Времето

giweather wordpress widget

Валути

Фиксинг за 25.11.2024
ВалутаЕд.Лева
EUREUR11.9558

В категория Бизнес

Павел Христов: Преодоляваме разбирането, че държавата е „хартиена империя”

Pavel-hristov444.jpgС внедряването на новите технологии в управлението ще преодолеем насаденото в обществото разбиране, че държавата е „хартиена империя”. Това заяви народният представител от ПП ГЕРБ Павел Христов в рамките на Международната бизнес конференция „Наука и бизнес за интелигентно бъдеще”. Форумът е част от събитията, с които Варненският свободен университет „Черноризец Храбър” отбелязва своята 25-годишнина. Павел Христов приветства участниците след символичния старт на събитието, който ректорът на висшето учебно заведение проф. д.пс.н. Галя Герчева даде заедно с Димитър Гюров от Управителния съвет на Българската асоциация на софтуерните компании.

В качеството си на IT-специалист и възпитаник на ВСУ „Черноризец Храбър” варненският депутат взе участие и в два от дискусионните панели на тема: „Бизнес, администрация и политика за интелигентен растеж” и „Технологиите – движеща сила на интелигентната специализация”.
В рамките на дебатите, в които се включиха не само студенти и преподаватели от университета, но и гостуващите чуждестранни експерти, Павел Христов разясни законопроекта за електронно управление, който предстои да бъде гласуван на второ четене в Народното събрание.

„Оптимист съм за промяната, защото държавата вече реално показа воля и визия, залагайки законодателните основи за електронното управление”, коментира народният представител. Той запозна присъстващите с плановете за създаване на 2 структури, чрез които да бъде внедрена системата. „Предвижда се създаването на Държавна агенция „Електронно управление” и Държавно предприятие „Единен системен оператор”, което ще се опита да предложи заплати, близки до пазарните, за да привлече качествени специалисти, способни да генерират необходимия интегриран модел. Досега в тази сфера се е работело на парче – всяка институция е въвеждала в различна степен различен тип електронни услуги. Похарчени са повече от 3 млрд. лв., но надали някой може да посочи наистина добро и ефективно решение”, отчете Павел Христов. По думите му въз основа на извършените анализи се очаква само от спестените човекочасове и дублираните транзакции за услуги между отделните ведомства на годишна база да бъдат спестени над 1,1 млрд. лв. „Задачата е ясна – да се постигне реален обмен на стандартизирани данни, които да облекчат както гражданите, така и бизнеса. Важно е информацията, която постъпва в системата от електронните услуги, да се ползва ефективно и за прогнози и анализи, каквито са нужни за стратегически подход във всяка сфера на обществения живот”, изтъкна народният представител. Той допусна, че сама по себе си реформата неизбежно ще предизвика известни сътресения в консервативната структура на държавната администрация. „Но технологиите са бъдещето. Ако до преди двадесетина години се смяташе, че инвестициите в тази област носят някакво улеснение в работата, то днес технологиите са неизменна част от успешния бизнес модел и вече далеч не са средство за правене на бизнес, а на практика среда за това”, подчерта Христов.

Той бе категоричен, че технологиите генерират и онази специфична интелигентност, от която се нуждаят работодателите и която образователната система трябва да развива. „А работата на държавата не е да създава бизнес или да стимулира различни сектори, наливайки механично пари в икономиката, за да подобри статистиката в програмите и стратегиите. Държавата трябва да създава условия, които да позволят на бизнеса да работи без сътресения, да поощрява иновациите, интелигентния растеж и науката, чиито успехи откриват реални перспективи в бъдеще”, заключи Павел Христов.

gerb.bg