През 2017 година във Варна ще бъдат реализирани серия мащабни проекти, каза в интервю за БТА кметът на крайморския град Иван Портних. По думите му един от акцентите ще бъде ремонт на пътната инфраструктура, като целта е да се облекчи движението. Общината ще инвестира в реновирането на училищни сгради, ще започне и изграждането на многофункционални спортни площадки в целия град. Особен акцент ще бъдат парковете, посочи кметът на Варна. Кореспондентите на БТА Мила Едрева и Данаил Войков разговаряха с Иван Портних:
Кои ще бъдат приоритетите в бюджета на Варна за 2017 година?
Окончателният вариант на бюджет 2017 не е готов, той трябва да бъде приет на заседание на Общинския съвет. Съдейки по актуализацията на бюджета за тази година, можем да очакваме добрата посока за развитие и управление на града да продължи. В момента правим актуализация на бюджета за тази година с 12 милиона лева. Сумата е от оптимизиране на разходите, много по-добра работа по събираемостта на задълженията към общината, включително и от минали години. Освен това актуализацията стана възможна с увеличаване на контрола в секторите, генериращи собствените приходи на общината.
Иначе приоритетите за 2017 година ще останат здравеопазването, образованието, социалните дейности, спорта и културата. Смятам, че Варна е добър пример в национален мащаб с усилията, които полага за развитието на тези сфери. Искам да уточня, че бюджетът трябва да го разглеждаме в комбинация с другите възможности за финансиране на важни за града проекти. За следващата година имаме осигурено финансиране на стойност 84 милиона лева само по Оперативна програма „Региони в растеж“.
В какво ще бъдат инвестирани тези средства?
Един от основните акценти ще бъде образователната инфраструктура. Вече решихме проблемите с недостига на местата в детските градини, вложихме средства и в оправянето на 230 детски площадки в целия град. Предстои да се заемем с цялостната реновация на училища, с изграждането на спортни многофункционални площадки в целия град, така че младите хора да имат добри условия и за учене, и за спортуване в свободното си време.
Ще продължим инвестициите и в пътната инфраструктура, като целта е да бъдат ремонтирани важни артерии и да се облекчи движението в града. В сферата на културата с около 6 милиона лева ще бъде изцяло реновирана сцена „Филиал“ на театъра. Ще инвестираме около 5 милиона лева в купуването на нови автобуси за градския транспорт. Акцент ще бъде и облагородяването на парковете в града и създаване на нови такива. В Морската градина ще бъдат инвестирани 3 милиона лева. Ще бъде довършена парковата зона в квартал „Възраждане“, както и в „Аспарухово“.
През 2017 година трябва да влезе в сила и системата с електронните билети и карти за градските автобуси. По проекта за интегриран градски транспорт вече е монтирано необходимото оборудване, внедрен е и софтуерът. Приключва процесът на фискализация на устройствата по спирките. Сега очакваме да приключи процедурата за консумативи за самата система, с други думи – за билетите. Приключваме и разчетите с оператора „Градски транспорт“, така че хората да могат да ползват билета по няколко линии. Надявам се към края на януари да приключим и системата с електронните билети и карти да заработи. Като подчертавам, че нашата амбиция е да не пипаме цената на билета.
Периодично в общественото пространство в града се появяват твърдения, че общината не се справя с проектите по европрограмите, има забавяния, неизпълнения и Варна ще търпи санкции. Какви са наложените на града корекции по проекти?
Въпреки „усилията“ на доброжелателите ни, екипът на общината за две години и половина успешно финализира проекти за повече от 350 милиона лева. При това без санкции и финансови корекции. А по-важното е, че през цялото това време гледахме и напред. Общината бе сред първите, които подаде документи за следващия програмен период с утвърдена инвестиционна програма. Така че хилядите приказки за пропуски, санкции и т.н. си остават целенасочени лъжи.
Ще имаме ли „Синя зона“ във Варна?
