Bалери Петров не дава интервюта. Или го прави много рядко. Но пък, ако имате късмет да попаднете в неговата компания, той разговаря. Бавно, с паузи, замисля се, уж търси думите, които иначе винаги са му подръка, след мъничка глътка уиски, когато си я позволи, или след едно бързо вдишване на цигарен дим… Диалогът е уникален. Той е като учителя на джедаите Йода от хитовия филм “Междузвездни войни”. Дали пък режисьорът Джордж Лукас не го е познавал? Не знаем, но със сигурност Валери Петров е познавал Йода и му е давал уроци.
Въвлича събеседника си в потъващи пясъци във Вселената си, а на него не му се иска да се спасява. Често започва изреченията с колебливото: “Знаете ли…”, “Може би…” или “Разбира се…” и с тези прости думи го прави съпричастен на историята, която мъдро реди. Сякаш той става негов съавтор. Накрая слушателят се чувства благословен. Че е допуснат до поетичен свят като равен. Че с него е споделено. Че няма дистанция. Какъв късмет е наистина да си близо до Валери Петров.
Та за интервютата. Защо му са, когато от няколко години той издава своите размисли за живота като стихотворения. В тях има всичко – преживяно, изстрадано, видяно, усетено… Как тогава да го питаме: “Как сте на 94…” Отговорил е на всички въпроси в рими. И ще продължава да отговаря, таим надежда. Поредицата носи заглавие от поредната година, когато са писани. И неуморната муза, която спохожда поета, “когато е от финала на крачка”, не престава да му гостува, макар той да я нарича “глупачка с глупачка” заради тези визити в дома му.
Големият поет, драматург и преводач наскоро навърши 94 години. Самият той, малцина вече помнят, че е завършил медицина, си дава сметка за възрастта и тежестта и?. Неотдавна имаше сериозен здравословен проблем. Близките викат линейка. Маестрото е на втория етаж в скромния си дом в “Лозенец”. Санитарите, разбирайки кого ще возят, правят носилка от одеяло и внимателно свалят крехкото му, смалено от годините тяло, по тесните стълби, по чиито извивки не минава стандартната носилка.
Линейката вече е включила сирената, но тя е като старата “кранта Росинанта” на Дон Кихот (възпята и от пациента в стих) и вратата и? не се затваря. Лекарят лично придържа дръжката, за да не изхвърчи болният по пътя към клиниката.
Сега Валери Петров се радва на грижите на най-близките си хора – дъщеря си Бояна и нейното семейство, а то го е зарадвало с внуци и правнуци.
Ето някои от римуваните отговори на Валери Петров от “Стихове 2012-2013” (ИК “З. Стоянов”) за нещата от живота. Те са там, в стиховете му. Просто четете! Защо наистина е нужно да му се задават въпроси и да му се губи времето?
Трудно
Не, не бе хумореска
зад гърба ми живота,
но аз в него до днеска
търсех смешната нота.
Смях – с онази гълчава,
смях – във тази тревога,
но сега ме смущава
туй, че тук, в епилога,
с труд намират се, ето,
съответните рими
за най-смешното, дето
– олеле! – предстои ми.
За марксизма:
Наистина стари сме и боя се все пак
да не би да греша, но умът ми е свеж,
ще речеш
“на младеж”
(това по преценка
на леля ми Ценка),
мисля например затова, че ако с безпристрастно око
се взрем във недъзите на днешния строй
и за да открием откъде ги е взел той,
се поразходим
из произхода им,
ще видим, че тяхната причина е скрита в палеолита –
от принудата пещерна да трупа запаси
според мен видът наследил е страстта си
към принадена стойност… При таз дума марксистка някой с мен да говори сигур няма да иска,
но не мога без нея, защото, когато си очистим от нейния алчен ген ДНК-то,
то от бъдните хора
ще отхвърлим позора
“експлоатация на човек от човека”!
Доброто
Не съм срещу напредъка,
но той нещо е “не така”,
и не само защото,
обективно погледнато,
у човека Доброто
е по-слабичко, бедното…
За човека
За един стар писател
от ХХ век
това име – Човек
дори и на дъното звук
бе имало горд –
Горкият говорел е за друг някакъв сорт,
не за познатия,
невдъхващ симпатия,
на крокодилърите,
на модерните мутри,
на лъжците по интернет,
на крадците с компютри.
Оптимистично
… Да завършим, читателю,
на по-весела нота:
Мерси за търпението
и ура за живота!
24 chasa.bg