Продължаваме с представянето на личностите включени в книгата на Иво Югов „100 от най-популярните личности на Варна в началото на 21 век“. Хората, които са включени в тази книга са доказали себе си в областите, в които работят. Някои от тях са известни на много варненци, но не това е най-важното. Същественото е, че тези хора с труда си допринасят за икономическия и духовен просперитет на Варна. Те създават, творят, правят бизнес и политика. Някои от тях са противоречиви, като личности, но не се отказват от целите си. В това е смисъла на живота, според автора на книгата– да не се отказваш, дори когато обстоятелствата се опитват да те съборят.
Изпълнителният директор на Двореца на културата и спорта е завършил „Икономика“ в Икономическия университет във Варна и „Право“ във ВСУ „Черноризец Храбър“. Работил е във военните заводи в Казанлък, а след това в Девня. От 2011 г. е председател на ПП „Новото време“ във Варна. Беше член на борда на директорите на Двореца на културата и спорта до август 2014 г., когато бе назначен за изпълнителен директор. Въпреки кратките срокове Минко Христов, екипът му и строителната фирма, успяха да подготвят ДКС за Световната купа по спортна гимнастика и акробатика, за което получиха благодарности от председателят на Организационния комитет на Световната купа Йордан Йовчев и от президента на Международната федерация по гимнастика Бруно Гранди. Ремонтът на ДКС продължава, а Минко Христов доказа, че може да работи на високи обороти и да помогне за възстановяването на един от символите на Варна.
Нина е родена през 1961 г., завършила е „Българска филология“ в Шуменски университет „К.Преславски“. Работила е като учител и сътрудник в неправителствена организация. Кариерата й в журналистиката започва във вестник „Народно дело“ и продължава в радио „Канал Ком“ и вестник „Черноморски преглед“. Нина е едно от доказалите се културни пера на Варна – пише в областите изкуство, модна журналистика и е утвърден фотограф. Основа своя PR агенция „NIRA Communications“, която организира стотици културни събития. Член е на Съюза на българските журналисти и част от творческия кръг „Сталкер“.
Николай Тодоров-Ник
Създателят на първата българска марка за алтернативна мода е роден през 1976 г. „На Тъмно” е концепция за алтернативна форма на живот – мода, музика, прически, татуировки, графити, партита, алтернативни форми на спорт и изкуство. “На Тъмно” организира, спонсорира, подкрепя и участва в редица музикални, спортни , алтернативни и неформални мероприятия и фестивали с цел популяризиране на идеите заложени в цялостната й концепция. Николай има верига от магазини в страната и успя да направи популярна и търсена марката „На тъмно“ сред тийнейджърите. Работи и с регистрирания от Мишо Шамара лейбъл „R&B wear“. Дизайнерът бе избран да представи българския малък и среден бизнес пред Европейската комисия след конкурс измежду над 100 български фирми.
Роден е през 1960 г., завършил е „Право“ в СУ „Св.Климент Охридски“. Работи, като съдия и нотариус до 1991 г., когато става главен юрисконсулт на „Златни пясъци“. Започва раздържавяването на курорта, създава се „Златни пясъци“ АД и Недков е избран за член на борда на директорите и ръководител на отдел „Правна и административна дейност“. През 1995 г. напуска и две години работи като адвокат. През 1997 г. отново е избран в борда на директорите на „Златни пясъци“ АД, а по-късно става изпълнителен директор. Въпреки противоречивите оценки за работата му, Недков доказа през годините, че може да бъде добър стопанин на курорта. Грижи се за инфраструктурата му, но не можа да спре безогледното му застрояване.
Бизнесдамата е завършила Технически университет – Варна, специалност „Автоматизация на производството”. Работила е като учителка до 1990 г., когато създава фирма за недвижими имоти „Ромел”. Борбена, напориста и експанзивна тя споделя, че е научила от баща си да се пази от лъжата и да не се доверява прекалено на хората. Самочувствие, че може да се справя в бизнеса придобива постепенно и не вярва на тези, които казват че винаги са били уверени в себе си. Защото винаги има моменти в които чувстваш, че една сделка може и да не стане. За Нели Георгиева в бизнеса няма добро и лошо – важно е да те запомнят, като човек, който е свършил нещо. А проблема между хората, които имат власт и пари идва от това, че: „Не носят на имане!. Защото, когато нямаш се разбираш с комшии и приятели, нямането обединява хората, докато имането ги разделя.“- казва тя.
