Макрорамката на бюджет 2017, която възлиза на 270,7 млн. лв., беше приета на сесията на Общинския съвет във Варна с 32 гласа „за”, съветниците от ДСБ гласуваха „против”, а от БСП „въздържал се”, съобщава dnesplus.bg Тазгодишният бюджет надвишава с 27 млн. лв. миналогодишния, който при план 243 млн. в края на годината беше актуализиран на 253,870 млн. лв. „Повече ефективност и по-малко ефекти има в предложения бюджет и по това той се отличава от предходните години, заяви по време на дебатите зам.-председателят на Общинския съвет д-р Янко Станев. Тази му особеност увеличава ефективността от ефектите. Днес гласуваме макрорамка от 270 млн. лв., но заедно с парите по европейски проекти реално в икономиката на Варна ще се влеят близо 450 млн. лв. Така погледнати, числата дават различен прочит на влиянието на общинската политика върху дребния и среде бизнес, тъй като инвестиционната програма приближава 160 млн. лв.” По повод критиките от страна на опозицията за средствата за заплати в бюджетната сфера, Станев подчерта, че това е инструмент за увеличаване на потреблението, което от своя страна тласка икономиката напред. Според него колегите му би трябвало да оценят средствата, които потвърждават европейската и евроатлантическа ориентация в развитието на града, както и да мислят в перспектива след 2023 г., когато ЕС вече няма да финансира местни проекти.
„Групата на „СДС-граждани и експерти” ще подкрепи Бюджет 2017, оценявайки го като инструмент за градеж, инвестиции и развитие”, подчерта д-р Станев. Стойността на капиталовата програма заедно с европейските проекти в общината тази година ще е 173 млн. лв. Относителният дял на планираните инвестиции в развитието на града са около 65,5 процента над общата макрорамка.
През тази година разходите, предвидени за образование, са с 14 процента повече от миналогодишните, сочат разчетите на администрацията. Общият размер е 104,179 млн. лв. – 38,5 от всички останали ресори взети заедно. Парите осигуряват издръжката на 46 общински училища, 51 детски градини, центрове за личностно развитие и обсерваторията. В това перо са и 4,077 лв., предназначени за цялостно обновяване на училищните дворове, изграждането на спортни и площадки и игрища. Над 2 млн. лв. са планирани за инициативи, които тази година ще превърнат Варна в младежката столица на Европа.
Ръст от 16 процента спрямо миналогодишния бюджет има и при разходите за здравеопазване, планираните средства са 17,544 млн. лв. Над 7,2 от тях са за детските ясли, с 2,596 млн. лв. ще се издържат лекарските кабинети в училищата. И през тази година бщината ще продължи да финансира 8 профилактични програми, 5 от които са за деца. Сред най-обхватните са за профилактика и лечение на гръбначните изкривявания, програмата за детското зрение, за разкриване на проблеми със слуха в ранна възраст, за борба с наднорменото тегло при децата и др.
Разходите за образование, здравеопазване, подпомагане и грижи са 72,5 на сто от цялата бюджетна рамка и това е висок атестат за социалната политика, която община Варна реализира през бюджета, обобщават експерти. Сред основните приоритети са запазване на темпа на развитие на града без да се увеличава данъчната тежест на гражданите, привличането на външни инвеститори, повишаване на ефективността на публичните услуги.
Снимка – Георги Спасов