Сдружението за защита на птиците „Виа Понтика” не е получило подкрепа от Общинскиясъвет във Варна по проект за интеграция на ученици от етническите малцинства. Това съобщиха пред журналисти авторите на проекта, който кандидатства за финанрисане по европрограма на образователното министерство „Наука и образование за интелигентен растеж”. Но до момента не изпълнява едно от основните изисквания – да получи подкрепа с решение на варненския общински съвет, информира dnesplus.bg
Първият опит това да стане пропада, след като на 20 декември плераната зала гласува „въздържал се”. Срещу това решение на Общинския съвет сдружението завежда дело с надеждата силово да наложи нежелано партньорство. В отговор на журналистически въпрос как очаква партньорство от институция, чието решение атакува по съдебен ред, участниците днес отговориха, че жалбата им е оттеглена.
Не защото проумяли, че сдружаване и партньорство са доброволен акт, а защото получили уверение, че съветниците ще преосмислят позицията си на 30 януари на първото за годината заседание. Тогава обаче предложението на „Виа Понтика” изобщо не е влязло в дневния ред.
След дълги обяснения по хронологията на конфликта авторите на проекта в крайна сметка обвиниха общината, че им отказва подкрепа, тъй като общински проект кандидатства по същата програма и със същите цели. Именно тази хипотеза става добра основа на неизбежни сравнения. Проектът, по който община Варна е водещ партньор, е на стойност малко над 770 хил. лв. и обхваща 4 варненски училища, в които ще бъдат обхванати 450 деца и още толкова родители от малцинствен произход. Отхвърленият е с бюджет над 515 хил. лв., смятал да се реализира в 2 училища с 600 деца, от които само 144 са от ромски произход.
Чисто статистически проектът на „Виа Понтика” ще интегрира всеки участник в него с 3 580 лв. Практиката през годините на подкрепяни от общината интеграционни проекти показва, че сумите за един бенифициент се движат между 800-900 лв. А и насоките на програмата „Наука и образование за интелигентен растеж” е издръжката на всяко лице от целевата група да се движи между 850-950 лв.
Това разточителство не остана в страни от вниманието на журналистите и вчера те настояха да разберат защо половината от 515-те хил. лв. по проекта на „Виа Понтика” ще отидат за заплати – 172 544 лв. за учителите в двете училища и още 113 484 лв. за възнаграждения на външни експерти. Или средно по 5 692 лв. за всеки привлечен специалист. Ако от общата сума се приспаднат и допустимите 10 процента административни разходи за организация и управление, и близо 18 хил. лв. за транспорт, става ясно, че за всяко от двете училища остава съвсем скромна сума.
Въпроси на журналисти за силно надценени разходи предизвикаха и други дейности по проекта, като например тридневна екскурзия за 12 400 лв., купуването на 32 лаптопа за всеки учител, оборудване, маси, столове, светофари и друг инвентар на кабинети за обучение по безопасност на пътя и т.н.
Те обаче, както и най-главният въпрос – какво общо има между защита на птиците и образователната интеграцията на ромите, не намериха логичен отговор. Нито пък стана ясно как природозащитниците са преминали през „цедката” на изискването да имат опит в образователни проекти с и работа с конкретната целева група, на която са се препънали повече от половината от 280-те проекта в цялата страна. Може би защото в пресконференцията участваха автори на проекта, но не и представители на сдружението за защита на птиците.