На днешното заседание на съда бяха представени нови материали по делото. По неофициална информация става въпрос за разпити на нови свидетели и за данни за сделки между търговски дружества. Обвиненият за хакерската атака Кристиян Бойков също дойде в съда днес 4 тома допълнителни доказателства представи специализираната прокуратура срещу шефа на „ТАД груп“ Иван Тодоров. Обвинителите поискаха делото да бъде гледано при закрити врата, защото доказателствата съдържат информация за задължения на лица и фирми към застрахователи и банки.
Адвокатът на обвиняемия Ина Лулчева категорично обори това искане, като посочи, че не се съдържа класифицирана информация или държавна тайна, а прокуратурата сама е разпространила преди дни справки и доказателства по делото. Тя поиска да бъде разпитан служителят на фирма „ТАД груп“ и обвинен за хакерската атака срещу НАП Кристиян Бойков, който сам да каже подбуждал ли го е някой да пробие сайта на НАП и да разпространи информацията. Искането беше отхвърлено, както и това делото да бъде гледано при закрити врата.
Като ново доказателство прокуратурата цитира експертна справка от чат в Telegram между Иван Тодоров и Кристиян Бойков. В нея Бойков казвал на шефа си: „Тая вечер НАП заминава“, пише „Труд“. Ударената информация от сайта на приходната агенция е била качена на сайт за анонимно споделяне. Всички, на които е била дадена паролата, която е била „България“, са могли да видят информацията.
Друго доказателство е иззет мобилен телефон, в който е била открита информация с лични данни на висши политици, висши магистрати, както и редови прокурори и следователи.От иззет лаптоп пък се вижда, че е правен опит да бъде хакнат сайтът на Агенция „Митници“. Като свидетели са разпитани служители на фирмата и пострадали от нея. Свидетелят Ахметов, който е работил в „ТАД груп“, твърдял, че Бойко споменал, че ще хакне НАП. Той казал още, че тримата обвиняеми – Иван Тодоров, изпълнителният директор Георги Янков и Кристиян Бойков, са имали много близки отношения, често излизали на терасата на офиса и си говорили тайно. Същото потвърдили и свидетелите Митев и Иван Петров.
Тодоров предлагал да се тестват за сигурност сайтове на фирми без знанието на собствениците. Такива показания са дали пострадалите от две фирми – „Нет инфо“ и „Динамо България“.
Прокуратурата поиска задържането под стража на Иван Тодоров, защото може да се укрие или да извърши ново престъпление, като въздейства върху свидетелите.
Адвокат Лулчева обвини прокуратурата, че прилага двоен стандарт, защото тя не е поискала задържането на другите двама обвиняеми Бойко и Янков, които също биха могли да се укрият и да затруднят съдебното производство. Тя е категорична, че срещу клиента й няма никакви доказателства, че е поръчал на Бойков да хакне НАП и да разпространи данните, да всее смут и страх в населението, каквото е обвинението. Предстои съдът да се произнесе.
Собственикът на „ТАД Груп“ Иван Тодоров остава в ареста, реши Апелативният специализиран наказателен съд, съобщи Novini.bg. Решението на съда е окончателно. Припомняме, че на първа инстанция на Тодоров, който е обвинен в подбудителство на хакерската атака срещу НАП, беше пуснат на свобода срещу 100 000 лева парична гаранция.
Според магистратите с действията си Тодоров уронва авторитета на държавните институции.
Съдът оцени всички доказателства по делото в тяхната съвкупност и счете, че обвиняемият е обществено опасна личност и е извършител на престъплението, в което е обвинен, заяви пред журналисти след обявяване на решението на съда прокурор Даниела Ангелова.
От защитата на Тодоров казаха, че са очаквали решението на съда да е такова. След масираната атака тази седмица напълно очаквахме да има такъв обрат, не че същият е обоснован и законосъобразен. Продължаваме да твърдим, че доказателства за подбудителство няма, заяви адвокат Ина Лулчева. Мисля, че всички, които бяха в залата, чуха че като собственик той трябвало да вижда на камерите какво става, но нито една дума не се спомена, че той е накарал Кристиян Бойков да извърши това копиране и разпространение. Считам, че това е едно удовлетворяване на общественото напрежение по случая. Има и позовавне на доказателства, които се тълкуват неправилно, посочи адвокат Лулчева.
Това, че се влияело върху авторитета на държавните институции – съжалявам, но държавните институции трябва да си пазят авторитета, данните и всичко останало, а да не разчитат, че никой няма да се съмнява в авторитета им и да се опитва да го оспорва. Смятам, че всееки гражданин има интерес да оспорва авторитета на държавните институции, за да ги стимулира да ги развиват, подчерта адвокат Ина Лулчева.
На днешното заседание бяха представени нови материали по делото. По неофициална информация става въпрос за разпити на нови свидетели и за данни за сделки между търговски дружества.
Обвиненият за хакерската атака Кристиян Бойков също дойде в съда днес.