Професор д-р Мирослава Кортенска е театрален критик, културолог и медиен експерт. Родена е в Пловдив. Потомствен театрал – и двамата родители – Стефан Кортенски и Веса Кортенска, са дългогодишни актьори в Пловдивския театър. Завършила е Националната академия за театрално и филмово изкуство в класа на проф. Любомир Тенев. Преподавател в Катедра ”Кино, телевизия и театър” в ЮЗУ – Благоевград. Изследовател на културните процеси на ХХ век. Експерт по написването на Закона за електронни медии.
Автор на книгите “Културната мисия на кръга „Мисъл“, „Културен вертикал“, „Културен компас“, „Глас от общественото мнение”. Сценарист на документалните филми на БНТ „Отместеното поколение” (1999), заснетия в Пловдив през 2005 г. „Възстановителна репетиция” за големия режисьор Любен Гройс. Член на Съюза на българските писатели и на Съюза на учените в България. Владее френски, немски и руски език.
- Професoр Кортенска, приемате ли телевизионните сериали като добър знак за жизненост на родното кино и възможност за изява на повече наши изтъкнати актьори в трудните условия на пандемия?
- Това зависи от качеството на сериалите, защото публиката по време на пандемия може да гледа преди всичко телевизия. Затова ще е неприятно, ако я тъпчем с ерзаци. За българските актьори вече е ясно, че те могат да получат известност единствено от сериалите, от игралните филми получават награди на фестивали.
- Въпреки получените награди и успехи на международни фестивали българското предложение за чуждоезичен Оскар – „Бащата”, на режисьорския тандем Кристина Грозева и Петър Вълчанов, остана извън шортлистата на Американската филмова академия. За разлика от филми на Чехия, Румъния, Босна и Херцеговина. Само липсата на средства за реклама и промотиране ли ни спъват?
- Тандемът режисьори Кристина Грозева и Петър Вълчанов направиха два особено силни филма – „Урок“ и „Слава“. „Бащата“, за съжаление, не е така успешен. Самият факт, че българската страна го предлага за чуждестранен филм на Оскарите, показва, че ние не можем да отделим зърното от плявата. „Бащата“ е един филм, вгледан в собствения ни пъп, в нашенските проблеми, болезнено емоционален. Двамата актьори са прекрасни – Иван Бърнев и Иван Станев, но филмът е прекалено регионален.
- Нашумялата млада българска актриса Мария Бакалова е със сериозни шансове за номинация за Оскар за поддържаща роля с участието си в провокативния комедиен филм „Борат 2” на Саша Коен. Защо безспорният успех на българката предизвика коренно противоположни реакции у нас? Завист и неспособност да се зарадваме на успеха на сънародничка ли са причина за подобно драстично разминаване?
- Случаят с Мария Бакалова стана една доста болезнена тема, доста коментирана. Какво нещо е въртележката на живота – Добчев се е закрепил като безспорна номенклатура в театъра вече 30 години, дава присъди. Заедно с Младенова експериментират – без да разберем какво точно, превърнаха „Сфумато“ в едно пространство на така нареченото от тях високо изкуство, обезлюдиха го, не успяха да привлекат младите зрители. Никой не може да им се противопостави, тандемът Добчев-Младенова гледат на всичко надменно. Но ето че собствената му ученичка взриви тази измислена форма на „високото“ изкуство. Мисля, че се видя колко старомодно е да се оценява това, което прави Мария Бакалова, с мерните единици на експериментаторите от „Сфумато“. Сега светът е отворен, младите могат да пробват. А в случая с Бакалова, когато има успех, задължително е да се оцени големият пазар, големите признания…
- Известният режисьор Иван Добчев обаче упрекна ученичката си в „евтин, естраден маниер” на пресъздаването на роли. Намекна и за „слагане на мъже и на публиката”. Основателни ли са упреците?
- Тук е много важно да се подчертае, че „Борат 2“ не е комерсиален филм, както го определят Иван Добчев и Маргарита Младенова. Объркали са се! Филмът е политически пропаганден, цели се във вече бившия американски президент Доналд Тръмп, в неговия кръг и няма задръжки да го дискредитира. При соца при нас също се правеха пропагандни филми – те бяха високо награждавани. Дано нашата Мария Бакалова е разбрала в какво се забърква… Това не е толкова лекокрило и няма много общо с изкуството. Аз лично не приемам „Борат 2“, защото е пропаганден филм, директно пропаганден. И за целта се използва една млада актриса. Мерил Стрийп не би се забъркала в подобна афера…
/със съкращения/
marica.bg