook.

Но свързването на целия свят означава много повече от споделяне на тези ползи с милиарди нови хора. „Ако можем да вкараме тези останали две трети от света в интернет, ние ще им дадем възможност те да създадат нови неща, от които можем да се възползваме и ние. Ако успеем да свържем всички, то животът на всички нас ще се  подобри драстично“.

Проучване на Deloitte наскоро разкри, че едно разширяване на интернет в развиващите се страни ще създаде 140 милиона работни места, а 160 милиона души ще прекратят тежките си физически натоварвания. Но и равнището на детската смъртност ще бъде значително намалено благодарение на новите възможности. Интернет ще насърчи социалния прогрес на африканските страни на юг от Сахара, в Югоизточна Азия и Латинска Америка.

Но всичко това няма да се случи от само себе си. По-голямата част от хората наистина все още нямат достъп до интернет. Но още по-изненадващо е, че разпространението на интернет се увеличава с по-малко от 9 процента на година. Това е много бавен темп, като се има предвид, че все още сме в развитието на нещата и темпът на растеж ще бъде намален още повече.

Според последните статистики все повече хора купуват смартфони и така получават достъп до данни. Но и за това няма никаква гаранция. В повечето страни договорите за данни струват значително повече, отколкото самият смартфон. В САЩ например един iPhone с двугодишен договор излиза около 2000 долара, от които само 500 – 600 долара са за телефона, а останалите 1500 долара – за използването на данни, пише още Зукърбърг.

„По-голямата част от приходите се използва на свой ред за осигуряването на десетките милиарди долари, които всяка година се влагат в създаването на глобалната инфраструктура за разрастването на интернет. Докато това не се случи по-ефективно, ние няма да можем да предложим на хората ползването на данни на цени, на които те ще могат да си ги позволят. И ако това не се промени, скоро ще живеем в свят, в който по-голямата част от хората, които използват смартфони, ще ги ползват офлайн и ще продължават да нямат достъп до интернет“.

Има редица проучвания за това как интернет може да бъде докаран до нови места по напълно нови начини. Някои от тези проекти включват спътници, самолети, лазери и др. Това проучване в крайна сметка ще бъде от полза при свързването на целия свят, тъй като някои хора живеят в отдалечени райони, където просто липсва инфраструктура за свързване. Но това всъщност не е проблемът за повечето хора.

„В действителност 90 процента от населението на света живеят в обсега на съществуваща безжична мрежа. За тях не трябва да се изгражда напълно нова инфраструктура. Ние само трябва да им покажем защо това е полезно и да направим мрежата достъпна за тях.

Предизвикателството за нашия бранш ще е да се разработи модел за достъп до интернет, който ще направи данните по-изгодни и ще позволи на мобилните оператори в същото време да продължат да растат и да инвестират по един устойчив начин“, пише още мениджърът.

Инициативи като Internet.org – основано от Facebook и други технологични лидери глобално партньорство, вече се грижи за решаването на този проблем. „Ние вече работим с операторите, за да предложим безплатно на бедните жители основни базисни услуги в интернет. Нашето общество вече постанови, че определени основни услуги по телефона  трябва да бъдат безплатни. Всеки трябва да може да осъществи спешно повикване, за да получи медицинска помощ или да съобщи за престъпление – дори ако телефонът няма сключен договор с мобилен оператор. В бъдеще всеки трябва да има достъп до основните услуга в интернет. И точно както основните услуги по телефона са привлекли повече купувачи, и основните услуги в интернет ще насърчат много повече хора да подпишат договор за план за данни“, пише Зукърбърг.

„Ако усилията ни се отплатят, бихме могли да предположим, че в рамките на следващото десетилетие милиарди хора ще са свързани помежду си – а това ще преобрази живота ни. Може би най-важната промяна ще бъде може би новото чувство за общност. Днес можем да чуем само гласовете и идеите на една трета от населението на света. Ние всички сме „ограбени от творчеството и потенциала на тези две трети от света, които все още не са онлайн. Ако успеем, интернетът ще бъде представителство за всеки“, убеден е още Зукърбърг.

investor.bg