Времето

giweather wordpress widget

Валути

Фиксинг за 26.11.2024
ВалутаЕд.Лева
EUREUR11.9558

В категория Бизнес

Бизнесът в Девня ще финансира професионална паралелка

shitov333Още през идната 2017-2018 учебна година в Средно училище „Васил Левски“ в Девня може да бъде разкрита професионална паралелка за нуждите на промишления комплекс. Това стана ясно на втората поред среща между представители на бизнеса в индустриалния град, образователни експерти и кмета Свилен Шитов. Идеята на профилирането на обучението в горния курс е Девня да се превърне в притегателен център за ученици от целия регион, включително и от областния център, които след завършване на средно образование гарантирано да постъпват на работа в девненските заводи. За целта бизнесът е готов да предложи пакет от материални стимули за юношите и учителите, както и да подпомогне училището в осигуряване на материално-техническа база за часовете по практически упражнения.

„Този проект е много важен за нас, защото искаме да задържим младежите в града, а бюджетът ни от държавно делегирани дейности да не бъде редуциран по линия на образованието“, заяви градоуправникът на Девня. Той пое ангажимент общината да се включи в обзавеждането на специализираните кабинети, като за целта ще разработи проекти, с които да кандидатства по оперативните програми.

Индустрията в Долината на химията изпитва остра необходимост най-вече от електротехници и специалисти по автоматизация на производството. „Искаме да тръгнем с една паралелка, в която първоначално учениците да изучават общи специални дисциплини, а профилирането им по двете професионални направления да става в по-горните класове“, предложи Теодор Пецов – мениджър „Индустриално производство“ в „Девня Цимент“.

На следващата тристранна среща, която е насрочена за края на месеца, ръководството на СУ „Васил Левски“ трябва да представи списък с необходимото оборудване за обезпечаване на учебния процес според действащите планове и варианти за осигуряване на преподаватели по съответните специални дисциплини. План-приемът за професионалната паралелка трябва да бъде утвърден от Регионалното управление по образование до средата на януари,след което да се направи експертна оценка на училището.

Новите учебни планове за гимназиалния курс предвиждат еднакъв брой часове по чуждоезиково обучение в средните специални и общообразователни училища, така че учениците, които са избрали да придобият специалност, няма да бъдат ощетени откъм изучаването на чужд език, обясни представителят на Регионалното управление по образование Диана Христова. Тя заяви, че тази учебна година ще бъде безпрецедентна, защото основно образование ще завършат едновременно два випуска – след VII и VIII клас.

Другата седмица експерти от индустриалния комплекс ще бъдат на оглед в закритата професионална гимназия в града, за да преценят каква част от нейното техническо оборудване може да се използва за целите на обучението в новата професионална паралелка.

barometar.net