„Трябва да обединим двете общински предприятия за детско хранене, за да намалим разходите. Така ще имаме едно управлениe.“ Това заяви на заседание на Общински съвет-Варна заместник-председателят на местния парламент д-р Янко Станев. Той обясни, че 1,2 млн са загубите на дружеството, които не са от миналата година, а са натрупани от 2016 г.
„Позволих си да прегледам годишните финансови отчети и искам да защитя финансовите резултати на общинското дружество. 2016-2020 дружеството, поради нашите конструктивни промени, хранеше яслените групи в детските градини, в които имаше такива групи. Ние – Община Варна и Общински съвет, скромно не гласувахме тези средства, но дружеството продължи да храни яслените групи, което доведе до един дефицит от около 200 хил лв. за целия период.“
Земстник-председателят на Общинския съвет допълни, че последната година разходите са в такъв размер, като една от причините е, че средствата, така или иначе, не са платени.
„Във втората част ми прави впечатление, че договорите между община Варна и „Ученическо и столово хранене“, в които договори се извършват плащанията, са със средна посещаемост 65 %. Примерно, днес трябва да се хранят 10 800 деца. Ние сме заложили от общината, при подписването на договора с фирмата, да се хранят 65%. Това са примерно 6 850.“ Д-р Янко Станев поясни, че „на практика, децата са 6 180. И има наличие на голяма непосещаемост и предвидените бройки не отговарят на реалните, което води до съществен дефицит, който през годините се увеличава.“ Като изход от положението д-р Станев предложи да станат по-гъвкави договорите с общината.
По думите му, тази трайна тенденция на намаление на посещаемостта, вследствие на кризата с COVID-19, води до 200 хил. лв загуби годишно и е нужно в договорите да бъде променена тази прогноза за посещаемост. Той допълни, че посещаемостта по време на извънредното положение е спряла, тъй като училищата и детските градини са били затворени. Според заместник-председателя на местния парламент това ескалира дефицита в плащанията.
На трето място той изтъкна и повишените заплати на персонала на „Ученическо и столово хранене“.
„Тук е „виновна“ националната политика на повишаване на доходите на българското население. Моля тези, които са възмутени от глада, който е настъпил в тая държава, да се съобразят с това, че от 310лв, минималната работна заплата вече е 610 лв., което доведе до увеличаване заплатите и в общинските фирми, включително и дружеството УСХ. Така дефицитът набъбва за пет години до 1 145 000 лв.“
Една от най-важните предпоставки за този дефицити, които д-р Янко Станев посочи, е фактът, че общинското предприятие не е преоборудвано от 20-25 години. По думите му постоянно се дават предписания от БАБХ, а фирмата е длъжна да ги изпълни. „Средно за периода са направени – в единия случай 450 хил.лв, в другия случай 500 хил.лв инвестиции. И за да приключа, ви казах някои цифри за някои харчове, като тези за кухненските блокове, които не сме им отдали, а само сме предали за стопанисване, естествено“, допълни областният лидер на сините.
Той обобщи какви са главните проблеми, довели до съществуващият финансов дефицит: намаления брой деца, в съчетание с негъвкави договори, всички предписания на БАБХ, предписанията за извършване на ремонти от Здравната инспекция, храненето на децата от яслените групи и увеличените заплати на персонала, успоредно с увеличението на минималната работна заплата за страната. Д-р Станев допълни, че за този период са гласувани само средства отделно за закупуването на три автомобила за предприятието.
„Затова, трябва дефицитът на фирмата за този период да бъде около 2,7 млн и това е ескпертна оценка. Но той е едва 1,2 млн. И това се дължи на увеличаването на режията и на добрите управленски практики. Там са намалени и оптимизирани всички излишни харчове. Аз се надявам, че някой ден ще поискате да разгледаме ревизионните доклади, включително и от ревизиите на община Варна. Най-важното е, какво правим от тук нататък. Те ще се разплатят, ще се стабилизират, важно е да не стигнем пак до същото положение“, коментира още д-р Станев.
„Ще ви кажа и още нещо: на 1 октомври 2020 година, влиза в сила нова наредба за храненето в училищата заради COVID-19, и се повишава цената на храноден, повишава се количеството на червено месо и някои други хранителни продукти. Увеличението ще бъде с 0,50 лв. Сметнете – това са близо 70 000 лв. на месец увеличение. Накрая ще завърша с едно предложение. Имаме две дружества за детско и ученическо хранене. Според мен ще трябва да обединим тези две предприятия, за да имаме едно управление и съответните намалени разходи“, завърши д-р Янко Станев.
Геновева Михайлова
dnesplus.bg