Дмитрий Песков, прессекретар на Владимир Путин, уверява страната и целия свят, че руският президент е здрав и че „чупи ръце“ с едно ръкостискане, а отсъствието му от публичния поглед е предизвикано от работния му график, уплътнен с важни срещи. Визитата на Путин в Казахстан беше отложена, събранието във Федералната служба за безопасност (ФСБ), в което той редовно участва, този път ще се проведе без него. Официалните заявления за крепкото здраве на Путин не звучат за първи път. През декември 2012 г. Песков раздразнено коментира публикациите в западните медии за „наранения гръбнак“ на руския президент със следните думи:
„Омръзна ми да обяснявам. Вече не виждам никакъв смисъл в това“. По цял свят хората следят с интерес новините за здравето на лидерите си: спомнете си историята около операцията на рака на кожата на Бил Клинтън през 2001 г., или случая, при който Никола Саркози падна по време на джогинг (вижте в галерията).
Пресслужбите на Белия дом и на Елисейския дворец бяха принудени да публикуват медицинските картони на президентите. В държавите със силна лидерска власт здравето на „вождовете“ е по-важно дори от цената на петрола или на другите ресурси. Това е основният политически, управленски, икономически, а и пропаганден ресурс.
От лидера зависят взаимоотношенията между управляващите кланове, гаранциите за собствеността и стабилността на ситуацията. Данните за реалните или измислените му болести могат да нарушат баланса на силите, да предизвика изостряне на задкулисната борба за преразпределение на сферите на влияние, та дори да се отрази на фондовата борса. Редовните демонстрации на физическа слабост от страна на лидера подрива престижа на властта и нарушава сакралния образ на „бащата на нацията“.
Точно това се случваше в СССР преди 30-40 години, когато немощта на управляващия елит с „букета“ от старческите му заболявания породи подигравателно отношение към режима. С цел поддържане на имиджа на „здрави момчета“ лидерите на авторитарните държави обичат да демонстрират добра физическа кондиция.
73-годишният генерален секретар на китайската комунистическа партия Мао Дзедун се потопи в река Яндзъ, преди да сложи началото на „културната си революция“. Садам Хюсеин преплува Ефрат, Уго Чавез правеше гимнастика на живо по телевизията.Спортните занимания и активната почивка на Путин (риболов и дълбоководни гмуркания в търсене на антични артефакти), както и хокейните мачове на Лукашенко целят да покажат физическата им сила и устойчивостта на властта.
И обратното – слабото здраве на вожда носи след себе си само проблеми в политиката и икономиката.Честите отсъствия на онкоболния Чавес по време на лечението му в Куба съвпадаха с опозиционните бунтове и съмненията в способността на президента да управлява страната.Информацията за лечението на индонезийския диктатор Сухарто в Германия през 90-те години предизвикваше спад в курса на акциите на компаниите, собственост на шестте му деца, според данните в изледването „Икономическите гангстери“ на Реймънд Фисман и Едуард Мигел.
Редовните командировки на 91-годишния президент на Зимбабве Робърт Мугабе за лечение в Сингапур също помагат за срива на националната валута.Изострянето на междуклановата борба може да бъде предизвикано както от публично признание (или демонстрация в ефир) на болестта на вожда, така и от опровержение на информацията за болестта – самото отсъствие на лидера от публични изяви само засилва слуховете. Възможен е и вариант, при който държавният глава сам разиграва картата на неопределеността, за да провери настроенията в обществото и в управляващия елит – и да укрепи личната си власт.
webcafe.bg