Обновяването на парка в Аспарухово трябва да се случи в най-кратки срокове. Това коментира пред ДНЕС+ кандидатът за народен представител от СДС-Варна в листата на ГЕРБ-СДС доц. д-р инж. Медиха Хамза.
Повод за думите ѝ е занемареният вид на парка. Липсват достатъчно детски площадки и уреди, обособени кътчета за отдих, а и като цяло парковата зона не е с естетичен вид. Уредите за фитнес на открито са крайно недостатъчни за капацитета на района.
Все повече варненци избират парка в Аспарухово за разходка и игри с децата си. Тихата паркова зона в съчетание с широката плажна ивица, както и удобството, което предлагат новоизградените паркоместа по бул. „Първи май“, превръщат аспаруховския парк в привлекателно място за почивка.
„Паркът е един от символите на квартал Аспарухово, защото съчетава гора и море. Тук много поколения аспаруховци, а и варненци и гости на града, откриват райското кътче за отдих, разходка с децата, плаж и други занимания. Наше задължение е да поддържаме тази среда и да създадем още по-добри условия за хората. Проектът за Аспарухов парк трябва да стартира възможно най-скоро“, подчерта доц. Хамза.
„Съвременното младо поколение има нужда от здравословна среда. Като район, атрактивен за множество мероприятия на открито, Аспарухово има крайна нужда от открита сцена, където да се изявяват както гости и участници в развлекателни събития, така и училищата и детските градини в квартала, които да могат да изнесат свои инициативи извън сградите на образователните структури“, коментира още доц. Хамза.
В началото на 2019 година Общински съвет – Варна утвърди Подробен устройствен план-План за регулация и застрояване (ПУП-ПРЗ). Вече почти две години се чака паркоустройствения план-проект, по който да се осъществи пълното обновяване втората морска градина на Варна.
От представения ПУП стана ясно, че в парка с площ от 400 дка се предвижда да има обособени зелени площи, детски площадки, спортни игрища, атракционни обекти.
В Плана е залегнало изграждането на информационен център, заведение за хранене, открита сцена за културни мероприятия, зона за детски забавления, заложени са малко над 1000 паркоместа около парка. Част от тях са по протежението на ремонтирания бул. „Първи май“, както и край плажа. Планира се и общински детски център, който да е с образователна насоченост и да функционира по подобие на „Музейко“ в София. Варненският център, разбира се, ще е с фокус върху морското дело.
В Плана е залегнало обслужващите постройки в обновения Аспарухов парк да не заемат повече от 1% от площта на „Южната морска градина“, като е избран възможно най-ниският коефициент за интензивност на застрояване. Планът за парка обаче, веднага след изготвянето му, беше атакуван от различни неправителствени организации. Опитът им да спрат развитието на района не даде резултати – още през миналата година със свое окончателно решение Върховният административен съд даде зелена светлина за реализиране на Плана, по който Аспарухов парк да се превърне в още по-красива зона за отдих и развлечения.