Пламен Манушев може да стане първият моряк вицепрезидент на България. Бивш генерал вицепрезидент сме имали, но бивш вицеадмирал – не. След Румен Радев и Съби Събев, които са служили във Военновъздушните сили, в състезанието за държавен глава се включи още един представител на армията.
Всъщност именно ВВС май са причината за политическата кариера на Манушев. През есента на 2012 г. той като зам.-началник на отбраната изненадващо подаде рапорт за пенсиониране. После стана ясно, че причината е пропадналият шанс за първи път в историята на следосвобожденска България флотски офицер да оглави армията. Де факто всичко сочеше, че тогава мястото на военен №1 трябваше да заеме вицеадмирал Манушев. В последния момент обаче мандатът на генерал Симеон Симеонов бе продължен с още 2 г. Така, въпреки че можеше да послужи още няколко безметежни месеца до навършване на пределната възраст за пенсиониране, Манушев си пусна рапорта и се прибра в любимата Варна.
След като напусна армията, Варна не го остави без работа. Първо го спрягаха за областен управител, но не се обиди, когато му предложиха да стане заместник на тогавашния управител Коста Базитов. Пое работата от движение, но не остана дълго. Избран бе за депутат в 42-ото НС, а след това и в 43-ия парламент.
Пламен Манушев е роден през 1954 г. в Генерал Тошево, а математическа гимназия завършва в тогавашния Толбухин, днес Добрич. Въпреки че и двата града не са на морето, бъдещият вицеадмирал израства с невероятна любов към него. Всяко лято преодолява 36-те километра до Варна.
Като малък гледал филма “Влюбеният матрос” и мечтата му станала фикс-идея. Майка му обаче не искала да чуе за военно училище. По-големият му брат вече учел в артилерийското в Шумен и Пламен трябвало да запише МЕИ – Варна.
Да ме прости майка, но излъгах, че съм изтървал срока за подаване на документи в МЕИ и единственият ми шанс бе Морското, разказва той. Почти цялата си служба на море изкарва във Варна. Започва през 1977 г. като щурман и командир на минно-торпедна бойна част. След това минава на минни тралчици. През 1986 г. завършва руската военноморска академия “А. Гречко” в Ленинград. Стига до началник-щаб и зам.-командир на военноморска база – Варна. През 1997 г. е приет във Военноморския колеж в Нюпорт, САЩ. След като се дипломира, отново поема длъжността началник-щаб на базата до 2001 г., когато става неин командир. 4 г. е бил зам.-командващ на ВМС по операциите.
През 2007 г. за 2 г. става военен аташе в Лондон. Оттам се връща с чудесен английски и доста нови виждания за развитието на въоръжените сили. Опитът му във военната дипломация по-късно за малко да го изстреля на длъжността шеф на военното разузнаване. Преди 2 г. името му сериозно бе спрягано за директор на служба “Военна информация”, след като промени в закона не позволиха на тогавашния шеф Йордан Бакалов да остане на поста. Бойко Борисов обяви, че идеята е била на част от парламентарната група на ГЕРБ, и не я подкрепи, въпреки че публично призна качествата на вицеадмирала. Ако Цачева и Манушев спечелят президентските избори, дамата – върховен главнокомандващ, ще има солидна опора в лицето на перфектен военен специалист.
Влюбен завинаги в морето и в първородния внук
Аз съм морски човек и страшно обичам морето, повтаря често вицеадмиралът. Когато е в София, той много страда и за семейството, и за първородния си внук. Като депутат всеки свободен ден пътуваше до Варна, за да види близките си и вълните. Велико нещо е морето, твърди вицеадмиралът. България е щастлива с това, че е дарена с море. Цивилизациите са възникнали край морето. Най-хубавото нещо на морето не са неговите ресурси, а възможността, като тръгнеш от Варна, да стигнеш до всяка точка на света, без да пресичаш нито една граница. Така че морето свързва, а не разделя хората, убеден е той.
Като бивш морски офицер Манушев е един от най-ревностните радетели на модернизацията на Военноморските ни сили. Той подкрепи изцяло идеята за изграждане на 2 многоцелеви патрулни кораба от модулен тип за нуждите на ВМС. В личен разговор е споделял, че българските корабостроителни заводи имат сили да изградят корпусите на двата съда, а след това в кооперация с водещи чужди фирми да довършат монтажа на оборудването и въоръжението.
Вицеадмирал Манушев до последно не приемаше репликите, че вече е известно коя наша фирма ще спечели конкурса. Който и да излезе на първо място, важното е да е българска компания, защото това означава работа за стотици българи в продължение не на месеци, а на поне 2-3 години, коментира като депутат Манушев.
При формирането на втория кабинет на Борисов Манушев е отказал да поеме поста зам.-министър на отбраната. Дали защото министър стана земеделец, така и не се разбра. Тази тема винаги е била неприятна за вицеадмирала.
В Народното събрание той от първия до последния ден е работил в две парламентарни комисии – по отбрана и по външни отношения. За вицеадмирала началникът на отбраната ген. Константин Попов казва: “Манушев е суперофицер. Той притежава изключителна интелигентност и визия за развитието на армията и страната”.
Негови бивши колеги от флота са споделяли, че е високоподготвен, с невероятно чувство за такт и човещина. Някои дори завиждат за огромната му работоспособност. Той не е от типа хора, които са готови да блъскат глава в стената, а спокойно ще обмисли ситуацията и след като трезво оцени обстановката, ще вземе най-доброто решение.
24chasa.bg