За размера на средствата за образование, предвидени в бюджета на общината за тази година, Радио „Фокус” – Варна разговаря с Лилия Христова, директор на дирекция „Образование и младежки дейности“ към Община Варна
Г-жо Христова, на последната сесия на Общинския съвет бе приет бюджета на Община Варна за 2017 година. Увеличени ли са средствата за образование тази година, с какъв бюджет ще разполага сектора?
104 млн. лева са средствата за образование във Варна през 2017-та годИна. Отчита увеличение с 14% спрямо първоначалния бюджет за 2016 година. Бюджетът на функция образование е разработен в съответствие с новия Закон за предучилищното и училищното образование. Основните му цели са осигуряване на достъп до образование на всички граждани на община Варна, достигане на европейски критерии за намаляване на броя на преждевременно напусналите училище, повишаване качеството на образование чрез оптимизация на образователните процеси и развитие на общинската образователна система като носител на национални ценности традиции и съвременни социални компетентности.
Какви са основните приоритети и цели на бюджета за образование, включително и във връзка с титлата Варна – Европейска младежка столица? Ще се работи ли и тази година по общински програми в образователната сфера, може ли да ни дадете подробности по тях?
Варна – Европейска младежка столица е най-важния ни приоритет. Програмата е изцяло базирана на ключовите направления, залегнали в концепцията Варна – Европейска младежка столица. Там приоритет е социалната иновация като инструмент за развиване на младежкото участие в обществения живот, вземане на устойчиви решения за заетост, творчество, работа в мрежи, обучения на младите хора. Другите приоритети, които са в образователния бюджет, това са реализирането на общинските програми, както и през предишните години, капиталовите разходи и всичко останало, което касае образователната система. Работи се по три програми в образователната сфера. Това са Програма за мерки за насърчаване на творческите заложби на ученици и студенти с изявени дарби. Приоритетите на програмата са подпомагане на талантливи ученици и студенти, които доказват успехите си чрез завоюване на призови места на национални и международни състезания и конкурси и организиране на общински конкурси в различни направления. Втората програма е за образователна интеграция на деца и ученици от различни етнически групи в неравностойно социално положение. Главната цел на програмата е осигуряване на условия за пълен обхват на подлежащите на задължително обучение ученици, задържането им в училище, както и гарантирането на обучение на деца от различен етнически произход и със специални образователни потребности. Третата програма е за насърчаване на преквалификация на педагогическите кадри, която има за цел подобри професионалната компетентност на учителите.
Какви средства са отделени за капиталови разходи, какво предвижда програмата за тази година? Кои проекти по програма „Региони в растеж“ ще бъдат реализирани?
Над шест милиона лева са предвидени за капиталови разходи в община Варна в сектор Образование. По-значимите са конструктивното укрепване на детска градина „Мира“, реконструкция и преустройство на сградата. Ще се укрепи терасата на детска градина „Гълъбче“. Предвижда се от есента да започне и строителството на детска градина „Хъшове“ за четири групи. Необходимо е да се изгради и нова централна сграда на детската градина в кв. „Виница“, стария корпус на която се пропука. Ще започне и първия етап на строителството на детска градина „Карамфилче“ за четири групи. Ще се довърши и конструктивното укрепване на блок 3 на ОУ „Черноризец Храбър“ и основен ремонт на оградата. Предвидено е и проектиране и изграждане на спортни площадки в десет училища. Имаме заложени средства и за проектиране на ново училище. Ще се направи и основен ремонт на младежкия дом във Варна във връзка с Варна – европейска младежка столица. Тази година ще се реализира и проект, която е част от интегрирания план за градско развитие на ОП „Региона в растеж“ – реконструкция и модернизация на десет образователни институции, седем училища и три детски градини, като общата стойност на този проект е близо 17 млн. лв. пет от училища вече имат изработени проекти и се подготвят документите и тръжните процедури. Това е златна възможност за придобиване на модерен вид на всички училища, които са по този проект. Другите образователни институции ще бъдат възложени на инжинерингова дейност – от проектирането до строителството. Там също се разработват процедури за обявяването на обществените поръчки. Отделно от интегрирания план за градско развитие, пас по ОП „Региони в растеж“, професионалните гимназии „Богоров“ и по дървообработване и горско стопанство „Николай Хайтов“ имат проект за 2.8 милиона лв. с мерки за енергийна ефективност, реконструкция и модернизация. това е отделен проект, по който също община Варна е бенефициент. Отделно в образователната система на град Варна, извън общинската, имаме две училища с подписани договори по ОП „Региони в растеж“. Музикалното училище е с договор към Министерство на културата, а Спортното училище е към Министерството на младежта и спорта. Още осем професионални държавни гимназии всеки момент чакат да си подпишат договорите по същата оперативна програма към Министерството на образованието и науката, които също ще бъдат обновени. варна има изключителната възможност да си обнови училищните сгради и дворове и децата да имат възможност да учат при една наистина много добра образователна инфраструктура.