Проточилият се 10 години строеж на стадион „Варна“ може да започне. Общински съвет Варна гласува единодушно 17 дка. от апортната вноска на Община Варна в дружеството „Спортен комплекс Варна“ да бъдат продадени от инвеститора ТИМ. На кого се пази в тайна – обяви изпълнителният директор на дружеството Марин Митев. Сагата е на път да приключи с „щастлив” край за всички. Но какви факти станаха известни преди формалното гласуване на Общинския съвет.
1. ТИМ нямат пари да започнат грубия строеж на стадиона. Но могат да управляват дружеството „Спортен комплекс Варна“, както пожелаят. Могат да продадат цялата общинска земя от 136 дка.
2. Порочното зачатие на дружеството „Спортен комплекс“ Варна започва през 2005 г., когато на ТИМ са дадени 65% дялово участие, а на Община Варна 35% – въпреки, че общината влиза с апортна вноска на 136 дка.земя. Кой е изготвил този неизгоден за Община Варна договор, дали ще стане известно?
3. След създаването на дружеството 10 години, никой от представителите на Общинския съвет в Съвета на директорите и Общото му събрание не прави нищо, за да осветли работата му. Никой от тези „представители“ не пита: Защо 10 години имаме една дупка, вместо стадион?
4. Имената на тези „представители“ са известни, но те не носят правна отговорност. Носят морална такава, но в България, тя се „носи” най-леко.
5. Борислав Гуцанов, Апостол Димитров, Веселин Марешки, Красимир Узунов, Благой Калфов, Стефко Иванов и другите мълчат, като риби за участието си в управлението на дружеството. Ще мълчат и занапред.
6. 10 години е мълчал и ще мълчи бившият кмет Кирил Йорданов. Той никога не е разписвал нищо свързано с ТИМ. Нито за стадион Варна, нито за хотел Графити, нито за ресторант „Али Баба“ на плажната ивица. Йорданов е чист като сняг. Винаги разписват хора, които е упълномощил със своя заповед. Кирил Йорданов дори не е знаел какво ще разписват тези хора. Още малко и ще му повярваме.
7. ТИМ са прагматични бизнесмени и са изчакали момента да продадат общинска земя и да започнат строежа на стадион Варна.
8. 10 години варненци не протестираха, че нямат стадион. Няма и да протестират. Варненци протестират само, когато им бръкнеш в джоба.
9. Сагата стадион Варна е показателна колко лошо се управлява общинското имущество във Варна. Показателна е как Общинския съвет излъчва свои представители, които не правят нищо, за да го защитят.
10. Варна може да има нов стадион, но дотогава може да няма футболни отбори, които да играят на него. ФК „Спартак“ го фалираха, ако ТИМ се откаже от ФК „Черно море“ го чака същата съдба. За какво ни е тогава стадион? За да правим концерти на него ли?
11. Добри, лоши, недолюбвани от ТИМ помагат за спорта във Варна. Изградиха стадион „Младост“, издържат ФК „Черно море“, детско-юношеската му школа, направиха нови игрища.
barometar.net