интервю по актуални теми с директора на дирекция „Образование и младежки дейности“ в Община Варна, г-жа Лилия Христова
Г-жо Христова, разкажете на нашите читатели за годишната среща на клуб „Страсбург“, на която присъствахте.
От 16 до 20 ноември 2015 г. бях поканена в град Страсбург, Франция за участие в тринадесетата годишна среща на “Клуб Страсбург”, където се проведоха различни срещи и дискусии. Основната тема, която се разгледа бе относно практиките на европейските градове за приемане на бежанци и подготовка на политическа декларация на градовете от Клуб Страсбург за признаване на правото на убежище, като универсално човешко право, признаване ролята на градовете при разработването на обществени политики основани на духа на солидарност, отговорност и опазване на човешкото достойнство, и необходимостта от обща европейска политика за бежанците.
Друг акцент на срещите бе представянето на резултатите от работата на членовете на клуба в различни области: „Култура на мира и човешки права“, „Зелена енергия“ за устойчиво градско развитие, „Култура“ и „Интеграция на ромското население“.
Също така беше сформирана работна група за подготвяне на проект по програма „Еразъм +”, където представих възможностите за участие на доброволци в дейностите на Община Варна.
Друга интересна среща, на която присъствах бе за представянето на младежките инициативи от град Страсбург като: ангажиране в движението „Не на речта на омразата“ и „Европейско младежко събитие 2016“.
По време на официалното откриване на Световния Демократичен Форум бе проведен дебат на тема „Свобода срещу контрол“ : какво е подходящото ниво на наблюдение от страна на властите, как се гради доверие и устойчивост в мултикултурните общества, отговорността на медиите в „ерата на терора“, което също беше много полезно като информация с оглед на настоящите събития.
Как върви подготовката за Варна европейска младежка столица 2017?
Във връзка с подготовката за Варна европейска младежка столица 2017 година над 50 организации се включиха в учредяването на сдружение, което да координира дейностите свързани с титлата „Варна – Европейска Младежка Столица 2017“. Първото събрание на бъдещата организация се проведе на 14 ноември в Младежки дом – Варна. На срещата бе обсъден проекта за устав на сдружението, бяха избрани членовете на управителния съвет и председателя му. Основна цел на сдружението е да координира дейностите по бъдещите инициативи и ще способства за добрата работа между Община Варна и младежките неправителствени организации. Други цели на сдружението са:
– да осигури оперативното управление на Европейската младежка столица с равна степен на участие на заинтересованите страни;
– да осигури основната рамка за процеса на домакинство на титлата Европейска младежка столица;
– да подпомага оперативната работа на Офиса на Европейската младежка столица, който ще бъде отговорен за координирането на всички дейности;
– да подпомага устойчивото развитие на младежкия сектор в гр. Варна и осъществяването на междусекторна младежка политика;
– да стимулира диалога между гражданското общество, държавните и общинските институции и бизнеса с цел изграждане на доверие и утвърждаване на демократичните ценности; да стимулира сътрудничеството между младежките организации и администрацията на местно, национално, регионално и европейско ниво;
– да развива организационния капацитет на младежките организации и професионализма на младежите работници;
– да работи за изграждане на положителен образ на младите хора и на младежките организации във Варна;
– да стимулира обществената ангажираност и участието на младите хора при формиране и реализация на общински политики за дългосрочното развитие на Варна и да подпомага процеса на разработване на дългосрочна местна младежка стратегия
Изключително важна за дейностите по Варна 2017 е и работата с висшите училища на Варна. В тази посока Община Варна осигурява за 8-ми декември безплатни посещения в Драматичен театър „Ст. Бъчваров“ на постановката„Ревизор“ по Гогол, кинопрожекция в кино „Арена“ в Мол Варна – на филма „Мостът на шпионите“, обиколка в Ретро музея, посещение в Делфинариума , безплатни посещения в Регионалния исторически музей, Военноморския музей, музей „Вл. Варненчик“ и Националната астрономическа обсерватория „Николай Коперник“. Свободен достъп е осигурен и до базите на общинските спортни комплекси в „Младост“ и в Морската градина, ледената пързалка, конна база – Виница, плувен комплекс „Приморски“ и басейн , „Делфини“. Дирекция „Образование и младежки дейности“ организира в периода 05.12 -7.12.2015 г. и голям студентски фолклорен фестивал.
Част от дейностите по подготовка на града за Европейска младежка столица е и европейския проект по който работи Община Варна „Младежки столици в действие“, в партньорство с други европейски столици на младежта. В периода 30 ноември – 5 декември ще се реализира и пети поред и заключителен международен младежки тренинг. В рамките на проекта се реализираха и 10 големи младежки инициативи.
Във връзка с международния ден на доброволците на 5 декември Община Варна е подготвила и празник на който ще бъдат връчени сертификати на около 150 доброволци положили доброволен труд през годината към общинската доброволческа служба.
Кои са по-важните инициативи, които вашата дирекция осъществи през изминалата година?
Дирекцията продължи реализирането на значими за варненската образователна общност дейности, инициира и нови, свързани с традициите общоградски събития:
– Празник на маската, маскарадния и сценичния костюм и народната на Сирни заговезни. Идеята на пилотното издание бе да се възроди прочутия Варненски карнавал, който е бил най-значимото събитие в периода след Освобождението. двете общински дирекции „Образование и младежки дейности ” и „Култура и духовно развитие”. Карнавалът включваше конкурсна програма и бе посрещнат с ентусиазъм и интерес от малки и големи.
