Според вътрешния министър Младен Младенов, България е „на едно от първите места по свобода на словото, както сме и на първо място по мерките за справяне с коронавируса.“
Дали е така?
Волен Сидеров бе арестуван и обвинен за това, че попита: – Кое им е по-важно – Мутафчийски или Бог?
И проф.Асена Стоименов получи обвинение от прокуратурата. Беше й беше наложена мярка „парична гаранция“ от 20 хиляди лева, заради думи извадени от контекста: „Има логистични проблеми при снабдяване с медикаменти заради спирането на производство“, и „очаква се недостиг на някои лекарства“.
Това ли е свобода на словото? За какви човешки права и свободи говорим, когато Законът за извънредното положение позволява на прокуратура да повдига обвинения по своя преценка?
Чл. 38. от Конституцията на България гласи: „Никой не може да бъде преследван или ограничаван в правата си поради своите убеждения, нито да бъде задължаван или принуждаван да дава сведения за свои или чужди убеждения.“
Чл. 39:
Всеки има право да изразява мнение и да го разпространява чрез слово – писмено или устно, чрез звук, изображение или по друг начин.
Явно Законът за извънредното положение е по-висш от Конституцията и позволява гражданите да бъдат преследвани и съдени заради своите убеждения. С оправданието, че подбуждали хората да не спазват препоръките на Кризисния щаб!
По повод обвиненията към проф.Асена Стоименова, евродепутатът Радан Кънев написа: „Само ще отбележа, че тревожните послания, за които проф. Стоименова беше обвинена, са тема на ежедневен дебат в Комисията на Европейския парламент по околна среда и обществено здраве, на която съм член. Ако г-жа Стоименова е извършила престъпление, значи всички депутати от комисията ENVI в ЕП, и особено колегите от ЕНП, които постоянно поставяме въпроса за недостига на ключови медикаменти в ЕС, сме престъпници.“
Стиска ли й на родната прокуратура да обвини евродепутатите или не?
barometar.net