Редовното наблюдение на бременната от гинеколозите в женската консултация е задължително. Това е основополагащо за да се гарантира успешно раждане, без рискове за майката и бебето, както и здравето на детенцето. Това заяви варненският педиатър д-р Лидия Маринова, кандидат на ПП ГЕРБ за общински съветник. Маринова и МГЕРБ-Варна организираха „Училище за родители”, което премина при невероятно голям интерес и бе посетено от много бременни дами и съпрузите им.
Д-р Маринова коментира, че масовото секцио, което бъдещите майки често предпочитат, без да има медицински показатели за такъв тип раждане, би могло да доведе до по-лоши адаптационни възможности на новороденото бебе. По време на лекцията педиатърът, който има над 30-годишен стаж, апелира към майките и татковците да не се доверяват напълно на информацията, която черпят от интернет. И им даде ценни съвети за подготовката за посрещането на новороденето, както и за отглеждането му в кърмаческия период.
Кандидатът на ПП ГЕРБ за общински съветник посочи, че в момента у нас се очертава тенденция за това първото раждане да е, когато жената вече е навършила или прехвърлила 30 г. С оглед на това тя посъветва дамите в никакъв случай да не пренебрегват генетичните изследвания, защото: „Особено когато майката и бащата вече са навършили 40 г., има риск от проява на генетични заболявания и аномалии при бебето. Най-често се проявява Синдромът на Даун”. Тя добави, че добрият, навременен ехографски контрол би предотвратил раждането на бебе с генетично заболяване.
Бременните жени, които присъстваха на училището за родители, проявиха интерес на какви храни трябва да наблягат, за да си подсигурят пълноценно хранене по време на бременността. Маринова им обясни, че продуктите, които консумират, трябва да бъдат богати на повече витамини от естествен произход, както и че трябва да наблягат на млечни продукти, пилешко, риба, но в никакъв случай на тлъсти меса. Алкохолът и цигарите са табу, акцентира педиатърът. „Особено опасен е никотинът, който рефлектира пагубно при формирането на белия дроб на бебето”, каза д-р Маринова. Кандидатът за общински съветник бе категоричен, че младите майки трябва да бъдат мотивирани да кърмят, освен в случаите, когато имат проблеми и залагат на адаптирани млека. „Коластрата, първото майчино мляко, е изключително богато на важни ензими – имуноглобулини. Кърмата отговаря напълно на нуждите на бебето от белтъци, мазнини и захар, докато кравето мляко съдържа три пъти повече белтъци, които са трудносмилаеми от детското стомахче. Майчиното мляко съдържа важни ензими, които улеснават храносмилането на бебето. При кърменето се създава особен психоемоционален контакт между майката и бебето, докато биберонът го откъсва от нея. Медицина е установила, че кърмещите дами по-рядко боледуват от рак на гърдата”, коментира д-р Лидия Маринова. Тя изрази позиция, че не споделя внесената от чужбина тенденция бебето да пие малко вода.
Маринова даде съвети на бъдещите родители относно схемата на захранване на бебето, като изтъкна кои храни и в какъв етап от развитието на децата трябва да бъдат влючени в менюто. Ценни съвети за това как бебето да бъде предпазено, за да не погълне чуждо тяло, както и за това как да бъдат избегнати температурни гърчове по време на болест, даде педиатърът. Д-р Лидия Маринова отговори още на въпроси за вредните храни по време на бременност, борбата с коликите при кърмачетата и стимулирането апетита на детето.
По време на срещата бъдещите майки получиха образователни материали, в които могат да прочетат коя е най-подходящата схема за захранване на детето, кои са задължителните ваксини, които педиатърът е длъжен на постави до навършване на 2-годишна възраст,както и каква е схемата за реда на никнене на млечните зъби.
gerb.bg