-Информационна кампания в средните и висши училища по повод титлата на Варна Варна 2017
Всички по-големи събития в средните и висши училища преминаха под мотото Варна Европейска младежка столица 2017:
– Панорама на варненското средно образование бе проведена през м.април. Хотел „Черно море“ събра училищата, които представиха своите профили, професии и информираха посетителите за възможностите, които предоставят за продължаване на образованието.
Обособен бе и символичен Кариерен център , в който кариерните консултанти – психолози от Общинския център за подкрепа на училищната общност и Центъра за кариерно ориентиране съставяха профил на избора на желаещите ученици и консултираха на място.
-Конкурсите, национални и общински, също са част от събитийния календар на дирекция ОМД. Спирам се само на един Общински конкурс за изпълнителско майсторство „Моята България“, който повече от десет години събира изпълнители на художествено слово от всички възрасти. Казвам това, защото независимо от многото издания качеството на конкурсните изпълнения става все по-добро и интересът по-голям.
Тази година за пръв път Община Варна и ВВМУ „Н.Й.Вапцаров” в рамките на седмицата, посветена на Вапцаров ще проведат конкурс за изпълнение на Вапцарови творби. Конкурсът ще се проведе на 5 декември в Община Варна, която осигурява и наградния фонд.
-Община Варна, дирекция ОМД, бе домакин на Националната среща на общинските експерти по образование, където споделихме своя опит по темата извънкласни и извънучилищни дейности – представихме обслужващите звена, които общината запази и разви в годините, като място за талантливите деца на града.
– Важен акцент в работата е сътрудничествата със висшите училища. Финансирани бяха инициативи на студентите, както и научни конференции с участието на преподаватели и студенти от висшите училища във Варна: Парад на образованието по туризъм, Международна научно-практическа конференция за курсанти и студенти и др.
Общинска стратегия за сътрудничество с висшите училища и за утвърждаване на Варна като интернационален университетски град“ приета от Общински съвет.
От 19-ти до 25-ти май 2015 г. във Варна се проведе и първото издание на VARNA SAILING WEEK /Ветроходна седмица – Варна/, което беше подготвено преди преструктурирането на дирекцията, когато в нея влизаше и отдел „Спорт“. Спортното събитие даде заявка да се превърне в истински празник на морето и морските спортове. Основен акцент в седмицата е ветроходната регата за килови яхти Varna Channel Cup. VARNA SAILING WEEK се организира официално под егидата на кмета на гр. Варна – г-н Иван Портних, Община Варна и Българската IRC Асоциация на собствениците на яхти (БАСЯ).
Основна цел на организаторите е популяризирането на ветроходните спортове в страната и създаването на традиционно събитие, което да привлича гости от цялата страна с уникална морска атмосфера. Събитието е единствено по рода си за България с възможността всички морски надпревари да бъдат наблюдавани непосредствено от брега, както и с множеството възможности граждани и гости да се включат и опитат от предизвикателствата на вятъра и морето. Желанието на всички участващи клубове е да напомнят за мястото на Варна като център за развитие и популяризиране на тази култура в България.
В програмата на седмицата бяха включени: регата за най-малките любители на ветроходството, които се състезаваха в клас Оптимист; състезания с лодки тип „Ял 6” по ветроходство и гребане; съпътстващи ветроходната седмица, събития – представяне на варненските клубове по плуване и синхронно плуване, водолазни демонстрации „Първи стъпки под вода” и демонстрации по водна топка, управление на кайт сърф, състезание с радиоуправляеми модели.
Варна е и домакин на най-старата ветроходна регата в България „Трети март”. През 2016 година тя ще се проведе за 60-ти път. Посветена е на националния празник на страната ни. Основана е през 1957 година от активисти на секция “Ветроходство” към Морския клуб на тогавашната Доброволна организация за съдействие на отбраната, отначало като клубно състезание, в последствие като открита Републиканска регата. По традиция с регатата се открива състезателния ветроходен сезон. Провежда се на ветроходни лодки “Ял – 6”, с екипажи от по 6 души. Участниците в регатата са на възраст от 7 до 70 години. Проявата е една от най-масовите за годината. На старт се явяват 20 – 25 екипажа от цялата страна.
Какво предстои през 2016 г, къде ще акцентирате вашите усилия?
През 2016 г. предстои:
Преобразуване на училища и обслужващи звена в съответствие със Закона за предучилищното и училищното образование, който влиза в сила от 1 август 2016 г.
- Според §10.(1) „Заварените до влизането в сила на закона професионални гимназии, финансирани от Министерството на земеделието и храните, стават общински“. На територията на община Варна такава е Професионална гимназия по горско стопанство и дървообработване „Н.Хайтов“.
- Предприели сме действия относно статута на НГХНИ „К.Преславски“, която може да премине към Министерство на културата.
- Центрове за подкрепа на личностното развитие – Общинските обслужващи звена – Общински детски комплекс и Логопедичен център стават общински структури с работодател кмет.
- Продължаваме работа по споразумението с Варненска и Великопреславска Света Митрополия;
- Разширяваме дейността с висшите училища в съответствие с приетата Стратегия.
- В проекта за Бюджет 2016 г. са заложени средства за ремонти на училища и детски градини – смяна на дограма, хидроизолации, укрепване на оградите на училищни дворове, асфалтиране на дворове и др.
В Бюджет 2016 са заложени средства и за образователните програми:
- Програма за образователна интеграция на деца и ученици,;
- Програма за квалификация на педагогическите кадри;
- Програма за насърчаване на творческите заложби на ученици и студенти с изявени дарби.
въпросите зададе Иво Югов
www.barometar.net