Съюзът между Франция и Германия беше „решаващ“ при постигането на историческо споразумение с Гърция след преговорния маратон. Това заявиха външните министри на двете държави, цитирани от „Франс прес“. Гръцкият премиер Алексис Ципрас се съгласи да прокара строги мерки за икономии в замяна на тригодишен план с 86 милиарда евро помощ – трета спасителна програма за страната за последните пет години.
Ситуацията, която имаме сега, след дълга нощ и трудни преговори, нямаше да бъде възможна без френско-германско сътрудничество, заяви германският външен министър Франк-Валтер Щайнмайер.
Рядко преди това е било толкова очевидно, че Германия и Франция са способни да преодолеят препятствия чрез сътрудничество и подготвяне на компромиси, които всички други са готови да приемат, дори когато напълно различни интереси и възможности са подложени на карта в Европа, поясни той по време на съвместна пресконференция с френския си колега Лоран Фабиюс във Виена, където участват на преговорите за ядрената програма на Иран.
Френският топ дипломат също похвали „френско-германското приятелство“, което изигра съществена роля за сключването на споразумение между Гърция и европейските лидери. Искам да подчертая, че френско-германските отношения бяха решаващи в постигането на компромис и в обединяването на всички европейци зад споразумението в Брюксел. Мисля, че това е също един от основните уроци от това, което се случи, поясни Фабиюс.
Ципрас, германският канцлер Ангела Меркел, френският президент Франсоа Оланд и председателят на ЕС Доналд Туск съгласуваха позициите си след дъли преговори в кулоарите на извънредната среща на лидерите на държавите от еврозоната. Днес финансовите министри от еврозоната обсъждат как да поддържат финансовата помощ за Гърция по време на официалните разговори за трета спасителна програма за Гърция, но нито една от опциите, които се разглеждат не изглеждат лесни, обявиха официални представители, цитирани от Ройтерс.
Големият въпрос днес е мостовото финансиране и аз прогнозирам, че тези преговори ще бъдат много трудни, защото не виждам много страни да имат мандат да дадат пари без никакви условия, заяви финансовият министър на Финландия Александър Стуб. Следващият понеделник Гърция ще се нуждае от 3,5 милиарда евро, за да плати част от задълженията си пред Европейската централна банка.
news.bg