Времето

giweather wordpress widget

Валути

Фиксинг за 24.11.2024
ВалутаЕд.Лева
EUREUR11.9558

В категория Любопитно

Александър Иванов: Красотата е спасение и бизнес


     Стане ли дума за изход, като удавник за сламка се хващаме за онази мисъл на Достоевски и като мантра я повтаряме: красотата ще спаси света. Да превърнеш тази често необмислена от хората фраза в съдържание на всекидневието си обаче е окуражителна крачка напред. Особено пък днес, когато часовниковият механизъм в главите ни цъка – криза, криза, криза…

Трудно е да предположим, че съществува област, в която думите на руския класик заживяват, но според правилата на икономиката. И творят една развиваща се с удивителни темпове реалност, напук на кризата. Това е ниша в икономиката, която е надживявала всички икономически катаклизми по света досега и винаги е оставала. С тези заредени с позитивизъм думи мениджърът на марките "Алтерна и "Джойко" на известна американска компания, Александър Иванов открехва вратата към професионалните тайни на индустрията за красота и загадката как професията beauty consulting вирее на наша почва.

Александър е едър мъж около четиридесетте, артистично брадясал и облечен с вкус като всички хора, които ценят удобството и движението. Понеже не обича да говори за себе си, визитката му е кратка: завършил висше образование в София, специалност бизнес администрация и мениджмънт, специализирал в САЩ бизнес-психология на мениджмънта. Занимава се с бизнес в областта на индустрията за красота общо 16 години, последните седем от които в България. Работил е по специалността си в САЩ, Германия, разработвал е проекти в Дубай.

Кризата и правилата на бизнеса

Естествено, най-напред отдаваме дължимото на актуалната тема на деня, факти за която вестниците и електронните медии бълват ежеминутно. "В индустрията за красота е доста преекспонирано да се говори за криза. Тя обикновено има спад, но той е в порядъка на 4-6% и съвсем не е с онези темпове, които се наблюдават в друг браншове. Освен това в нашия фокус са един по-висок клас клиенти, за които да се говори за криза, е леко пресилено", твърди Александър.

С последното твърдение успокоителното въздействие от думите му за бъдещето на този бизнес отстъпва на типично българска подозрителност: как така по-висока класа клиенти и какви са тези продукти, питам аз?

При нас имаме верую, което е формулирал бащата на рекламата Дейвид Огилви: аз не бих продавал нещо, което самият не бих използвал с удоволствие. Ние също вярваме в качеството, казва Александър. "Нашата роля и фокус винаги са били предоставяне на продукти и решения от най-висок клас. Ние предлагаме цялостни решения, отнасящи се до центровете за красота: като се започне от консултантската услуга още преди изграждането на такъв център, през методите на управление, бизнес планиране, маркетингово планиране и стигнем до доставката на самата продуктова гама. На пазара има много фирми, които предлагат доста ниско продуктово ниво, което все пак беше нормално за България преди години. Но това време определено отминава, което обуславя нашия стремеж към качество и в края на краищата гарантиране на един добър бизнес на нашите клиенти."

Как, по дяволите, в условията на криза ще се развие един добър бизнес, питам се мислено аз и, естествено, стигаме до въпроса
що е то beauty consulting и има ли почва у нас? Алекс се съгласява с мен, че този термин не е популярен у нас и за този вид дейност се знае малко. Не съм чул друга компания да предлага такава уникална услуга, казва той. "Това е услуга към инвеститори в бранша за красота – за тези, които имат желание да инвестират, но не са професионалисти в тази област, просто са от други сфери. Ние ги консултираме още преди навлизането в бранша. Ако преценим, че целите им са реалистични, подготвяме бизнес план за основна дейност, маркетингов план и техническия план за подготовка на самите кадри. Това са трите "кита", които инвеститорът трябва да заложи в своята дейност, ако иска да постигне сериозен успех в този бранш, да се отличава от другите и да се позиционира дългосрочно на пазара."

Услугата, която предлага фирмата му, е насочена към два вида инвеститори – едните, които искат тепърва да навлизат в този бранш, другата категория са фирми, вече навлезли в тази сфера. Алекс обяснява, че при втората категория целта е да се "реанимира" бизнеса им. Ако изпълняват всичко, което им предпишем, обикновено резултатът е утрояване на бизнеса.

