Времето

giweather wordpress widget

Валути

Фиксинг за 24.11.2024
ВалутаЕд.Лева
EUREUR11.9558

В категория Интервю

Лилия Христова: Всички сме мотивирани да дадем най-доброто от себе си за каузата Варна 2017

Lilia-Hristova1интервю с директора на дирекция „Образование и младежки дейности“ в Община Варна, г-жа Лилия Христова

Г-жо Христова, от 1 август влезе в сила новият Закон за предучилищното и училищно образование. Кои са новостите в него и пред какви предизвикателства ще бъдат изправени хората, които работят в образователната сфера?

Законът за предучилищното и училищното образование дава отговор на важните въпроси: как трябва да се модернизира българското образование; кои са необходимите условия, за да може да се създаде среда, в която децата да израстват свободни, знаещи и можещи, професионално удовлетворени и реализирани. Философията на Закона поставя в центъра детето/ученикът с неговите индивидуални способности и потребности; Чрез държавните образователни стандарти, Законът гарантира прозрачност и предвидимост на мерките, които се предприемат в системата. Новостите са много, но ще спомена някои от тях:

Законът въвежда структурна промяна в системата на средното образование. Основното образование вече ще продължава не до VIII клас, а до VII клас (чл.73 ), а средната образователна степен включва VIII-XII клас. Създават се обединени училища (чл.38) от 1 до Х клас. Законът дава възможност с решение на МС училища, които постигат подобряване качеството на образованието да бъдат обявени за иновативни. Нов е подходът и към училищата с национално значение, както и към професионалните гимназии, част от които(тези към Министерството на земеделието и храните“ по силата на Закона от 1 август стават общински. Законът дава възможност в детската градина да се приемат за отглеждане, възпитание, социализация и обучение и деца на двегодишна възраст.

В закона е определено сериозно място на подкрепата на личностното развитие на децата и учениците. Общинските детски комплекси, астрономическите обсерватории, общежитията стават Центрове за подкрепа за личностното развитие. Общински става и Логопедичен център. Законът възлага на общините на базата на анализ да вземат решение относно необходимостта от Центрове, както и от дейностите, които те ще развиват. Нещо повече – Общинският съвет ще приемат и правилниците за функциониране на част от Центровете за подкрепа за личностно развитие(ОДК, Логопедичен център), стратегия за развитието им и отчет за работата.
Друга новост и предизвикателство към всички участници в образователната система са обществени съвети към училищата и детските градини. Законът ги определя като „орган за подпомагане на развитието на детската градина и училището и за граждански контрол на управлението им”. Натоварва ги с особено много и сериозни ангажименти, свързани с функционирането и развитието на институцията. Законът е обхватен и новостите са много, а предизвикателствата са за всички – учители, родители, местна и национална власт, институции, свързани със здравето, сигурността и правата на децата.

Кои бяха акцентите в Летния университет на Националните студентски съвети, на който бяхте гост?

Запазеният знак на летния университет на НПСС са спортните надпревари между студентите от различните висши училища, съчетани с пъстра културна програма. Основният фокус на програмата цели да създаде условия за изграждане на активен диалог между студентските общности на висшите училища, посредством участието им в обучения, семинари, спортни и културни събития, обединявайки ги да работят заедно за развитието на масовия студентски спорт, образованието и междукултурните ценности. Инициативата е изключително успешна, имайки предвид отзивите на варненските участници в нея, със сигурност носи не само приятни емоции, но и знания и контакти, които са от изключителна полза за бъдещото развитие на участващите студенти.

Община Варна активно работи по проекта Варна Европейска младежка столица 2017. На какъв етап е подготовката за провеждането на това значимо за града събитие?

