Общо 120 души, от които 35 икономически неактивни, се включиха в проект за професионално обучение и заетост на Фондация „Владиславово“ в партньорство с Фондация „Николаевка” и ОП „Управление на проекти и озеленяване”. Реалните резултати се измерват с назначените по проекта на 35 социални асистента за срок от 6 месеца, над 15 лица намериха своята нова работа с придобитите знания и си осигуриха трайна заетост.
От потребителите, които бяха мотивирани, 10 лица се регистрираха в Бюро по труда град Варна с цел намиране на работа, или започнаха работа. Планирани бяха потребители на социалната услуга „Мобилен екип за социална и здравна работа на терен“ – 50 лица. Възрастни в риск 40 лица и 10 лица представители на групата от хора с увреждания и техните семейства.
В рамките на иновативния социален проект беше проведено мащабно социологическо изследване, като данните от него бяха оформени в изследователски доклад и анализ. Заснет беше филм като дейност по проекта, който разкрива социалните услуги, предоставящи се на територията на община Варна. Филмът и докладът са достъпни на сайта на община Варна без ограничения. Успоредно с дейностите по проекта се извършваше текущо отчитане, кореспонденция с Управляващия орган и мониторинг на дейностите.
Социалният проект продължи 19 месеца, от началото на май 2017 г. до края на ноември 2018 г., и постигна основната си цел – разширяване на възможностите за подобряване качеството на живот на хората с увреждания и техните семейства, осигуряване на качествена грижа за потребителите съобразно техните потребности. В периода за 15 месеца на участниците се предоставиха следните услуги: работа за социална интеграция и активно участие на потребителите в живота на общността, работа със семейства и близки, осъществяване на връзки с обществеността, организиране на свободното време, отдиха и развлеченията на потребителите, рехабилитационна работа, арттерапия, трудотерапия, здравни консултации. Всички тези дейности се провеждаха на терен в домовете на потребителите, в помещението на МЕКСЗТ в ДКЦ „Св. Иван Рилски“ в квартал Аспарухово, както и сред близките природни забележителности. Екипът от специалисти включваше психолог, социален работник, медицинска сестра, логопед, юрист, трудо- и арттерапевт и специалист по маркетинг.
Проектът създаде условия за подобряване качеството на живот на хората с увреждания и техните семейства, повишаване на мотивацията им за водене на независим и самостоятелен начин на живот чрез насърчаване на равните възможности на тези лица за заетост и интеграция на пазара на труда в Община Варна. Изпълнена беше и специфичната цел на проекта – създаване на функциониращ иновативен модел за активно социално включване. Това се реализира чрез професионално ориентиране; обучение и професионално развитие; трудова реализация; социална интеграция и включване на хора представители на социално уязвимите групи /целевата група по проекта/.