Швейцарски съд ще повдигне в понеделник на банка „Креди Суис“ обвинения в пране на пари на предполагаема българска престъпна група за трафик на кокаин. Става дума за милиони евро, някои от които са били пренасяни с куфари, предаде Ройтерс, цитиран от dnevnik.bg Швейцарските прокурори твърдят, че втората най-голяма банка в страната и една от бившите й служителки не са взели всички необходими мерки, за да предотвратят възможността предполагаемите наркотрафиканти да укрият и да изперат пари в брой между 2004 г. и 2008 г.
„Креди суис“ отхвърля като безпочвени твърденията срещу себе си и е убедена, че бившата й служителка е невинна“, посочи в изявление банката пред Ройтерс. По първото подобно криминално дело срещу голяма швейцарска банка прокурорите настояват за обезщетение от близо 42.4 млн. швейцарски франка от „Креди суис“, която добави, че ще се „защитава упорито в съда“.
Случаят предизвика голям обществен интерес в Швейцария, където е възприеман като тест за възможно по-твърд подход от страна на прокуратурата към банките в страната, пише Ройтерс.
Обвинителният акт се състои от повече от 500 страници и е фокусиран върху отношенията, които „Креди Суис“ и бившата й служителка са имали с българския гражданин Евелин Банев-Брендо и няколко негови сътрудници, двама от който са подсъдими по делото. Вторият обвинителен акт е срещу бившата служителка на банката, която е улеснила прането на пари.
В обвинението прокуратурата твърди, че бивша служителка на „Креди сюис“, при постъпване на работа в банката през 2004 г., е довела със себе си поне един български клиент, който е бил съдружник на Банев. Клиентът, който през 2005 г., е убит на излизане с жена си от ресторант в София г., започнал да внася в сейф в „Креди сюис“ куфари пълни с пари в брой.
Прокуратурата твърди, че групата е използвала техниката „смърфинг“, при която голяма сума пари се разделя на по-малки, за които не би бил подаден сигнал за възможно пране на пари. По този начин тя е изпрала милиони евро, внесени в сейфовете на банката в дребни купюри, които след това са били прехвърлени по сметки. Въпреки че оттогава швейцарските частни банки въведоха много по-строги проверки за борба с прането на пари, обвиняемите твърдят, че по времето на внасянето на депозитите това е била стандартна практика.
Прокуратурата казва, че бившата служителка, която е напуснала „Креди сюис“ през 2010 г. след задържане от полицията за две седмици през 2009 г., е помогнала на клиентите да укрият криминалния произход на парите, като е извършила транзакции за повече от 146 млн. швейцарски франка, включително 43 млн. франка в брой.
„Нашата клиентка е несправедливо обвинена, тъй като швейцарските закони изискват да има замесено лице, за да бъде осъдена банка“, заяви пред Ройтерс адвокатската кантора, представляваща бившата служителка. „Тя е невинна и е възмутена от обвиненията. Ще пледираме за нейното пълно и цялостно оправдаване“, добави защитата.
Адвокатът на двамата предполагаеми членове на престъпната група, срещу които са повдигнати множество обвинения за незаконно присвояване, измама и подправяне на документи, отказа коментар.
Банев, срещу когото не са повдигнати обвинения в Швейцария, беше осъден за наркотрафик в Италия през 2017 г., а след това и в България през 2018 г. за участие в организирана престъпна група, участвала в трафик на тонове кокаин от Латинска Америка.Той се укриваше, докато не беше арестуван през септември в Украйна, България иска неговата екстрадиция с червена бюлетина от Интерпол.
Неуловимият Брендо
Евелин Банев е издирван от България с европейска заповед за арест от 2018 г., след като е осъден задочно в България. Заповеди за арест срещу него са издадени още в Италия и Румъния, като в трите страни той е осъден на общо над 36 години лишаване от свобода за трафик на наркотици и членство в престъпна организация.
В началото на септември 2021 г. той е задържан в Украйна. Но само няколко седмици след ареста му Банев е пуснат на свобода. Украински съд нареди той да бъде освободен от ареста за екстрадиция, след като се оказа, че е успял да покаже украински паспорт, а граждани на Украйна не се екстрадират в трети страни.