Проблемът с паркирането трябва да го регулираме по някакъв начин. Такива зони има в много други градове в страната.
В момента вървят процедури по избор на изпълнители за компонентите по внедряване на синя зона и при нас. Поради обжалване, ВАС върна процедурата за доставчик на софтуер. Върна я на фаза разглеждане на техническите задания. Когато я приключим, веднага ще обявим процедура за СМС-паркирането и след това ще имаме готовност за поетапното въвеждане на синята зона. Ще се тръгне от най-конфликтните точки, като в целия процес ще се търси баланса между живеещите в зоните и приходящите. Най-вероятно внедряването на Синята зона ще стане в средата на 2017 година. Не знам обаче от прагматична гледна точка дали активният сезон е най-подходящото време и може би това ще стане след лятото.
Ще се представя ли Варна на международните туристически борси в началото на 2017 г. или ще разчитаме само на националната реклама?
Първо искам да благодаря на институциите и на туристическия бранш в региона за усилията на всички сезон 2016, който бе изключително успешен, да мине спокойно. Индикациите при първоначалните записвания, които вече текат, са, че тенденцията ще се запази и през следващото лято. Варна ще продължи да участва на международните борси, и то не само като морски град, а като дестинация за четири сезона. Имаме минерална вода, социализираме културно-историческото си наследство, амбицията ни е да обогатяваме културния си календар. Да не забравяме, че през 2017 г. Варна ще е и Европейска младежка столица, което също ще популяризира града ни.
Увеличаването на туристите ще доведе ли до повишаване на туристическия данък?
Този въпрос винаги сме го решавали в тясно взаимодействие с бранша – както за размера на данъка, така и за разходването на набраните средства. Аз съм поел ангажимент да не пипаме местните данъци и такси. Освен при сериозна промяна на ситуацията. Но по принцип това ни е борбата – и цената на билета за автобусите да се запази, данък сгради и такса смет също да останат на настоящото си ниво. Аз искам да са по-високи /смее се/, но съм обещал дори да не си го мисля.
Кога ще бъде готова новата сграда на библиотеката?
Надявам се към средата на 2017 г. да имаме технически проект, с което да започнат процедурите по избор на изпълнител. Естествено, остава въпросът с финансирането. Това ще е мащабна инвестиция. Предварителната оценка е около 32 милиона лева. Ще разчитаме както на бюджета на града, така и на партньорството на местния бизнес и на държавата. Сградата няма да е само библиотека. Тя ще е на няколко етажа, в нея ще бъдат обособени културни пространства, мултифункционални зали. Аз лично много искам да намерим място и за детски интерактивен музей на науката и вече водим разговори с проектантите в тази посока.
Планира ли общината инвестиции в културни и исторически забележителности?
Финансирането на такъв тип проекти би било най-удачно, когато започне реалната дейност на т.нар. Фонд на фондовете. Той ще финансира проекти, които са приходогенериращи. С нетърпение очакваме този фонд да започне работа. Ние подготвяме проекти и когато бъдат обявени критериите, веднага ще можем да реагираме и да кандидатстваме. Планираме в квартал „Аспарухово“ да създадем Музей на открито. Идейната разработка я правим в партньорство с Регионалния исторически музей. Този квартал, особено догодина, ще е огромна строителна площадка. Ще ремонтираме булеварди, ще оправяме парка, ще градим и Рибарско селище. Проектът за него е напълно готов, стойността му е около 9 милиона лева. Инвестицията е сериозна, но на морската столица й отива да има Рибарско пристанище.
В по-дългосрочен план моята идея е да има връзка по море между Варна и „Аспарухово“. За целта общината ще купи две корабчета. Смятам, че с развитието на парка в квартала, с Музея на открито и изграждането на Рибарско пристанище, което ще е и туристическа атракция, кварталът ще стане много привлекателен не само за гостите на града, но и за варненци.
bta.bg