Една случка в Хърватска пред 24 часа наложи да отворим темата за ПР-а и неговото приложение у нас. Местна медия – Jutarnji.hr, – написа, че лидерът на консерваторите в Австрия Себастиан Курц е пристигнал с редовен полет в икономическа класа за срещата на ЕНП в Загреб. В същото време българският премиер е долетял с правителствен самолет Airbus A319, предназначен за 140 – 150 пътници. Хърватските журналисти иронизират как Борисов използва държавен ресурс, за да демонстрира богатство, а Курц е показал завидна скромност.
Това е накратко. Само няколко български медии съобщиха за тази информация. От години ако се появят неприятни за властта новини, те се премълчават от „официалните“ медии и се неглижират от управлението. По „хърватския случай“ ще допълним само, че премиерът Борисов е заявил: „Поканих Себастиан Курц да дойде в България и да се увери лично как охраняваме външната граница на ЕС. В рамките на Конгреса на ЕНП в Загреб двамата се поздравихме за последните изборни победи в двете страни. Подчертах, че Австрия е важна европейска страна и съм уверен, че Себастиан ще успее скоро да формира стабилно правителство.“
От изреченото може да се направят няколко извода:
- Когато е казал това, Борисов не е знаел за публикацията в Jutarnji.hr.
- Ако е знаел, я е отсвирил, защото за него „някакъв местен сайт“ няма никакво значение.
- По-важно е било да демонстрира близост със Себастиян Курц и дори се усеща покровителствена нотка. „Поканих Себастиян Курц да дойде“… – така се изразява стария войник, когато говори за новобранец.
- Борисов е над тези неща – медийните публикации. Има непробиваема броня, а и у нас е свикнал с абсолютен медиен комфорт от страна на определени медии. Другите игнорира, като е оставил на прокуратурата, МВР, НАП, ДАНС, КПКОНПИ и др. да се разправят с тях. Както и става.
- Достатъчно дълго е във властта и е изгубил чувствителност към медийни публикации.
Това високомерие е привидно. Борисов не обича да бъде критикуван, нито да се изваждат нелицеприятни неща за него, защото иска да е добрият управник, който мисли за всички и всичко. Разчита обаче на интуицията си и не се съобразява със съвети на пиари и експерти. Слабост на всички наши политици. Друг въпрос е дали има качествени такива край него…
ПР се е зародил в Америка. Първите форми се появяват още през XVII век. Политическият ПР се развива бурно по време на предизборните кампании за президент. Един от класиците е Айви Ли, който заедно с Едуард Бърнайс създават теоретичните основи на ПР-науката. Те написват и „Декларация на принципите“, в която доказват, че управленец без добра комуникация с избирателите е обречен на провал – рано или късно. Един от съветите им: Притиснат ли те олстоятелствата или опонентите – атакувай с истината. Тя те прави силен дори да си сгрешил.
Айви Ли е работил с водещи политици, на които помагал в общуването с гражданите в трудни и кризисни моменти – стачки, протести, бунтове, икономически или други кризи. Ли е съветвал най-голямата железопътна компания по време на дългосрочни стачки и тежки аварии, помагал е на Рокфелер, мегакомпаниите Стандарт Ойл и Крайслер. Накарал е собственици на мини да слязат в забоите при миньорите, а шефове на компании да вечерят с работници в домовете им. Проповядвал откритият диалог, защото всяко премълчаване „отваря вратата за слуховете“.
Затова в „хърватската случка“ пръв трябваше да реагира шефът на прес-службата на премиера. Да даде обяснение пред медиите, а не да се опитва да тушира случая. Сигурно може да се аргументира, защо се е наложило премиерът да пътува с големия Airbus A319. Дали Фолкон-а е бил в ремонт? Делегацията многобройна, колко журналисти съпровождат официалните лица и пр. За по-голяма убедителност в отговора можеше да се разясни важността на срещата, колко пари струва пътуването с Airbus A319 и колко би струвало на всички, участвали в делегацията и журналисти, ако бяха летели с пътнически самолет. Най-евтините билети са около 220 лв в едната посока.
Обяснение можеше да даде и самият премиер, защото е наясно, че сравнителната информация между Австрия и България дълбоко не е в наша полза. Ако е трудно да се докаже целесъобразността на пътуването с Airbus A319, тогава на ход е истината. Не дооценихме нещата, извиняваме се, редно е да бъдем пестеливи и оттук насетне ще се водим от този принцип. Така правят големите.
Освен това шефът на Авиоотряд 28 Тодор Коджейков да нареди в официалния сайт на държавния авиооператор за специални поръчки да се активира секцията „Новини“ (новини, предстоящи събития, съобщения), където всеки да може да се запознае с текущите полети на отряда, от кого и с каква цел се използват. Все пак данъкоплатецът покрива всички разходи, включително много добрите заплати и бонуси на служителите, които биха шокирали и най-изявените учени в БАН и ВУЗ…
Нетаняху – Манделблит
Другаде не е точно така. Например в Израел премиерът Бенямин Нетаняху е обвинен в корупция, злоупотреба с доверие и измама. Това е най-сериозната криза в кариерата на Нетаняху, който управлява от 2009 г. Тази година на два пъти бяха проведени избори, но и досега не може да състави правителство. Разбира се, Нетаняху, който е добър приятел на Бойко Борисов, отхвърля обвиненията. Главният прокурор Авишай Манделблит (опитайте сравнение със Сотир Цацаров и Иван Гешев), е категоричен, че има достатъчно доказателства срещу премиера. Манделблит е бил секретар на правителството в периода 2013 – 2016 г и е добре запознат с „кухнята“ на властта. Бил е и главен военен прокурор.
На 21 ноември той заявява: Денят, в който като главен прокурор взех решение да повдигна обвинения против действащия премиер-министър за тежки престъпления, свързани с корупция, е тежък и тъжен ден за израелското общество, и за мен самия. В същото време аз съм убеден, че трябва да го направя. Защото служа на закона и интересите на гражданите на Държавата Израел.
Как ви се струва?
Фрог нюз