Стратегията за развитие на транспортната политика на България /2014-2020 г./, почти изключва Варна и региона. Едва ли причина за това са само Трансевропейските и основните национални транспортни оси, които включват модернизация на жп линиията София – Пловдив, Подновяване на участъци от железопътната инфраструктура по жп линия Пловдив – Бургас, Модернизация на жп линия София – Драгоман, Проектиране на строителството на жп линия Видин – София и др. В стратегията 2014-2020, в частта за развитие на пътната инфраструктура по Трансевропейските и основните национални транспортни оси, Варна и областта, все едно отсъстват от картата на България. Предвижда се Модернизация на участък от път I-1 (E 79) Враца – Ботевград, (E 79) Видин – Монтана, Кърджали – Подкова, Връзка на автомагистрала Хемус с околовръстен път София, Изграждане на автомагистрала Струма – Лотове 1 и 4, Доизграждане на автомагистрала Тракия – лотове 2, 3 и 4, разширение на Софийското метро, Строителство на автомагистрала Люлин: Софийски околовръстен път – пътен възел Даскалово и др.
Ако забелязвате повечето проекти се намират около и в София, което трябва да говори нещо на варненските политици. А именно, че когато се е изготвяла стратегията 2014-2020, те са отсъствали и не са лобирали за Североизточния регион. Варна е част само от Общоевропейски транспортен коридор VIII/Дуръс – Тирана – Скопие – София –Пловдив – Бургас/Варна/, но правителството на Борисов реши да инвестира 12 млн.лв. в Морската гара на Бургас, за Варна нямаше нито лев. Никой в София не се интересува, че Варна иска да изгради малка Атракционна зона до Морска гара, за да излезе градът на море, както е във всички европейски пристанищни градове. А в същото време метрото в София „глътна“ милиарди левове и продължава да се инвестира в него.
Жизненоважната за Североизточния регион магистрала Хемус няма да бъде завършена до 2020 година. Стратегията, при обсъждането на която е нямало политици от Варна предвижда изграждането на 60 километрова отсечка между Ябланица и разклона за Плевен и Ловеч. Изпълнението й обаче може да започне, ако се намерят 520 млн.лв. от държавния бюджет. В средата на 2015 г. започва проектиране на оставащите два големи участъка от магистралата – продължението до Велико Търново (85 км) и отсечката от 110 км от там до село Белокопитово. Те трябваше да се изграждат със заем от Европейската инвестиционна банка (ЕИБ), но идеята отпадна. Европейската комисия одобри 4 млрд. лв. за пътища, жп проекти и развитие на столичното метро по новата оперативна програма „Транспорт“ (2014-2020). Предвижда се магистрала „Хемус“ да бъде изградена до разклона за Ловеч и Плевен. За цялостното й изграждане пари не се предвиждат, няма как и да дойдат от държавния бюджет. Което означава, че до 2020 г. Варна няма да посреща туристи по магистралата, бизнесът ще бъде затруднен и целият Североизточен регион ще страда. Като прибавим и магистрала „Черно море“, /Варна-Бургас, изградени 10 км./, за която от години се търсят чужди инвеститори, но без успех, картината става още по-тъжна. Това е печалната равносметка за град Варна, който никога не е имал политическо лоби в София и само се е хвалил, че има министри в различните кабинети. Но вече 25 години си оставаме само с хвалбите, реални действия няма.
barometar.net