Времето

giweather wordpress widget

Валути

Фиксинг за 27.11.2024
ВалутаЕд.Лева
EUREUR11.9558

В категория България

Специализираната прокуратура: Марешки не е рекетирал аптеките, а е бил нелоялен конкурент

mareshki23Собственикът на едноименните аптеки „Марешки“ и двама негови сътрудници са нарушили Закона за защита на конкуренцията, като са оказвали натиск върху конкурентни аптеки да пазаруват от склада за лекарства на Марешки, информира  capital.bg Това става ясно от документи за действията на бизнесмена във фармацевтичния сектор в периода 2013-2014 г., които разследващите от специализираната прокуратура са изпратили на КЗК. Срещу Марешки и сътрудниците му течеше разследване за принуда, приготовление за престъпление и за действия като организирана престъпна група. Разследването на специализираната прокуратура не е открило престъпление по Наказателния кодекс, но е намерило нелоялна конкуренция. Затова е препратила прекратеното производство и документите до КЗК. Антимонополният регулатор е взел решение да започне разследване.

Какво се е случило

Според разследването служители на Марешки под негово ръководство са предприели агресивни действия спрямо собственици на аптеки. Те са им отправяли предупреждения, че ако откажат да купуват лекарства от дистрибутора, собственост на фамилията на Марешки – „Фармнет“, до техните аптеки ще бъдат отворени конкурентни обекти с логата „Супер нова“ за Северна България и „Лидер“ за Южна България. Двата бранда са собственост на Марешки, като заплахата към конкурентите е била, че тези обекти ще продават лекарства на ниски цени и ще унищожат бизнеса на действащите аптеки.

Освен това от фирмата на Марешки е отправяла заплахи към собствениците на здравни заведения, че ще им бъдат пращани проверки от Изпълнителната агенция по лекарствата, които ще унищожат бизнеса им. През периода на първото правителство на ГЕРБ, както и при управлението на кабинета „Орешарски“ лекарственият регулатор, който инспектира аптеките, беше оглавяван от директори, близки до самия Веселин Марешки. В дирекцията, която инспектира аптеките пък, бяха назначени леля му и около десетина бивши негови служители без необходимото образование. Те затваряха конкурентни аптеки за незначителни нарушения, а в отговор аптеките впоследствие осъдиха държавата.

Всички тези служители бяха отстранени при следващия директор на ИАЛ. Междувременно множество собственици на аптеки изпращаха сигнали за натиск от Марешки. В момента веригата му има около 400 обекта, а складът „Фармнет“ е един от четирите с най-голям оборот в България. Той обаче доставя медикаменти основно до собствените аптеки.

Нелоялен конкурент или рекет

Според фармацевти, които не биха искали имената им да се споменават, решението на прокуратурата не дава никаква надежда на малкия бизнес, че може да разчита на правосъдие, защото съсипването на един бизнес, което на много места се е състояло, и откритите заплахи са чист рекет, а не нелоялна конкуренция.

„В този период имахме сигнали, че се оказва натиск върху независими аптеки и наши членове, които при определени условия да се снабдяват чрез фирмата за търговия на едро „Фармнет“, тъй като в противен случай ще им бъде затворен бизнесът, които сме препратили на всички компетентни институции, до прокуратурата, министерството, ИАЛ и всичко е представено в срок. Защо тази голяма прокуратура е решила, че това не е престъпление, и го е изпратила към КЗК… ще очакваме становището й. Тя и в края на декември се произнесе, че има нелоялни практики на фармацевтичния пазар и продължават тенденциите не всички лекарства до достигат до всички аптеки и участниците да са равнопоставени“, коментира проф. Илко Гетов, председател на Българския фармацевтичен съюз.