Изглежда, че при тези думи на лицето ми се е изписало удивление, примесено с недоверие, защото Алекс оживено ме уверява, че това са фактите, които са установили при теглене на калема. "Всъщност колкото и невероятно да звучи, това са реални резултати. При нас единствените проблеми, които отчитаме, са свързани с неорганизирани процеси вътре в обектите и лошото им управление."

Според него всяка една стъпка в бизнеса трябва да бъде чудесно разписана, чудесно остойностена дори. "Нашите анализи и работата с най-големите центрове за красота в страната показват шокиращи данни – оказва се, че често българският мениджър в индустрията за красота изобщо не формира себестойност, той не знае колко му струва една услуга, което е недопустимо от мениджърска гледна точка. Не можеш да продаваш нещо, на което не знаеш стойността", категоричен е Александър.

Изследванията показват, че в САЩ и в Европа 60% от приходите на центровете за красота идват от предлагането на услуги, а 40 на сто – от предлагането на продукти. В България точно това разпределение в приходната част е трагично – там едва 5-6% се формират от предлагане на услуги. Това е тотално нереализиран бизнес, нереализиран приход, твърди Александър.

В Западна Европа преди 15 години са се борили с този проблем и вече са го забравили. В момента България се намира там, където Европа е била преди 15-20 години, стане ли дума за това съотношение. Това се наблюдава в развиващите се пазари като България, Сърбия, Румъния, която вече ни изпреварва в това отношение, отбелязва Алекс. "В Европа хората не изпускат възможност за бизнес. А при нас проблемът е, че хората се опитват да бъдат всичко – фризьорите се опитват да бъдат фризьори, мениджъри, маркетолози, управители на салони, което е абсолютно недопустимо. Ние учим нашите клиенти, че има две стратегии за усъвършенстване на екипа – да развиваш слабите страни на един човек и да го направиш добър, което е много по-трудна мисия, или да наблягаш на силните му страни, като елиминираш необходимостта той да работи със слабите си страни. Много по-добрият вариант е хората да развият силните си страни, разпалено обяснява мениджърът на "Джойко".

Евтиното излиза скъпо

Неусетно стигаме и до продуктите, които фирмата на Александър предлага. "В общи линии те се различават от останалите по качеството, по резултатите, които проличават от първото им приложение. При една добра марка възстановяване, здраве и защита вървят ръка за ръка. Това са продукти, които са адресирани към хора, държащи на красотата и здравето. По тази причина вече и много обикновени хора също ги използват. Те си купуват скъпия продукт, тъй като той е с висока концентрация на веществото и може да се употребява половин година. За същото време човек би изразходвал примерно пет-шест от друга марка, Скъпият бранд е много по-изгоден във времето. Това е нещо, което малцина осъзнават, но както ние обичаме да казваме, евтиното винаги излиза по-скъпо. Въпрос на култура."

Според Александър Иванов в рамките на няколко години индустрията за красота ще направи истински бум у нас. Единствената сериозна перспектива пред българския бизнес според него е превръщането на страната ни в една уникална туристическа дестинация на услугите. В момента България и Румъния са на последно място по предоставяне на услуги сред всички останали еврочленки. На пръв поглед статистиката сочи точно обратното – например по брой салони на глава на населението България е на първо място в света. Само в София има над 3 хил. такива обекта. На територията на страната центровете за красота са над 16 хиляди. За сравнение – в Рим има 500 салона. В Европа обаче в един център по красота работят средно по 14 професионалисти, докато у нас се падат по един и половина. Как при това положение да имаш качество на услугата, пита разпалено Александър.

Времето за разговор неусетно изтича. Покрай останалите задължения около бизнеса шефът на "Джойко" бе под пара и във връзка с премиерата на летния хит "Сексът и града" у нас. Компанията има голяма заслуга четирите героини от филма, които българската публика познава от известния сериал, да изглеждат така перфектно, тъй като е поела грижата за техните прически. На тръгване все пак Алекс успява да вметне, че когато успява да си открадне малко свободно време, яхва мотоциклета си и отпрашва нанякъде. Обичам високите скорости и карам най-бързия сериен мотоциклет, модел на "Сузуки", произвеждан някога. Това е чудесна машина, даваща прекрасни възможности за пътуване извън България, по разбираеми причини, вметва Алекс. Бих се пробвал и във "Формула 1", вече на вратата казва той. Мисля си, че сигурно ще успее. Изглежда, всичко е въпрос на добре разписан план, както обича да казва мениджърът на "Джойко".

Румен Савов


banker.bg