„Реализирането и социализацията на Виа Понтика 2 са важни за туризма в региона, тъй като в момента има една регионална диспропорция, защото бяха инвестирани повече пари на юг. Безспорно тук и държавата трябва да помогне, тъй като става въпрос за много средства за реклама на възстановените обекти. Крайно време е в България да има и министерство на туризма. Има пропуснати дълги периоди, за да наваксаме, считам, че е изключително важно да има ресорно министерство, което да бъде опора на бранша“, това обяви кметът на Варна Иван Портних при откриването на VII Черноморски туристически форум, който започна в морската столица. Основна тема на тазгодишното издание е историко-археологическият туризъм – наследство и перспективи. Официални гости на събитието бяха зам.-министърът на икономиката Бранимир Ботев, председателят на Варненската туристическа камара Жельо Душев, заедно с почетния председател на Камарата Марин Нешков, Димитър Дичев – председател Култура и туризъм на българския Североизток, игуменът на манастира „Св. Св. Константин и Елена“ отец Стоян, и Димитър Лефтеров, представител на домакина – Гранд хотел „Димят“.
„Радвам се, че този форум се развива и се превръща в една добра традиция. Темата, която тази година ще доминира в дискусиите, е изключително важна, тъй като историко-археологическият потенциал на града ни представлява много силен интерес за круизните туристи, които това лято отбелязват сериозен ръст. Естествено, към момента това се дължи на международната конюнктура, но трябва да направим всички възможно Варна да влезе в маршрутите на големите круизни компании“, каза кметът. Той припомни, че община Варна е подела инициатива за отваряне на зоната около Морска гара. „Това ще ни позволи да посрещаме пасажерските кораби в една много по-приветлива среда, осигуряваща пряка връзка с историческото ядро на града“, заяви Иван Портних.
„Благодаря на община Варна, за това, че този форум, който се е утвърдил през годините, създава все по-голям авторитет и за себе си, и за идеите, които лансира. Самият факт, че общо 27 общини имат своите щандове тук показва, че платформата „културно-исторически туризъм“ привлича все повече и повече почитатели в България“, обяви Бранимир Ботев. Зам.-министърът допълни, че страната ни е една от четирите в света, която притежава уникалната комбинация от петте глобални туристически продукта – морски туризъм, планински, СПА, културно-исторически и селски-еко туризъм. „Потенциалът, който Варна има в това отношение, е огромен, защото градът е не само море. Целогодишната възможност да експонирате своята история и богато минало се крие именно в културно-историческия туризъм, в комбинацията му с минералните извори, в съчетанието му с богатството от природни забележителности“, допълни той. Ботев отчете и голямата победа на Варна, постигната с немалките усилия на общинската администрация, а именно привличането на турските авиолинии, които от началото на този летен сезон имат регулярни полети от Варна до Истанбул и обратно. „Варна е единственият град, който получава тази директна линия, без да е дал една стотинка от своя бюджет. Обикновено подобен тип договори са свързани със субсидиране на определена квота от седалките, осигурени от авиолинията“, каза зам.-министърът. Според него това ни осигурява потенциални туристи от над 60 страни като Дубай, Китай, Иран, Южна Корея и Япония.
live.varna.bg