Времето

giweather wordpress widget

Валути

Фиксинг за 25.11.2024
ВалутаЕд.Лева
EUREUR11.9558

В категория Интервю

Лилия Христова: Варна 2017 ще ни зареди с младежки дух и креативна енергия

интервю по актуални теми с директора на дирекция „Образование, младежки дейности и спорт“ в Община Варна
г-жа Лилия Христова

Какви очаквате да са преките и косвените ползи за гр. Варна, от спечелената кандидатура за Европейска младежка столица 2017 год.?

Младежки дух, европейско финансиране и много креативна енергия. Варна е деветата младежка европейска столица. Градът ще носи тази титла през 2017 година. Дотогава, а и после, ще бъде член на неформалното обединение на градовете младежки столици. Това ще ни даде възможност да участваме в съвместни проекти, които към момента са на стойност около половин милион евро, а до 2017 година се очаква стойността да надхвърли един милион. За хората от морската столица е важно да знаят, че титлата Европейска младежка столица е национален приз. Тя не носи пряко финансиране, но разкрива отлични възможности за приоритетно печелене на проекти в различни сфери – образование, култура, туризъм, социална сфера и др. Варна младежка столица 2017 означава, че през следващите две години градът ще бъде домакин на много форуми и срещи по младежките политики с международно участие, ще активира студентските инициативи, ще стане търсено място за представяне на креативната младежка енергия от цяла Европа. Тази престижна титла има подкрепата на правителството и лично на премиера г-н Бойко Борисов, на кмета на Варна Иван Портних и общинската администрация, на всички български евродепутати, на еврокомисар Кристалина Георгиева и на цялата варненска общественост и неправителствен сектор, което е важна предпоставка да покажем възможно най-доброто.

    Разрешен ли е конфликта между Математическа гимназия и ОУ Захари Стоянов, това  ли беше най- трудния момент във вашата работа през годината?

Около 40% от бюджета на община Варна е заделен за образование, младежки дейности и спорт, което е доказателство за приоритетите на администрацията. Това е доверие към работата на екипа на дирекцията, която ръководя, и голяма отговорност. В тази връзка един от методите ни на работа е търсене на консенсус. Да, имаше напрежение между ръководствата на двете училища, натрупано пред годините, но в момента директорите показаха, че на базата на взаимен компромис, решения за изглаждане на противоречията се намират. Община Варна ще финансира изграждането на допълнителен физкултурен салон, който е  в процес на проектиране, за да се осигурят условия за нормално протичане на учебната програма по физическо възпитание  и в двете училища.

     Каква е ситуацията с яслите и градините във Варна? Има ли недостиг на места в тях  предвижда ли се строителство на нови градини и ясли през следващата година?

Ликвидирането на проблема с дефицита на места в детските градини бе ангажимент, поет от кмета Иван Портних по време на предизборната кампания, който вече е  изпълнен. Не само че местата са достатъчно, но за пръв път останаха незаети то в най-големия район на града –  „Приморски“. От ново строителство като разширения към съществуващи детски градини през 2014г. са разкрити 450 места, а от оптимизация и редукция на групите -754 места. За първи път през тази година са приети кандидатстващите деца за първа /набор 2011г./ и втора /набор 2010г./ групи, като останаха неусвоени 120 места, от които 90 са в район „Приморски“. Те ще бъдат прехвърлени за новия прием от април 2015г. Всяка седмица директорите на детски градини продължават регулярно да обявяват незаети места за различните възрасти. В момента има обявени в електронния регистър 19 места  за децата, родени през 2011г., и 14 места за децата родени през 2010 г. Към обединените детски заведения /ОДЗ/ съществуват 20 яслени групи, в които са приети 550 деца. В самостоятелните ясли към дирекция „Здравеопазване“ са обхванати около 2 000 деца.

    Кои ще бъдат приоритетите в работа Ви през 2015 год.?

  Приоритети в развитие на образованието: Осигуряване на условия за равен достъп до качествено образование, като акцент е:

Усъвършенстване работата на целодневните подготвителни групи за пет и шестгодишни в училищата с оглед  максимално доближаване до условията в целодневна детска градина;

Приоритетите на Община Варна за развитие на предучилищната система, за  следващата календарна година ще бъдат насочени към:

Привеждане на част от детските площадки за игра на открито в дворовете на детските градини, в съответствие с изискванията на Наредба №1 за „Условията и реда за устройството и безопасността на площадките за игра“. Това е сериозна финансова инвестиция, която ще се извършва поетапно и по приоритети. Поетапно изграждане на нови детски градини, които в момента се намират в сгради частна собственост /7 на брой/.
Подобряване условията за подкрепа на  личностното развитие на деца, ученици и студенти.

Подобряване условията за подкрепа на кариерното и професионално развитие на педагогическите кадри и със специална насоченост към младите учители.

Разширяване взаимодействието между средното , висшето образование и бизнеса в съответствие с демографските и социално-икономически характеристики на общината и региона.

Активно участие при обсъждане на  новия закон за предучилищното и училищното образование, свързани с правомощията на общините, дискусии с представители на образователната система, родители и ученици.

     Приоритети в развитие на Спорта:

1.         Във връзка с обявяването на град Варна за Младежка столица 2017, основен приоритет на Община Варна ще бъде популяризирането на  детско-юношеския спорт, чрез увеличаване на спортните прояви за възрастовите групи ученици и студенти.

2.         Състезания по плуване, плажен волейбол, ученически игри, бадминтон, баскетбол, лека атлетика, волейбол, тенис на маса, футбол, като основен акцент ще бъдат морските спортове – гребно-ветроходни регати и  турнири по плуване.

3 . Организиране на масови прояви за граждани – ден на предизвикателството, европейска седмица на спорта, маратони, „Бързи, смели, сръчни“, Купа „Варна“- лека атлетика, тенис на корт, вдигане на тежести, спортни танци, ръгби, футболни празници и турнири, карате-киокушин, Спортен празник „Ваканция без грижи“

    Приоритет в развитието на Младежките дейности:

1.      Европейска младежка столица 2017 год.;

2.      Работа с неправителствени организации в областта на доброволчеството.

Опитът като народен представител в 41-от Народно събрание много ми помогна в настоящата работа. Всички ангажименти, които бях поела ги проследих и са факт – ремонти на училища, училищен автобус във Вълчи дол и др., но най-важното и ценно нещо за мен беше работата ми по приемане и общественото обсъждане в различни формати на проекта на Закон за предучилищно и училищно възпитание, който и сега е внесен в 43 НС от група народни представители, между които е и Милена Дамянова – председател на Комисията по образование. Надявам се приемането му да стане факт и да влезе в сила максимално бързо. Ще съдействам при обсъждането му във варненската образователна система и най-вече в частта му за ролята на местната власт. Същото се отнася и до широкото обсъждане на проекта на Закона за доброволчеството и тук има много обща работа с неправителствения сектор.

barometar.net