Времето

giweather wordpress widget

Валути

Фиксинг за 29.11.2024
ВалутаЕд.Лева
EUREUR11.9558

В категория Любопитно

Прокуратурата потвърди данните за източване на ПИБ в доклада на БНБ и иска наказание за… съдия Мирослава Тодорова

sotir-cacarovБлизо две години след публикациите на Биволъ за източването на ПИБ от свързани лица прокуратурата излезе с постановление, в което потвърждава фактите, но отказва да образува досъдебно производство и да преследва виновните. Парадоксално обаче, заради същата проверка по прокурорско дело 11/2015, главният прокурор Сотир Цацаров е предложил за дисциплинарно наказание съдия Мирослава Тодорова, разкрива публикация на Капитал. Причината – забавено разрешение за разкриване на банкова тайна.

В края на 2014. г. в серия от статии Биволъ разкри, че фирми свързани с банката са получили кредити за стотици милиони, които не се обслужват. Фирмите се управляват от бивши служители на банката и от своя страна кредитират офшорки с десетки милиони евро. След като прокуратурата не реагира на медийните публикации, в началото на 2015 г. Асен Йорданов и Атанас Чобанов подадоха сигнал до главния прокурор. Преписката с номер 11/2015 дълго време отлежаваше в ДАНС и чак на 7.11.2016 (година и десет месеца по-късно) е била прекратена от наблюдаващия прокурор Дойчо Тарев с мнение, че няма данни за престъпление.

В хода на тази проверка е поискано и вдигане на банковата тайна, което трябвало да стане за 24 часа, но съдия Тодорова се била забавила с три седмици, пише Капитал. Това е поводът за акцията на главния прокурор срещу съдийката, която е нарочена за опраскване от Цацаров и „чугуненото мнозинство“ на #КОЙ в тотално компрометирания ВСС.

В същото време за бавното движение на сигнала, по който прокуратурата трябваше да се произнесе отдавна, няма дори разследване. А би трябвало. Защото докато се е точила прокурорската проверка, отвъд всякакви допустими и разумни срокове, ПИБ е успяла да се „освободи“ от токсичните кредити по съмнителен начин и да извърши ново престъпление, като сключва неизгодна цесия за невъзвръщаемите от офшорките пари. Цесия за 20% от стойността на кредита.