През месец вгуст започна информационна кампания за ключовите направления на Варна 2017. В тяхна подкрепа са обявени и работни групи, в които се обсъждат възможностите за реализиране на дейности по направления и се прави подготовка за предстоящите събития. През месец септември се очертават няколко ключови събития в подкрепа на Варна 2017. Организирането на младежкия фестивал Фънсити+ ще се съчетае с регата Тол Шипс, като по този начин ще се даде възможност да се представят талантите на младите хора от града както пред местна, така и пред международна публика. В този период ще се състои и националната младежка среща. Тя ще бъде на тема „Предизвикателства и предпоставки за насърчаване на цифровата грамотност, цифровите умения и формирането на трансверсални умения у младите хора” и се провежда във Варна за 8-ма поредна година.

В момента отборният дух е много висок и всички са изключително мотивирани да дадат най-доброто от себе си в името на каузата Варна – Европейска младежка столица. Говорейки за съвместни усилия е важно да се отчете изключително добрата координация и взаимодействие между сдружение „Варна – Европейска младежка столица“, общинската администрация и общинския съвет. Представител на общината в сдружението е г-жа Биляна Раева, която подпомага целия процес. В изключително близка комуникация е сдружението и с дирекция „Образование и младежки дейности“, чиито експерти подпомагат оформянето на визията за Варна 2017. Създадена е работна група за формулиране на правила за финансиране на ключовите направления от апликационната форма на Варна 2017, в която са включени представители от администрацията, сдружението и общински съветници. Изключително добро впечатление ми прави желанието и разбирането от страна на съветниците към процеса. Те се отзовават на поканите за информационните срещи по ключовите направления, които сдружението и общината организират, като влизат в диалог с участващите и задават резонни въпроси. За мен това е знак за синергия, който ще даде прекрасни резултати. Във връзка с изграждането на Черноморския център от значение е и доброто сътрудничество на екипа на Сдружението с главния архитект на община Варна г-н Виктор Бузев.

Община Варна отделя значителни средства за ремонти във варненските училища. В какво състояние ще посрещнат те новата учебна година ?

Към момента за текущи и основни ремонти в общинските училища са усвоени 856 хил. лв. от планираните 1 879 хил. лв.
По-големи ремонти са изпълнени в:
ОУ „Св. Св. Кирил и Методий“ – асфалтиране настилката на двора;
НГХНИ „К. Преславски“- ремонт фасади, подмяна дограма на класни стаи и входни врати;
IV ЕГ „Фр. Ж. Кюри“ – ремонт на отоплителната инсталация, стълбищни клетки, актова зала и санитарни възли;
СУ „Л. Каравелов“ – ремонт на отоплителната система;
СУ „Н. Бозвели“ – ремонт на физкултурния салон;
ОУ „Ангел Кънчев“ – топлоизолация фасади, ремонт санитарни възли;
ОУ „В. Априлов“ – топлоизолация фасади;
ОУ „Й. Йовков“ – подмяна дограма;
ОУ „Н. Й. Вапцаров“ – ремонт санитарни възли;
В ОУ „Черноризец Храбър” Варна се извършва основен ремонт – конструктивно укрепване на блок „В”. В централната част на блока са помещенията, които ще се използват за подготвителна група на 5 и 6 годишни деца на целодневен режим на обучение. В двете крила са разположени административни помещения, библиотека, учителска стая. Срокът за цялостното изпълнение на обекта е 21.09.2016 г. Към 14.09.2016 г. ще бъдат предадени в завършен вид двете крила, където се намират административните помещения. За завършване след 15 септември ще останат помещенията на подготвителната група. Безопасността на учениците при откриване на новата учебна година ще бъде осигурена, като участъкът, където строителните работи все още няма да са приключили, ще се обезопаси с оградни платна.

Къде ще бъдат насочени основните инвестиции на община Варна през 2017 г., свързани с детски градини и училища?
В момента се изработва проектът за бюджет за финансовата 2017 година. В Капиталовата програма за образователна инфраструктура планираме средства за преходни обекти, по които има вече сключени договори, средства за дейности по енергийна ефективност за детски градини и училища, които не са включени в проекта на общината по ОП„Региони в растеж“. Изработени са КСС за ремонтите, от които имат нужда детските градини и училищата и предстои те да бъдат приоритизирани.

въпросите зададе Иво Югов

www.barometar.net