В своя програмна декларация приета на теоретичната Национална конференция, Съюзът на демократичните сили – СДС сe определя като дясна, християн-демократическа и национално отговорна партия, която продължава да бъде основната антикомунистическа организация в България, осъществила успешно прехода от тоталитарна, към държава – член на ЕС и НАТО.
Този преход има три взаимно свързани и изключително значими сфери на промяна: политическа, икономическа и духовна. По време на техните управления, историческият дълг ги задължава да извършат тежки и непопулярни реформи, „допуснахме и недобри практики“, обясняват СДС.
Те заявяват, че положените усилия в тези три сфери са довели до заемането на полагащото ни се място в Европа и НАТО. СДС е убеден, че членството в ЕС и НАТО няма алтернатива. Но категорично не е постигната най-главната цел – повишаване на благосъстоянието на българските граждани и достигането до средноевропейския стандарт на живот.
„Ние осъзнаваме нашите пропуски и на базата на този опит, сега СДС си поставя за цел смяна на неефективния за гражданите модел на управление, утвърдил се след 2001 г. Като отчита проблемите на управленския модел в настоящия момент, Съюзът на демократичните сили е убеден, че има водеща роля за промяната му и може да помогне на страната ни да посрещне новите предизвикателства пред променяща се Европа“, коментират от партията.
СДС дпълва, че като най-старата дясна партия в България, не трябва да отстъпва политическия терен на автентичното дясно, родолюбието и традиционните ценности на други формации, за които това е по-скоро тактика за изграждане на положителен публичен образ, отколкото осмислена и последователно защитавана политика.
Затова СДС се обявява за приемане на програмни приоритети на партията, насочени към съхранение на консервативната й същност в политически, икономически и морален смисъл.
СДС предлага на другите десни и национално отговорни организации, убедени в необходимостта от смяна на модела, обединителни приоритети, около които да се търси сътрудничество в следните посоки:
Задълбочаване на интеграционните процеси в ЕС и НАТО, в това число – ускореното приемане на България в Еврозоната и Шенген.
Удвояване на доходите през следващия управленски мандат чрез по-висок икономически растеж, чрез удвояване на БВП за следващите 10 години и намаляване на преките и косвени данъци.
Осъществяване на необходимите реформи в съдебната система, които да осигурят справедливо и бързо правораздаване за всеки българин.
Борба с корупцията на всички нива в институциите и държавната администрация.
Финансово-административна децентрализация, административна реформа и намаляване броя на чиновниците.
Премахване на административните пречки за бизнеса и гражданите.
Прекратяване на порочната практика за наливане на пари в нереформирани системи, като образование, здравеопазване и сигурност.
Въвеждане на електронно правителство.
news.bg