В предишен материал разказахме за румънския град Клуж Напока, който беше Европейска младежка столица през 2015 г. Информирахме ви за SHARE федерация, която чрез публично-частно партньорство с Община Клуж е организирала 3500 събития в рамките на Европейска младежка столица, посетени от 1.1 млн. души. SHARE федерация успява да убеди фирми като Нестле и Майкрософт, Румънската търговска банка /BCR/, банката на Трансилвания, Британския съвет и др. да подпомогнат провеждането на Европейска младежка столица. Спонсорите на Клуж Напока 2015 са над 150, което говори за изключително активна работа на младежките НПО-та, които не са разчитали само на финансиране от общината на румънския град. Надяваме се на подобна активност и от НПО-тата във Варна, които ще организират провеждането на Европейска младежка столица 2017. На среща в средата на месец февруари между общински съветници и представители на варненски НПО, ръководена от Лилия Христова и Биляна Раева, присъстващите се обединиха около мнението, че времето до Варна 2017 е много малко, а още няма яснота за финансирането от страна на НПО-сектора, което е 57%, но е само прогнозно. От ретроспективния поглед върху Клуж Напока 2015 става ясно, че румънските им колеги са положили огромни усилия, освен да привлекат финансови средства, но и да приобщят младите хора в Клуж да участват с идеи в Европейска младежка столица.
Едно от най-посещаваните събития в Клуж Напока 2015 е бил музикален фестивал с участието на популярни изпълнители, като David Guetta &Avicii. Организаторите са измислили оригинален начин, за да промотират концертите и заигравайки с репутацията на Трансилвания като земята на Дракула, са дали 30% отстъпка на билет, за всеки който дари кръв. Нестандартната инициатива е привлякла вниманието на водещи европейски медии и пред „Гардиън“ Богдан Бъта, генерален директор на фестивала казва, че като се има предвид, че Румъния е изправена пред остър недостиг на кръв в медицинските заведения, кампания, която черпи вдъхновение от митовете за Дракула, привлича вниманието към реален проблем.
Друго интересно събитие, което е привлякло хиляди посетители е било свързано с рисуването на графити, организирани са летни университети за ученици, спортни прояви, Младежки месец на заетостта. В рамките на Клуж Напока 2015 е реализиран мултикултирен проект, чиято цел е да приобщи различните националности в града. В Клуж-Напока живеят румънци, унгарци, германци, французи, роми и те са били поканени от екипа на проекта. Целта на проекта е да се покаже красотата на традициите, обичаи и културно наследство на етническите групи. Мултикултурният проект е имал за цел да допринесе за по-добрата интеграция на чужденците и мигрантите в Клуж Напока.
/следва продължение/
barometar.net