Музеят на мозайките в Девня пази доказателство за гладиаторските битки, които са се провеждали в амфитеатъра на древния град Марцианопол. Става въпрос за надгробната плоча на гладиатора Тосин Марциан, който според археолозите е загинал при зрелищен бой през III век от н.е.
През Средновековието камъкът е преизползван за покриване на друга гробница, но релефните надписи и изображения, сред които и на куче, са сравнително добре запазени. При проучвания в античния амфитеатър на Марцианопол са открити няколко паметни плочи на гладиатори, които са експонирани във Варненския археологически музей.
Гладиатори (лат. gladiatores) е наименование на роби, престъпници или военнопленници в Древния Рим, които се сражавали помежду си или с диви животни за забавление на публиката. Гладиаторите се набирали измежду осъдените на смърт, намиращи по този начин шанс да удължат живота си, но имало и доброволци – в лицето на бягащи роби или разорени граждани. Някои от тях, надарени с особени качества в боя или просто късметлии, оцелявали през дългите години на изпитания и доживявали до пенсия.
Кметът Свилен Шитов, който си е поставил за задача да развива и популяризира богатото и почти непроучено културно-историческото наследство на Девня, тази година възроди древния обичай със зрелищна възстановка по повод 30-годишния юбилей на Музея на мозайките. За целта обраслият в треви и шубраци амфитеатър бе окосен и освежен.
Амбицията на градоуправника е тези исторически спектакли да станат традиционни и да привличат туристи от цял свят. В изпълнение на този приоритет Община Девня изготви проект за реставрация на античния амфитеатър, чиято стойност е 1 млн. лева. Към този обект ще бъде социализиран и откритият от кмета карстов извор, пространството около който ще бъде облагородено и превърнато в парк за отдих и развлечения.
barometar.net