Днес отбелязваме 130 години от Съединението на Княжество България с Източна Румелия. Хиляди българи, живеещи на изкуствено разделена територия, се обединяват и заживяват заедно вече не само духом, но и без географско разделение да стои помежду им. Денят 6 септември 1885 г. останал паметен за народа на Варна. Към 13 ч. от двореца Сандрово, препускайки с файтон, пристигнал княз Александър І Батенберг, той влязъл забързан в сградата на варненската поща и останал там до 16 ч. В 16, 30 ч. излязъл пред множеството, събрано пред пощата и казал: „Българи! Южна България от днес се присъединява към Северна България. Да подкрепим с оръжие в ръка това народно дело!“, след което изпратил телеграма до руския император, искайки неговото покровителство. По обратния път до Сандрово князът бил възторжено акламиран.
Този акт на възвестяване на Съединението от сградата на Варненската поща станал повод за въодушевено изпращане на княза от населението на почти целия град. В 18, 30 от Мъжката гимназия към жп гарата потеглило ученическо шествие с факли и фенери, пред шествието вървяла духовата музика на 8-и пехотен Приморски полк и много скоро към шествието се присъединили няколко стотин души. На гарата пристигнали кметът, митрополит Симеон и полк. Петров – командир на Приморския полк. Към 20 ч. пристигнал князът, хората го акламирали френетично, вдигнали го и го отнесли на ръце до претъпканото му с цветя купе. Сред гръмко „ура“ влакът потеглил за Русе.
Важните събития, обявени от Варна, започнали да се случват веднага – в продължение на няколко години в целокупна България се унифицирали институциите, направени били допълнителни избори за Четвърто обикновено народно събрание, в което се включили източнорумелийци, въведена била единна валута. България се превръщала в голяма държава, въпреки нюансите в тогавашните международни договорености.
varnautre.bg