Времето

giweather wordpress widget

Валути

Фиксинг за 26.11.2024
ВалутаЕд.Лева
EUREUR11.9558

В категория България

Доц. Медиха Хамза: Домашният патронаж трябва все повече да разширява обхвата си

Кризата с COVID-19 и ограниченията в общуването показаха значението на социалния патронаж като социална услуга с една от най-важните публични функции след здравните грижи, помагайки на възрастните хора да се справят със създалата се ситуация.

За съжаление са променени изискванията за по-висок процент нетрудоспособност – над 71%, за хората, които могат да ползват тази социална услуга, което значително стеснява обхватът й, коментира пред участници в поредната среща с избиратели доц. Д-р Медиха Хамза, която е кандидат за народен представител от СДС в общата листа с ГЕРБ /№5 в интегралната бюлетина, преференция 108/.

Според нея прагът е необосвонано висок и преосмислянето на това изискване ще е един от приоритетите ѝ като народен представител.

В национален мащаб социалният патронаж има по-голям обхват от всички други социални услуги, при чувствително по-малък ресурс. Общото финансиране за делегираните от държавата социални дейности през 2020 г. възлиза на 290 млн. лв. Извън тези средства са патронажните грижи, чрез които в страната са обхванати над 43 хил. души и тяхната издръжка зависи изцяло от общинския бюджет. Една от първите мерки на предишното правителство беше предоставянето на допълнителни 20 млн. лв. на общините за разширяване обхвата на патронажа, припомни доц Хамза.

И добави, че Община Варна отделя 2,9 млн. лв. и обхваща 550 души в комплексната услуга, която включва доставка на храна, поддържане на лична хигиена и хигиена на жилището, битови услуги и т.н. Във Варна има и услуги близки до патронажа, но не толкова комплексни – например обществена трапезария, която предоставя топъл обяд на 1065 социално слаби и възрастни хора, която е с общ бюджет от около 680 хил. лв. Столична община отделя близо 6 млн. лв. за социален патронаж, като услугата обхваща около 1600 души.

Домашен социален патронаж е комплексна социална услуга, която осигурява помощ и подкрепа, насочена към организиране на ежедневния живот на възрастните хора и лицата със специфични потребности. В услугата са включени различни дейности – доставка на храна и лекарства, битови услуги, оказване на специфична помощ, поддържане на социални контакти и други. Таксата в много общини, в т.ч. Варна, е в размер на 60 на сто от личните доходи, но не повече от реалната издръжка за съответния месец. По-ниски са таксите за ветераните от войните и военноинвалидите.

Подобен тип услуги са познати във всички европейски държави, които в момент на борба с пандемията също разчитат на този функциониращ механизъм за оказване на помощ на по-уязвимите групи от обществото.

dnesplus.bg