Mаските намаляват риска от разпространение на големи дихателни капчици с коронавирус с 99.9 %, когато говорим или кашляме. Това показват резултатите от експеримент в лабораторни условия с механични манекени и хора, информира АФП.
Жена, която стои на два метра разстояние от кашлящ мъж без маска, ще бъде изложена на 10 000 пъти повече такива капки в сравнение, ако носи маска, дори и ако е на 50 сантиметра разстояние, се посочва в изследването, публикувано в журнала Royal Society Open Science.
Няма съмнение, че маските могат драстично да намалят разпръскването на потенциални капчици с вирус, коментира Игнасио Мария Виола, експерт по приложна динамика на течностите в Единбургския университет.
Големите респираторни капчици, които действат като снаряди преди да бъдат притеглени към земята от гравитацията, се смятат за основен двигател за предаването на SARS-CoV-2, подчерта той.
По-малките, понякога наричани аерозолни капчици, могат да останат във въздуха за по-дълги периоди.
Изследването се е фокусирало върху частици с диаметър по-голям от 170 микрона – приблизително два до четири пъти по-широки от човешки косъм.
Аерозолните частици, които са склонни да следват течения във въздуха, обикновено се описват като по-малки от 20 или 30 микрона.
Капките със среден размер могат да се държат по двата начина, установило проучването.
„Ако носите маска, вие смекчавате предаването на вируса с 10 пъти по-малко“, отбеляза Мария Виола и добави: „В нашето проучване, за по-големите капчици, които измерваме, говорим за 99,9% по-малко“, цитира news.bg