Известният адвокат е роден през 1938 г. и е завършил „Право” в Софийския университет „Св.Климент Охридски”. Звездата му в политиката изгря на местните избори през 1999 г., когато спечели 15 000 гласа. Създаде гражданско движение, след това стана депутат от НДСВ, зам.председател на парламентарната група на царската партия.
Г-н Ралчев бихте ли разказали за работата си във временната парламентарна комисия по царските имоти?
Бил съм председател на пет такива комисии и една на която не бях председателстващ беше свързана с царските имоти. Мисля, че познавам добре материята и независимо, че самата комисия работи доста дълго време, казуса от юридическа гледна точка беше елементарен, защото има три принципа на голямата реституция и те са: възстановява се това, което е взето /имам предвид имоти/ на този от когото е взето, ако не е публична държавна собственост. В закона за отнемане на собствеността на бившите български царе Фердинанд І и Борис ІІІ се казва кои са лицата, от които са отнети имотите – това е царската фамилия. На второ място там са посочени персонално 18 имота. Така, че тези две предпоставки са напълно достатъчни да има реституция. Вторият въпрос – реституцията на царските имоти в основни линии се извършва въз основа на конституционно решение, което има възстановително действие. На трето място цялата процедура или по точно около 90% от нея е извършено по време на управлението на г-н Иван Костов. Считам, че въпросът с реституцията е пределно ясен и трябва да се знае, че парламентарната комисия не е особена юрисдикция и не създава и въздава право.
Какъв беше крайният резултат? С какво становище излезе комисията?
Комисията излезе със становище, което беше докладвано и прието от Народното събрание, че реституцията на царските имоти е коректна.
Да ви попитам, като уважаван варненец и общественик какво е мнението ви за проекта Алея първа?
По отношение на проекта Алея първа, плажовете и Морската градина моите възгледи претърпяха еволюция. Ходил съм по чужди морски градове и знам, че един морски град трябва да бъде свързан с морето и да има територия, която доближава хората на града до морето – вземете за пример Солун, Барселона, Тел Авив. В настоящия момент, като човек който винаги е бил свързан с морето мога да кажа, че в последните 4-5 години ходя на плаж на Алея първа. Смятам, че този проект трябва да се реализира. Разбирам подтекста на вашия въпрос – за мен няма никакво значение кой ще го прави, но този проект трябва да стане, защото цяла Варна слиза там. Алея първа е много, много скъпо мероприятие, което трябва да бъде контролирано от общинската и държавна администрация.
Разбрах, че възнамерявате да започнете да практикувате отново адвокатската професия? Какво се е променило в нея от 2001 г., когато станахте депутат.
През живота си съм имал само една професия – да бъда адвокат и никога не съм имал друго виждане за собственото си присъствие в професионално отношение. Сега се завръщам след много размисъл, все пак съм на 73 години. Не го приемам, като ново начало, защото нещата са ми ясни, но са много променени – състава на хората в професията, многото промени, които станаха в магистратурата, мястото на следствието, големите проблеми на последното управление свързани с полицейското разследване – много сложен казус по който имам ясно разбиране, защото съществена част от тези въпроси бяха повдигнати в предишния парламент. Ясно е, че борбата с организираната престъпност трябва да се провежда, но трябва да стане по каноните на правото. Ако България направи нещо в последните 20 години тове е, че получи международно признание за това, че е демократична държава. Демократичната държава има два основни белега – публичност и гарантирани права на личността. Когато през зимата говорителят на ЕС изнасяше експозето си по последния доклад свързан със съдебната ни систима каза нещо, което след това не открих в нашите медии. Той каза, че те приветстват това което става в България, но искат резултат /т.е. присъди в наказателното право/ придобити въз основа на годни и коректни доказателства.
23.08.10