Противниците на режима на Муамар Кадафи, които от няколко дни са поели контрола над източната част на Либия продължиха да напредват и твърдят, че контролират стратегически петролен град, предаде Франс прес.В петък опозицията и полицията се сблъскаха и по улиците на бастиона на Муамар Кадафи – столицата Триполи.
В петък вечерта бунтовниците обявиха, че са поели контрола над пристанищния терминал Рас Лануф, на 300 км югозападно от Бенгази и на 620 километра източно от Триполи. Това стана сред яростни сражения на бунтовниците, атакували в петък сутринта терминала, с преданите на Кадафи сили. В града журналист на Франс прес е видял противници на Кадафи, позиционирани край петролните инсталации, казармите и полицейския участък. Бунтовниците се сражаваха в терминала цял петък. Срещу тях се бяха изправили 3000 военни от силите на Кадафи, допълва Асошиейтед прес.Медицински източници в Рас Лануф говорят за множество убити и ранени, но точна цифра не се съобщава, отбелязва Франс прес.
Броени часове след като противниците на Кадафи обявиха, че контролират петролния терминал, либийският заместник-министър на външните работи Халед Каим заяви, че Рас Лануф продължава да бъде под контрола на режима и че всичко в града е спокойно, предаде Франс прес.В град Зауия, на 60 километра западно от Триполи, данните за обстановката също са противоречиви. Сражения противопоставиха армията на бунтовниците там в петък. Според очевидци има множество убити и ранени, предаде Франс прес. Халед Каим твърди, че след тези сражения градът е вече спокоен и че населението се е разбунтувало срещу терористите и ги е изгонило с подкрепата на армията. Местни опозиционери отрекоха тези твърдения, но признаха, че Зауия е обсаден, предаде Франс прес.
Ал Джазира съобщава, че противниците на Кадафи се съсредоточават на централния площад, откъдето ще отбраняват града, който е обсаден от три страни.По данни на местни жители в сраженията в Зауия са загинали най-малко 30 цивилни, предаде Ройтерс. Много от жертвите са в град Харша, точно на входа на Зауия. Сред жертвите бил и командирът на местните опозиционери Хусеин Дарбрук. На негово място е бил назначен нов командир.Според други жители на града жертвите са най-малко 50, като поне 17 от тях са били погребани в петък вечерта. Преди това в тяхна чест е имало траурна церемония на Площада на мъчениците в Зауия. 31 от жертвите са в такова тежко състояние, че не могат да бъдат разпознати, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.
Ранените в Зауия по данни на свидетели са най-малко 120, предаде Асошиейтед прес.Бунтът в този град поражда голям смут у либийските власти, защото Зауия е най-близката до Триполи територия в плен на противниците на Кадафи, отбелязва Ройтерс.В Триполи на Зеления площад в петък имаше протест на стотина души в подкрепа на Кадафи. Той прерасна в малки сблъсъци, когато на мястото се появиха противници на Кадафи, предаде Франс прес.По-яростни сражения имаше между силите на реда и стотина протестиращи в квартала Таджура. Полицията използва там сълзотворен газ, за да разгони протестиращите.
В Бенгази, който е в ръцете на протестиращите, най-малко 17 души загинаха при два взрива в оръжейни складове във военната база Ал Раджма, на около 20 километра югоизточно от града. Противоречиви са сведенията за причините за взрива. Ал Джазира съобщи, че районът е бил бомбардиран. Представител на Либийския национален съвет обаче заяви, че може да става дума и за саботаж, предаде Франс прес. По нови данни на ООН броят хората, напуснали Либия и отишли в съседните Тунис и Египет, достигна 172 000 души тази седмица.В телевизионно интервю за Ал Джазира един от синовете на Кадафи – Сейф ал Ислам, обеща в близките дни изненади, които ще потресат света и изрази увереност, че бунтовниците скоро ще снемат оръжие, предаде ИТАР-ТАСС.
В писмо на либийския външен министър Муса Куса, адресирано до Съвета за сигурност на ООН, Либия призовава за прекратяване на действието на санкциите наложени на Кадафи и на негови приближени, предаде Франс прес. Режимът на Муамар Кадафи пък назначи бившия външен министър Али Абдуссалам Треки за посланик в ООН на мястото на предишния посланик Абдеррахман Мохамед Шалкам, който остро осъди насилията на режима срещу демонстрантите в Либия, предаде АП.
Същевременно стана ясно, че Триполи е приел офертата на венецуелския президент Уго Чавес за посредническа мисия за мирно решение на либийската криза. Това потвърдиха външният министър Муса Куса и неговият заместник Халед Каим, ден след като синът на Кадафи Сейф ал Ислам обяви, че Либия не се нуждае от подобно нещо.Източник, близък до Чавес, преди два дни съобщи, че венецуелският президент искал бившия му бразилски колега Луис Да Силва да оглави посредническата мисия. Либийската опозиция продължава да отхвърля идеята и да не иска преговори с Кадафи.
Предложението на Чавес предвижда създаването на комисия за постигане на мир в Либия, която ще насърчи националния диалог в Джамахирията. Муса Куса също се обяви за бързо започване на такъв диалог. В комисията ще влязат активни и влиятелни страни от Латинска Америка, Азия и Африка, предаде Франс прес. Страните от Боливарската алтернатива за двете Америки /АЛБА/ също обявиха подкрепата си за инициативата за мирно разрешение на кризата в Либия. АЛБА се състои от Боливия, Венецуела, Никарагуа, Куба, Еквадор, Доминика, Сент Винсент и Гренадин, Антигуа и Барбуда и е политико-икономически блок, основан през 2004 г. от Куба и Венецуела в противовес на влиянието на САЩ, припомня АП, цитирана от БТА.
Днес Либийският национален съвет пък ще има първо заседание в Бенгази, на което ще присъстват представители на всички освободени от режима на Кадафи градове, предаде ИТАР-ТАСС.На фона на тези събития интернет трафикът от и за Либия беше напълно блокиран, предадоха световните агенции. Правозащитната организация Хюман райтс уоч пък съобщи, че не разполага с потвърдена информация за ролята, която са изиграли африкански наемници в потушаването със сила на бунтовете в Либия.
dariknews.bg
05.02.11