Времето

giweather wordpress widget

Валути

Фиксинг за 24.11.2024
ВалутаЕд.Лева
EUREUR11.9558

В категория Бизнес

Емануил Манолов: Инж. Веселин Русев е първият управител на ВиК Варна, който пряко се ангажира с водните драми в малките общини

„След ковид авренските села се превърнаха в спалнята на Варна! Държавата трябва да помогне в битката с водната криза, хората не искат да правят компромис с комфорта си! Пълнят басейни, поливат райграс и домати. Нужни са нови каптажи, но те струват скъпо!“ – сподели на брифинг във ВиК Варна кметът на община Аврен Емануил Манолов, предаде репортер на „СайтЪТ“.

“Инж. Веселин Русев е първият управител на ВиК Варна, който пряко се ангажира с водните драми в малките общини. Преди години, когато ВиК мрежите бяха предоставени за стопанисване на общините, с изключение на европроектите, където отговаряме като брой население, нямаше кой знае каква възможност да се реагира.

Все едно някой да ви даде жилище, вие да го ремонтирате, вие да го обгрижвате, поддържате, но някой друг да взема наема от тази квартира.

Към днешна дата имаме ясен план с инж. Русев за всички общини, до петък ще бъдат подадени проектните предложения, които касаят всеки един колега в общините и съответно за другата седмица се разбрахме със съдействието на министъра на МРРБ г-жа Коритарова да направим среща във водния холдинг.

Преди три години правителството на Бойко Борисов вложи в него 1 млрд. лв. за проекти. Към днешна дата не е финансиран нито един проект във Варна. Тези пари бяха предвидени да се дадат абсолютно безвъзмездно на общините, за да се решават проблеми, за които сме се събрали днес. Затова ще искаме проектите на всяка една община, набелязани като невралгични, да бъдат финансирани безвъзмездно и в полза на местната общност. Това са държавни средства и напълно логично е хората от населените места, които страдат от това безводие, да бъдат подпомогнати да се приключи с това. Битката за вода ще бъде през следващите 10 или 15 г.

Давам пример с общината, която ръководя аз, след ковид имаше ексклузивно нарастване на местното население. Селата около Варна като Приселци, Близнаци, Бенковски и Здравец се превърнаха в спални на Варна. Тези хора не са регистрирани при нас. Приселци има по списък на ВиК около 950 абоната. В действителност там живеят между 4000 и 5000 човека. Освен това има туристически сезон, къщи за гости, хора, които ползват къщи през сезона заради близостта на Камчия, т.е. това населено място нараства в пъти като потребление и старите тръби, какъвто е напорния водопровод между Приселци и Близнаци, нуждата от нов водоем и помпи, трябва да се решат сега.

В момента в Аврен, който страда от безводие от няколко години, има 38 басейна, в Приселци са над 65. Стандартът на живот се промени. Щом Франция ще забрани строителството на нови басейни и минават в режим на икономии, ние не сме Сен Тропе. Хората трябва да се научат, че водата е ресурс, който трябва да се потребява разумно, не да се полива трева или домати с него. Държавата пък трябва да си влезе във функциите и да отпусне средства за решаване на този проблем.

Ножът е опрял до кокала, не можем повече да си затваряме очите. В момента в езерото се изливат сто литра прясна вода. Тези сто литра могат да задоволят потребностите на две или три общини.

Ако трябва тази вода да се насочи към Аврен или Здравец ще изискаме изграждането на нови мощности, на помпени станции, на водопроводи. Ще изискаме и нови сондажи, дълбоки сондажи. Плитките сондажи дават вода с лошо качество и с малък обем. Няма как общините да се справят без държавата. Ако тя не си влезе в ролята и другата година ще се съберем по това време и ще кажем, че сме в сух режим.

Някога селските къщи имаха най-много една пералня. Сега имат сушилни, съдомиялни, басейни, райграс, няколко санитарни възела, потреблението се увеличи драстично.

Община Аврен вади на годишна база повече разрешителни за строеж от цяла Варна. За една седмица по време на ковида в Приселци се регистрираха 600 човека. Градът расте на юг. И щом ще расте на юг, на нас ни трябва необходимата инфраструктура.

Хората казват, ние си плащаме сметките за вода, но ролята на държавата е в това да осигури вода за питейни нужди. Трябва да се повиши и качеството на предлаганата вода, било то с форми на пречистване или с нова технология, защото това поискаха хората в Приселци. Там сме сменили 90% от тръбите в мрежата по два европроекта, но когато довеждащият водопровод не може да осигури необходимият обем водоподаване и се мърси водата преди влизането в селото, каквото и да сме направили вътре в него, не става. Водоемът на Приселци е 200 кубика. Жителите са около 4000, сметнете по колко се пада на човек. Вoдата влиза и излиза, тя не се задържа във водната кула.

Помолихме населението да направи някакъв компромис, никой не иска да прави компромис, никой не иска да се лиши от комфорта си и смята, че щом си плаща, трябва да получи каквото иска.

Хората им писна от обещания. Всяко нещо, което води до пускане на крана, вече е неприемливо. Хората имат изисквания. Един декар райграс е 20 кубика на месец”, коментира Емануил Манолов.

Ръководството на „Водоснабдяване и канализация – Варна“ ООД и всички кметове от Варненска област се разбраха заедно да търсят финансиране за ключови проекти за решаване на проблемите със засушаването, които особено ясно се откроиха това лято. До края на седмицата всяка община трябва да изпрати във „ВиК – Варна“ по три ключови проекта, един от които с най-висок приоритет. Това се договориха днес на среща в дружеството кметовете от областта. Следващата седмица те ще търсят обща среща със служебния министър на регионалното развитие Виолета Коритарова. На нея планират да поискат помощ за получаване на безвъзмездно финансиране от „Български ВиК холдинг“ за проектите, свързани със спешните решения с водоснабдяването.

Няма как да се справим без помощта на държавата, бе общото заключение от срещата. Топлото време и продължителната суша намаляват обемите вода във водоизточниците, от които се снабдяват част от селищата от областта. Нужни са много средства за изграждането на нови, за дълбоки сондажи, които да гарантират чиста и достатъчна като количество вода за населените места, категорични са специалистите.

„От страна на ВиК – Варна ще имате пълно съдействие за проектирането и експертната помощ“, увери кметовете управителят на дружеството инж. Веселин Русев. „Ще се увеличи контролът върху нерегламентираното използване на водата за дейности, различни от питейно-битовите нужди. Ще се направи профилактика на всички съоръжения, ще се почистят водопроводите и крановете. Ще бъдат направени и срещи в населените места с недостиг на вода“, обеща още инж. Русев.

За да се справят с тазгодишното засушаване и по-малките количества вода в около 10% от населените места в областта, кметовете ще призоват населението за съдействие като използва водата само за питейно-битови нужди, а не за поливане.