Бившият футболист и настоящ треньор на ФК „Черно море“ е роден през 1958 г. Играл е за Локомотив“ (София), „Черно море“, „Дунав“, „Спартак“-Варна и в няколко португалски отбора. Нападателят има 251 мача и 80 гола в „А“ група. С отбора на „Локомотив“ е шампион на България, бронзов медалист и носител на купата на страната. Има 3 мача за „А“ националния отбор и 8 мача с 3 гола за младежкия национален отбор. Треньорската му кариера преминава през няколко чужди отбора, през 2007-2009 г. е старши треньор на Черно море. Изведе клуба до бронзовите медали и бе избран за треньор №2 в България в анкетата на Асоциацията „Футболист на футболистите“. Най-големият му успех, като треньор е спечелването на Купата на България с отбора на „Черно море“ през 2015 г.
Проф.д-р Надя Костова е завършила „Счетоводна отчетност“ в Икономически университет – Варна. Управляващ съдружник в „Актив” ООД, тя е един от утвърдените одитори в морската ни столица. Г-жа Костова е сертифициран лектор по международни счетоводни стандарти и преподавател в катедра „Счетоводна отчетност” при Икономически университет. Специализира в университетите в градовете Нотингам, Англия и Делауер, САЩ. Притежава лиценз за бизнес-оценител на предприятия. Автор е на публикации в областта на счетоводната политика на предприятието и икономическото анализиране на дейността му. Защитила е докторска дисертация на тема „Счетоводна политика на търговската банка”. През 2001 г. е избрана за “Жена – предприемач на годината” на Варна, а през 2002 г. получава специалната награда на Националния конкурс “Бизнес дама на годината”.
Роден е през 1966 г., завършил е НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“, специалност „Кукловодство“. Играл е в Габровския вариететен театър и във филмите „А сега накъде“ и в продължението му „А днес накъде“. Ишков изоставя актьорството и започва частен бизнес. През 1995 г. партньорите му от „Евроенерджи холдинг“ издигат кандидатурата му за президент на ФК „Спартак“-Варна. На поста актьорът остава 11 години и за този период отборът е на голямата сцена в „А“ група и не изпада нито веднъж. Босът умее да намира клубове, на които да продава играчите си в Гърция, Китай, Израел. Натрупа и негативи, докато е президент на „Спартак“, но е факт, че след напускането му клубът тръгна надолу и изпадна в „А окръжна“ група. В момента Николай Ишков е изпълнителен директор на зала „Армеец“ в София.
Мениджърът е роден през 1968 г. Създава верига за бързо хранене „Хепи“ през 1994 г. и я превръща в емблема на добрата кухня и качественото обслужване. По-късно към нея се присъединяват рибните ресторанти – „Капитан Кук“. Всички заведения на компанията в момента са обединени в общата верига – „Chef’s Group“. „Хепи“ развива дейност и в Испания – дружеството има две заведения в Барселона. Орлин Попов смята, че ресторантите с азиатска кухня имат голямо бъдеще в България и инвестира в ресторант с традиционна японска кухня „SASA“. Голямата страст на мениджъра е тениса на корт. Традиционно участва в турнира за аматьори „Хепи къп“ и неведнъж печели в играта по двойки.
Бившият областен управител на Варна е роден през 1962 г., завършил е „Право“ в СУ „Св. Климент Охридски“. Бил е адвокат, синдик на фирма в несъстоятелност, юридически консултант на заместник- кмета и говорител на РИК Варна. Един от учредителите на НДСВ във Варна, Кандиларов бе предложен за областен управител от квотата на ДПС. Начело на областта стана инициатор на проверките срещу Е.ON и атакува дружеството, че е неподготвено с аварийни екипи. Подкрепи и протестиращите варненски кметове срещу ограниченията на европейската екологична мрежа „Натура 2000“, като призова държавните институции за реално преразглеждане на защитените територии. Областният управител бе домакин и на дебатите за преместване на пристанище Варна-запад.
barometar.net