Рубин Коцев и съдружникът му Чавдар Ангелов от бизнесдинастията „Хоризонт” стават милионери по бързата процедура на прехода. Краят на соца ги заварва на престижни позиции във ВТО „Енергоимпекс”. Това е единственото външно-търговска дружество на Министерството на енергетиката, пише „Рикошет„.
По времето на соца външнотърговските ни дружества бяха изцяло под патронажа на РУ МНО и Първо Главно Управление /ПГУ/ на Държавна сигурност. Една от задачите на „Енергоимпекс” е да осигурява доставки на въглища и нефт от съветските републики, както и петрол от Либия. Във Варна „Енергоимпекс” захранва с въглища държавния ТЕЦ основно от украинските пристанища с осигуряването на цялата логистика на товарите за превоз с въглевози по море.
Рубин Коцев рано-рано се усеща, че със социализма е приключено и бързо се ориентира. Той напуска престижната държавна фирма и започва частен бизнес с колегата си Чавдар Ангелов, който става негов съдружник. С тях тръгват и част от експертите им. Новите капиталисти привличат в бизнеса си и спедитори от „Деметра”, с които са работили, и застават на входа на държавния ТЕЦ-Варна. Рамо на Рубин Коцев удря и Апостол Димитров, с когото са в близки отношения още докато той е бил търговски представител в Одеса. След завръщането си в България, Апостол Диимтров, бивш Първи секретар на ОК на ДКМС, става председател на ГС на БСП и председател на ОбС, а след това депутат и член на Комисията по досиетата.
По това време през ТЕЦ-Варна минават по 9 000 тона въглища дневно, и то от един специфичен вид от Украйна. Коцев и съдружникът му Чавдар Ангелов са единствените, които разбират от това и автоматично се превъщат в монополисти, като прекарват през частната си фирма стотици хиляди тона от Украйна за държавния ТЕЦ-Варна. Това обяснява разследващият журналист Григор Лилов в книгата си „Най-богатите българи”.
Рубин Коцев е съсобственик на „Ахилеос Маритайм Ентърпрайз“ ООД заедно с Чавдар Ангелов. Фирмата е корабен оператор и превозва въглища от Украйна и Русия. „Ахилеос“ работи с 4 кораба, които плават под чужд флаг – „Берген“, „Линден“, „Нордем“ и „Бодем“. Фирмата е вписана и в регистъра на митническите агенти с постоянно издадено разрешение. Дружеството притежава 4,53% от акциите в „Инвестбанк“, а също така и 20% от капитала на „Транзитна зона“ Варна, пише Григор Лилов.